Ramowy program praktyki dla studentów V semestru specjalizacji

Transkrypt

Ramowy program praktyki dla studentów V semestru specjalizacji
Ramowy program praktyki dla studentów V semestru
specjalizacji „Doradztwo zawodowe i personalne”
I. CELE PRAKTYKI
1.
Wchodzenie praktykanta w role zawodowe w instytucjach będących terenem ich przyszłej
pracy zawodowej (placówkach oświatowych przygotowujących uczniów do wyboru zawodu i
kierunku kształcenia)
2.
Sprawdzenie i pogłębienie umiejętności studentów w zakresie pracy doradcy zawodowego
(szkolnego doradcy zawodowego)
3.
Ćwiczenie umiejętności dokonywania zajęć i pisania sprawozdań z przeprowadzonych zajęć
4.
Ćwiczenie umiejętności przygotowywania konspektów, scenariuszy, programów zajęć
edukacyjno-doradczych
5.
Pogłębianie umiejętności przeprowadzenia zajęć w określonej grupie wiekowej zgodnie z
opracowanym konspektem / scenariuszem
6.
Stworzenie warunków do gromadzenia i uzupełniania materiałów empirycznych z zakresu
podjętych przez studenta prac badawczych
7.
Ćwiczenie umiejętności współpracy z dyrektorem placówki, gronem pedagogicznym i innymi
osobami uczestniczącymi w realizacji procesów wewnątrzszkolnego systemu doradztwa, a
także innymi instytucjami świadczącymi poradnictwo i specjalistyczną pomoc uczniom i
rodzicom
II. ORGANIZACJA I PRZEBIEG PRAKTYKI
Praktyka zawodowa dla studentów V semestru jest obowiązkowa. Studenci są zobowiązani do
odbycia praktyki w placówce oświatowej (przygotowującej uczniów do wyboru zawodu i kierunku
kształcenia) w wymiarze 50 godzin. Do tej liczby nie wlicza się czasu przeznaczonego na przygotowanie
się do zajęć oraz omówienie
i analizę hospitowanych i / lub przeprowadzanych zajęć.
W czasie praktyk studenci korzystają z opieki zakładowego opiekuna praktyk, który zakres udzielanej
studentom pomocy określa w zależności od stopnia trudności realizowanych zadań i możliwości
poszczególnych studentów. Studenci zobowiązani są do współpracy z opiekunem praktyk i opracowania
pod jego kierunkiem szczegółowego planu praktyki, w którym uwzględnić należy:
•
zadania do wykonania
•
metody realizacji
•
termin wykonania
•
uwagi.
Praktyka ma charakter czynny, w związku z tym hospitacje i formy biernego uczestnictwa w zajęciach
powinny być ograniczone do niezbędnego minimum.
III. ZADANIA PRAKTYKI
1.
Zdobycie orientacji o charakterze i sposobach pracy placówki oświatowej oraz jej specyficznych
zadaniach w zakresie doradztwa
2.
Aktywny udział w zadaniach placówki oraz działaniach ukierunkowanych na doradztwo
zawodowe i szeroko rozumianą orientację zawodową
3.
Zapoznanie się z metodami, technikami i narzędziami diagnostycznymi stosowanymi w praktyce
doradczej danej placówki
4.
Hospitowanie wybranych zajęć, realizowanych przez kadrę placówki, przygotowujących uczniów
do wyboru zawodu i/lub kierunku kształcenia
5.
Przeprowadzenie zajęć dydaktycznych zakresu doradztwa zawodowego na podstawie uprzednio
przygotowanych i zatwierdzonych przez opiekuna scenariuszy
IV. ZADANIA PLACÓWKI
1.
Wyznaczenie zakładowego opiekuna praktyk
2.
Ustalenie planu praktyki
3.
Zapoznanie studentów z pracą placówki oraz ustalenie form pracy
4.
Sprawowanie
nadzoru
nad
wykonaniem
planu
praktyki
oraz
udzielanie
pomocy
w
przygotowywaniu i prowadzeniu zajęć realizowanych przez studentów
5.
Omawianie ze studentami wykonanych przez nich zadań
6.
Zaliczenie praktyki w formie opinii i oceny (niezbędny jest stempel placówki)
V. DOKUMENTACJA PRAKTYKI
Na każdym etapie praktyki studenci dokumentują swoją pracę i przedstawiają:
1.
sprawozdania z hospitowanych zajęć
2.
konspekty / scenariusze, programy przeprowadzonych zajęć z zakresu doradztwa zawodowego
w formach grupowych i/lub indywidualnych
3.
wyniki realizowanych zadań szczegółowych, ustalonych (w porozumieniu z opiekunem z
ramienia placówki) w planie praktyki
4.
wpisy do dziennika praktyk (plan praktyki, wykonywanie zadań w kolejnych dniach potwierdzone
podpisem opiekuna z ramienia placówki)
VI. WARUNKI ZALICZENIA
Zaliczenia praktyki dokonuje opiekun dydaktyczny z ramienia Wyższej Szkoły Komunikacji i
Zarządzania w Poznaniu, po przeanalizowaniu dokumentacji. Podstawą zaliczenia jest:
1.
odbycie praktyki w wyznaczonym terminie
2.
otrzymanie pozytywnej oceny od opiekuna praktyki z ramienia placówki (przedstawienie opinii o
przebiegu i wynikach praktyki pedagogicznej)
3.
prowadzenie dzienniczka praktyk z uwzględnieniem dokumentacji wymienionej w punkcie V (1,
2, 3)
4.
przedstawienie sprawozdania z odbytych praktyk (osobista refleksja)

Podobne dokumenty