Scenariusz rewalidacji indywidualnej dla dziecka z niedosłuchem

Transkrypt

Scenariusz rewalidacji indywidualnej dla dziecka z niedosłuchem
Scenariusz rewalidacji indywidualnej dla dziecka
z niedosłuchem centralnym - pierwsza klasa gimnazjum.
Cele zajęć:
- usprawnianie percepcji słuchowej
- usprawnianie analizy i syntezy wzrokowej
- doskonalenie koncentracji uwagi
- doskonalenie umiejętności logicznego myślenia
- wzbogacanie słownictwa
- usprawnianie motoryki małej
Forma pracy :
- indywidualna
Przebieg zajęć:
1. Powitanie - rozmowa o nastroju ucznia. Uczeń określa swoje samopoczucie.
Wytworzenie miłej atmosfery, rozładowanie napięcia emocjonalnego. Uczeń nazywa
emocje, które towarzyszyły mu w dzisiejszym dniu.
2. Ćwiczenie oddechowe, fonacyjne i artykulacyjne.
W naczyniu pływają nakrętki. Każda nakrętka oznacza jedną głoskę. Zadaniem ucznia
jest przedmuchanie nakrętek z jednej strony naczynia na drugą, ale w tej kolejności,
aby utworzyły one wyraz. Uczeń kolejno wybrzmiewa głoski, nauczyciel zwraca
uwagę na prawidłową artykulację prawidłowy oddech i wdychanie powietrza nosem.
Zaszyfrowane słowo to imię ucznia ☺
1
3. „Znajdź różnicę”. Zadaniem ucznia jest wyróżnienie głosek w opozycjach
fonologicznych. Nauczyciel czyta pary wyrazów, które uczeń powtarza i następnie
wyróżnia głoski, którymi się te wyrazy różnią: bal : pal, bar : par, nam : dam, mak :
rak, sos : los, lis : las, kos : kot, żal : szal, bije : pije, damy : tamy, bas : pas, rasy :
razy, tam : dam, kula : gula, bułka : półka, kosa : koza, Tomek : domek, góry : kury,
piórko : biurko, bada : pada, wagon : wazon, banan : baran, dym : dom
4. Dyktando graficzne – zadaniem ucznia jest odnalezienie ukrytego obrazka poprzez
zaznaczanie pól literowo – liczbowych w odpowiedniej konfiguracji wyczytywanych
przez nauczyciela.
5. Ćwiczenie rozwijające twórcze aktywne myślenie – uczeń w ciągu kilku minut ma za
zadanie wypisanie jak najwięcej wyrazów rozpoczynających się od tej samej sylaby,
od której rozpoczyna się nazwa przedmiotu z rysunku z poprzedniego ćwiczenia:
Samochód, sa…
6. Rozpoznawanie odgłosów pojazdów prezentowanych przez nauczyciela. Np. samolot,
traktor, motor, ciężarówka, wyścigówka…
7. „Brzmieniowe skojarzenia”. Uczeń słucha nazw miejscowości leżących w Polsce.
Zadaniem jego jest wskazanie wyrazów z jakimi kojarzą mu się te nazwy. Wydminy,
Kostkowo, Pieniężno, Zapolice, Kurozwęki, Lipno, Bukowiec, Chlewice, Spychowo,
Pielgrzymowice, Kruklanki, Łuków, Mogilno, Gniewoszów, Łabędy…….
2
8. „Drewniany samochodzik” – ciąg zdaniowy. Uczeń otrzymuje krótką historyjkę
w formie ciągu zdaniowego. Zadaniem jest podzielenie testu na wyrazy i zdania oraz
uzupełnienie go odpowiednimi znakami interpunkcyjnymi. Następnie koncentrując się
na tekście uczeń stara się policzyć ilość znajdujących się w nim wyrazów oraz
wypisuje po przecinku pierwsze wyrazy każdego zdania ze szczególnym
zachowaniem zasad estetyki.
DawnotemubyłsobiemałychłopiecoimieniuStaśNapółcewjegopokojustałoniewielezaba
wekWśródnichstałmałydrewnianysamochodzikByłatonajbardziejulubionazabawkachło
pcaPewnegodniawczasiezabawymałysamochodzikgdzieśzniknął.Staśszukałiszukałaleni
emógłznaleźćswojejzabawkiRodzicekupowalimuinnesamochodyależadenniebyłpodobn
ydotegoulubionegoMijałylataChłopiecrósłaleiwtedyniemógłzapomniećoswoimmałymd
rewnianymsamochodzikuPewnegodniamamapoprosiładużegojużStasiażebypomógłjejw
porządkachnastrychuMłodzieńcazainteresowaładużadrewnianaskrzyniaOtworzyłjąizo
baczyłwśródstarychzabawekmałydrewnianysamochodzikBardzosięucieszyłUkochanaz
abawkaStasiawróciłanapółkęTerazjestulubionązabawkąjegomłodszegobrataKarola.
9. Analiza słuchowa zdania. Wykorzystujemy zdania z poprzedniego ćwiczenia.
Nauczyciel czyta zdanie, a uczeń odpowiada na pytania: z ilu wyrazów składa się
zdanie?, jak brzmi wyraz, który znajduje się na 5 miejscu?, na którym miejscu
znajduje się wyraz ……
10. „Zaszyfrowane wyrazy”. Nauczyciel odczytuje wyrazy. Do każdej sylaby w wyrazach
została dodana sylaba „ka”. Zadaniem ucznia jest wysłuchanie zaszyfrowanych
wyrazów i rozszyfrowanie ich. Kasakala, kapalkama, kazekabrakanie itd…
11. Relaksacja. Nauczyciel włącza muzykę relaksacyjną, a uczeń siedząc swobodnie na
krześle prawidłowo oddycha odliczając w myślach do 50.
12. Zakończenie zajęć, podsumowanie poprzez ocenę stopnia trudności oraz określenie
nastroju po zajęciach.
3
Ocena stopnia trudności – zakoloruj ilość gwiazdek – im więcej tym
trudniejszy poziom
Oceń nastrój po zajęciach – pokoloruj odpowiednią buźkę
Opracowanie
Agnieszka Zasada
4

Podobne dokumenty