Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku

Transkrypt

Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku
Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku
Dzień pluszowego misia
Autor: Renata Florczyk, Biblioteka Publiczna Gminy Nowa Wieś Lęborska
„Dzień Pluszowego Misia”
scenariusz spotkania z dziećmi klasy „0”
Czas:
ok. 45min.
Cele ogólne:
- poznanie historii powstania pluszowego misia;
- rozwijanie zainteresowania literaturą dziecięcą;
- kształtowanie poczucia konieczności poszanowania zabawek i książek;
- rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- zna historię powstania pluszowego misia;
- interesuje się literaturą dziecięcą;
- wie, o konieczności poszanowania zabawek i książek
- wypowiada się zdaniami złożonymi na podany temat;
Metody:
- słowna ( pogadanka, opowiadanie, piosenka, wiersz);
- oglądowa ( ilustracje, bajka );
- praktyczna
Środki dydaktyczne:
-
Pluszowe misie przyniesione przez dzieci,
Książka „Kubuś Puchatek”
Wystawka o misiu
„Miś Uszatek” na DVD
czyste białe kartki papieru A4
kredki, farbki
Przebieg:
1.
Powitanie:
Dzień dobry! Czy wiecie jaki dziś dzień? Kto ma swoje święto? Dziś obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego
Misia. Bardzo mi miło że mogę Was gościć w Krainie Pluszowych Misiów. Z tej właśnie okazji prosiłam, aby każde
z was przyniosło dziś do biblioteki swojego ulubionego pluszowego misia. Może najpierw zapoznam Was z
historią misia a następnie Wy przedstawicie waszych ulubieńców.
2. Historia Pluszowego misia i prezentacja dzieci
Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych,
Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego
wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku. Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej
strona 1/2
gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Michton wpadł na pomysł, aby wykonać
kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Jak można się domyślać, pluszowe
misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom
imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory. I od stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im
otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością.
Dzieci prezentują kolegom swojego ulubionego misia przyniesionego do biblioteki.
3. Wspólne oglądanie bajki na DVD „Miś Uszatek”
4.Nauka piosenki z „Misia Uszatka”
Na dobranoc, dobry wieczór
miś pluszowy śpiewa wam,
mówią o mnie, miś Uszatek
bo klapnięte uszko mam.
Jestem sobie mały miś,
śmieszny miś,
znam się z dziećmi nie od dziś.
5.
6.
7.
Czytanie 2 rozdziałów „Kubusia Puchatka”
Zajęcia plastyczne „Mój przyjaciel miś”
Zabawy ruchowe typu „Stary niedźwiedź mocno śpi”
Zakończenie:
Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę oraz słodki poczęstunek batonikiem.
Lista załączników:
1. Florczyk.doc
strona 2/2
Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)

Podobne dokumenty