„Szlak pamięci” - zajęcia powtórkowe

Transkrypt

„Szlak pamięci” - zajęcia powtórkowe
Województwo Kujawsko-Pomorskie
www.szklakipamieci.kujawsko-pomorskie.pl
Dla nauczycieli
Scenariusz na zajęcia pozalekcyjne dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
„Szlak pamięci” - zajęcia powtórkowe
Czas 90 minut
Cele zajęć:
Po zajęciach uczeń:
1. potrafić podsumowania i syntezy zagadnień związanych ze „Szlakiem pamięci”
2. wskazuje miejsca pamięci związane z województwem kujawsko-pomorskim
3. zna postacie związane z projektem, które miały wpływ na historię w regionie
4. potrafi ocenić znaczenie historii regionalnej na tle wydarzeń ogólnopolskich
Metody pracy:
1. poker kryterialny
2. opis, pogadanka
3. nauczanie problemowe
Formy pracy:
1. praca w grupach
2. praca z całą klasą
Środki dydaktyczne:
1. karta pracy ucznia (oś czasu)
2. plansza do gry – pokera kryterialnego
3. mapka
4. strona internetowa „Szlak pamięci”
Przebieg lekcji:
1 .Podziel uczniów na grupy. Rozdaj im plansze z pokerem kryterialnym i kartami (zob. Załącznik
nr 1 i nr 2), a następnie przedstaw zasady gry (zob. Załącznik nr 3). Uczniowie grają indywidualnie
w grupach i po dyskusjach wyłaniają najważniejsze wydarzenia spośród „Szlaku pamięci”, które
można zaliczyć do kryteriów pierwszorzędnych, drugorzędnych bądź też trzeciorzędnych.
2. Następnie zwycięzcy spośród wyznaczonych grup przedstawiają na forum klasy wyniki gry.
W trakcie omawiania każdy przedstawiciel grupy zapisuję kryteria pierwszorzędne na osobnych
arkuszach papieru, tak aby były one widoczne dla wszystkich uczniów. Po wystąpieniu każdego
z przedstawicieli grup, wspólnie cała klasa (po wcześniejszej dyskusji), formułuje na wielkim
arkuszu kryteria pierwszorzędne, drugorzędne i trzeciorzędne.
3. Kolejnym etapem zajęć będzie umieszczenie poszczególnych wydarzeń związanych ze
„Szlakiem pamięci” na mapkach (zob. Załącznik nr 4), a także na osi czasu (zob. Załącznik nr 5).
Uczniowie to zadanie będą wykonywać wspólnie w ramach wcześniej wyznaczonych grup.
4. Wybrani uczniowie na arkuszu zbiorczym prezentują prace grupową. Poszczególne grupy
prezentują jeden z poszczególnych czterech szlaków.
5. Podsumowanie zajęć przez nauczyciela.
1
Województwo Kujawsko-Pomorskie
www.szklakipamieci.kujawsko-pomorskie.pl
kryteria pierwszorzędne
kryteria drugorzędne
kryteria trzeciorzędne
Dla nauczycieli
2
Województwo Kujawsko-Pomorskie
www.szklakipamieci.kujawsko-pomorskie.pl
Dla nauczycieli
Załącznik nr 2
„Szlak pamięci” – karty do gry
DZIAŁANIA 16 PUŁKU UŁANÓW
OBRONA PRZEDMOŚCIA
WIELKOPOLSKICH PODCZAS WOJNY
BYDGOSKIEGO PODCZAS WOJNY
OBRONNEJ POLSKI W 1939 ROKU
OBRONNEJ W 1939 ROKU
9 DYWIZJA PIECHOTY
DZIAŁALNOŚĆ
PODCZAS WOJNY OBRONNEJ
ORGANIZACJI
W 1939 ROKU
„GRUNWALD”
KSIĄDZ JÓZEF WRYCZA
DZIAŁALNOŚĆ PARTYZANTÓW
– DUCHOWNY NIEZŁOMNY
W BORACH TUCHOLSKICH
DZIAŁĄNIA NIEMCÓW WOBEC
BARBARKA
I FORT VII
MIESZKAŃCÓW BYDGOSZCZY
W POCZĄTKOWYM OKRESIE OKUPACJI
3
Województwo Kujawsko-Pomorskie
www.szklakipamieci.kujawsko-pomorskie.pl
Dla nauczycieli
Załącznik nr 2
„Szlak pamięci” – karty do gry
FUNKCJONOWANIE GETTA
FUNKCJONOWANIE OBOZU
WE WŁOCŁAWKU
W POTULICACH PODCZAS II WOJNY
ŚWIATOWEJ
EKSTERMINACJA
DZIAŁĄNIA HITLEROWCÓW WOBEC
NA KRAJNIE PODCZAS
PSYCHICZNIE CHORYCH – MORDY NA
II WOJNY ŚWIATOWEJ
PACJENTACH SZPITALA W ŚWIECIU
DZIAŁALNOŚĆ GRUPY
V BRYGADA
„JĘDRUSIA”
WILEŃSKA AK
W OKRESIE POWOJENNYM
NA POMORZU
FUNKCJONOWANIE
CENTRALNY OBÓZ
OŚRODKA PRACY WIĘŹNIÓW
PRACY W POTULICACH
W PIECHCINIE
4
Województwo Kujawsko-Pomorskie
www.szklakipamieci.kujawsko-pomorskie.pl
Dla nauczycieli
Załącznik nr 2
„Szlak pamięci” – karty do gry
DZIAŁALNOŚĆ UTRWALACZA WŁADZY
WYDARZENIA
LUDOWEJ W BYDGOSZCZY
Z LISTOPADA 1956 ROKU
L. A. SZENBORNA
NA TERENIE MIASTA BYDGOSZCZY
BYDGOSKI MARZEC
TORUŃSKA MŁODZIEŻ
1968 ROKU
W WALCĘ O PRAWDĘ
– NIELEGALNE DRUKI
BYDGOSKI MARZEC
KSIĄDZ JERZY POPIEŁUSZKO
1981 ROKU
– OFIARA STANU WOJENNEGO
5
Województwo Kujawsko-Pomorskie
www.szklakipamieci.kujawsko-pomorskie.pl
Dla nauczycieli
Załącznik nr 3
Regulamin gry - pokera kryterialnego
Przebieg gry
1. Jedna osoba rozdaje karty do gry przekazane przez nauczyciela.
2. Osoba rozpoczynająca grę wybiera ze swojego zestawu kartę, która zawiera najważniejszy element i
kładzie ją na planszy z kryteriami pierwszorzędnymi. Pozostali uczestnicy gry postępują tak samo do
momentu, aż zapełnią wszystkie pola w kryteriach pierwszorzędnych. Podobnie postępują w wypadku
kryteriów drugo – i trzeciorzędnych.
3. W czasie gry na planszy może nastąpić wymiana kart na poszczególnych polach. Gracz, który uważa,
że ma silniejszą kartę, musi to uzasadnić. Jeżeli grupa przyjmie argumenty większością głosów,
wówczas zbita karta wraca do właściciela.
4. Wygrywa ta osoba, która pierwsza pozbędzie się kart.
6
Województwo Kujawsko-Pomorskie
www.szklakipamieci.kujawsko-pomorskie.pl
Dla nauczycieli
Załącznik nr 4
Województwo kujawsko-pomorskie
7
Województwo Kujawsko-Pomorskie
www.szklakipamieci.kujawsko-pomorskie.pl
Dla nauczycieli
Załącznik nr 5
„Szlak pamięci” – oś czasu
lata II wojny światowej
okres umacniania władzy ludowej
8