Pobierz scenariusz zajęć dla klasy 0

Transkrypt

Pobierz scenariusz zajęć dla klasy 0
Marlena Reclaw
Scenariusz lekcji muzealnej „Z Piłsudskim po Białymstoku”
dla dzieci w wieku 6 lat
Cel zajęć:
-przekazanie dzieciom podstawowych wiadomości na temat architektury Białegostoku z
okresu dwudziestolecia międzywojennego z wykorzystaniem słuchowiska radiowego.
Cele operacyjne:
Uczestnik:
-potrafi wymienić kilka zabytków Białegostoku oraz zna ich pierwotną funkcję
-wie jak zmieniło się centrum miasta po II wojnie światowej
-zna legendę związaną z Kawelinem
-wie jak przebiegała wizyta Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku i zna jej cel
Środki:
-prezentacja multimedialna
/opcjonalnie można skorzystać ze strony internetowej http://odkryj.bialystok.pl/
-plansza do gry /opcjonalnie można przygotować puzzle, opis wykonania w załączniku/
-zagadki dźwiękowe
-słuchowisko „ Z Piłsudskim po Białymstoku”
-piosenka patriotyczna : „Dziadek z wąsem z kamienia” (oraz jej tekst)
/dostępne na Facebooku https://pl-pl.facebook.com/pilsudskijozef/
-kartoniki na identyfikatory
- 2 pudełka ( czarne i białe ), kartoniki z rzeźbą Kawelina do ewaluacji.
Czas wykonania:
-60 minut
Grupa warsztatowa:
-dzieci w wieku lat 6
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Wprowadzenie
-dzieci losują identyfikatory, w pudełku jest pięć rodzajów identyfikatorów: z psem
Kawelinem, Ratuszem, Pałacem Branickich, Kościołem Farnym i dorożką.
/W dalszym toku zajęć różne identyfikatory będą Stanowic przydział do grup zadaniowych/
-prowadzący pyta dzieci o imiona a następnie zapisuje je na identyfikatorach
-ćwiczenie integrujące „Lustro”.
Prowadzący pokazuje grupie zdjęcie rzeźby Kawelina. Zwraca uwagę na minę psa. Dzieci
naśladują jego minę. Dobierają się w pary. Stają na przeciw siebie. Jedna osoba A pokazuje
różne miny, druga osoba B czyli ,,lustro” pokazuje to samo. Po 2 minutach następuje zmiana
ról.
Część właściwa:
-prowadzący opowiada dzieciom o autorach słuchowiska; krótko wspomina na czym polegała
pierwsza edycja projektu i kim byli partnerzy projektu, a następnie zaprasza do wysłuchania
słuchowiska.
-prowadzący włącza prezentację, omawia zabytki występujące w słuchowisku ukazując
różnice w ich wyglądzie między współczesnością a okresem dwudziestolecia
międzywojennego.
Podsumowanie:
-prowadzący prosi uczestników o ustawienie się w grupy zgodnie z ilustracją umieszczoną na
identyfikatorze /dzieci z rysunkiem np. Pałacu Branickich są jedną grupą, natomiast z
dorożką kolejną itd./
-każda grupa losuje kartę do gry, zadaniem grupy jest ułożenie karty na planszy /opcjonalnie
grupy otrzymują puzzle/
-zagadki dźwiękowe: prowadzący włącza dźwięki miasta takie jak tramwaj, ruch uliczny,
samolot brzęk monet, dzieci odgadują czego które z tych dźwięków można było usłyszeć w
przedwojennym Białymstoku /dźwięki można pobrać z banku dźwięków/
Ewaluacja:
-prowadzący rozdaje dzieciom kartoniki z Kawelinem, uczestnicy którym zajęcia się podobały
wrzucają kartonik do białego pudełka a te którym się nie podobały wrzucają kartonik do
czarnego pudełka
Pożegnanie:
-na zakończenie prowadzący dziękuje za spotkanie i proponuje na pożegnanie wysłuchanie i
wspólne wyklaskiwanie rytmu pieśni : „Dziadek z wąsem z kamienia”.

Podobne dokumenty