Muzyka rockowa

Transkrypt

Muzyka rockowa
Konspekt do lekcji muzyka w klasie III gimnazjum
Autor: mgr Lucyna Brzeziak – nauczyciel muzyki w ZSO nr 6
w Bytomiu
Temat lekcji:
Podstawy programowe – cele edukacyjne:
kształtowanie zainteresowań i zamiłowań muzycznych,
wyposażenie ucznió w w niezbędne umiejętności muzyczne,
a także wiedzę z tego zakresu,
umożliwienie uczniom przeżycia ró żnych doświadczeń muzycznych,
kształtowanie kultury muzycznej (umiejętność włączania sztuki we
własne życie).
Treści nauczania:
słuchanie muzyki,
śpiew,
muzykowanie na instrumentach,
wiedza niezbędna do rozumienia muzyki.
Podczas lekcji następuje integracja międzyprzedmiotowa: temat łączy w sobie
zagadnienia muzyczne z plastycznymi, koreluje z językiem polskim i językiem
angielskim.
Cele lekcji – operacyjne:
uczeń potrafi streścić historię powstania muzyki rockowej
i wykorzystać zdobytą wiedzę podczas ć wiczeń praktycznych,
uczeń potrafi wymienić skład podstawowego zespołu rockowego,
uczeń potrafi wymienić najpopularniejszych przedstawicieli muzyki
rockowej,
uczeń potrafi zaśpiewać piosenkę z repertuaru: E.Presleya – „Love me
tender” i The Beatles – „Yellow submarine” w języku angielskim,
uczeń potrafi zagrać na instrumentach fragmenty w/w melodii.
uczeń skonstruuje tekst reklamowy i odpowiednio go potem zinterpretuje,
uczeń potrafi zaprojektować wizytó wkę wykonawcy rockowego,
uczeń zna zasady pracy w grupie i potrafi je respektować .
Formy pracy: zbiorowa i grupowa.
Metody pracy: słuchowa, odtwó rcza, praktyczna.
Metoda tekstu przewodniego.
1
PDF created with FinePrint pdfFactory trial version http://www.fineprint.com
Pomoce dydaktyczne: plansze prezentujące postać Elvisa Presleya
i zespó ł The Beatles, materiały dot. biografii artystó w i historii ich
działalności muzycznej, przybory plastyczne, nagrania piosenek
(podkłady instrumentalne): „Love me tender” i „Yellow submarine”, płyta
CD z nagraniem utworu Maxa Freedman’a „Rock around the clock”, 2
magnetofony, dzwonki chromatyczne, zeszyt muzyczny Eugeniusza
Wachowiaka do 3 kl. gimnazjum.
Lp.
Czynności nauczyciela
Czynności ucznió w
Pomoce
dydaktyczne
Uwagi
CZĘ ŚĆ WSTĘ PNA
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Nauczyciel rozpoczyna lekcję
przywitaniem się z uczniami i
sprawdzeniem obecności.
Nauczyciel włącza
magnetofon i prezentuje
uczniom utwó r (M.Freeman
„Rock around the clock”)
Uczniowie witają się z
nauczycielem i zasiadają w
ławkach.
Uczniowie słuchają muzyki.
Nauczyciel zadaje uczniom
pytania:
- Czy znacie ten utwó r,
- Czy utwó r wam się
podoba, itp.
Nauczyciel podaje uczniom
tytuł piosenki
i jej autora.
Uczniowie w formie luźnej
pogadanki prezentują swoje
odczucia po wysłuchaniu
utworu.
Magnetofon
i płyta CD
z piosenką
„Rock around
the clock”.
Zeszyt
muzyczny
E.Wachowiaka
do 3 klasy
gimnazjum.
Nauczyciel podaje uczniom
Uczniowie wpisują w
Zeszyt
cele i temat lekcji.
zeszycie przy temacie datę
muzyczny
lekcji.
E.Wachowiaka
do 3 klasy
gimnazjum.
Nauczyciel prezentuje kró tko Uczniowie słuchają, mogą
Zeszyt
historię rocka.
robić notatki na marginesie w muzyczny.
zeszycie.
Uczniowie otwierają swoje
zeszyty muzyczne na str. 65,
gdzie odnajdują zapis nutowy
tej piosenki.
ZASADNICZA CZĘ ŚĆ LEKCJI
1.
Nauczyciel objaśnia uczniom
przebieg lekcji.
Nauczyciel prosi ucznió w,
aby zgłosili się ci, któ rzy
potrafią ładnie śpiewać , chcą
grać na instrumen-tach, chcą
udzielać się aktorsko, chcą
działać plastycznie.
Uczniowie wykonują
polecenia nauczyciela
– dzielą się na grupy
i zasiadają przy swoich
stolikach.
PDF created with FinePrint pdfFactory trial version http://www.fineprint.com
Jeżeli
uczniowie nie
potrafiliby
samodzielnie
się podzielić ,
wó wczas
czyni to 2
nauczyciel,
grać na instrumen-tach, chcą
udzielać się aktorsko, chcą
działać plastycznie.
- dzieli ucznió w na 2
zespoły. Zespó ł pierwszy
będzie wykonywał
zadania związane
z postacią Elvisa Presleya,
zespó ł drugi – z zespołem
The Beatles.
- w każdym zespole
powstają 4 grupy.
Kartka papieru
2.
Nauczyciel objaśnia zadanie Uczniowie obu zespołó w
wykonują zadanie zgodnie
i przybory
grupie 1
z poleceniem – działają
piśmiennicze.
w zespole 1 i 2:
aktorsko.
Reklama wykonawcy
Opowiedz jak najbardziej
ciekawie o wykonawcy. Twoja
wypowiedź ma mieć charakter
reklamy, która ma zachę cić
publiczność do kontaktu
z muzyką tego artysty.
Informacja powinna zawierać
krótką notkę biograficzną
artysty oraz charakterystykę
jego twórczości. Powinna
również prezentować tytuły
najpopularniej-szych jego
utworów.
WAŻNE: Reklama nie moż e
przekraczać 50 wyrazów i
powinna trwać 20 sekund.
Zapisz tekst na kartce i naucz
się go interpretować.
Czas na wykonanie zadanie:
15 minut.
3.
Nauczyciel objaśnia zadanie Uczniowie obu zespołó w
Karta formatu
wykonują zadanie zgodnie
15x7 cm.
grupie 2
w zespole 1 i 2:
z poleceniem – rysują.
Przybory
plastyczne:
Wizytó wka wykonawcy
Wykonaj na formacie 15x7 cm
kredki, gumka
wizytówkę reklamują cą
mazaki, klej,
wykonawcę . Pracę moż esz
ołó wek, papier
wykonać dowolną techniką .
kolorowy,
Moż esz uż yć zdję cia artysty.
nożyczki,
Wizytówka powinna zawierać
zdjęcia
dane artysty, np. nazwę
wykonawcó w,
zespołu lub imię
itp.
i nazwisko, typ muzyki, jaką
wykonuje, logo (bardzo
charaktery-styczne elementy,
które moż na utoż samić
z wykonawcą ), miejsce jego
działalności (np. kraj,
miejscowość), hasło
reklamują
ce artystę
itp.
PDF created with
FinePrint
pdfFactory
trial version http://www.fineprint.com
wó wczas
czyni to
nauczyciel,
a powstałe
grupy losują
następnie
zadanie, jakie
będą
wykonywały.
3
4.
5.
działalności (np. kraj,
miejscowość), hasło
reklamują ce artystę itp.
WAŻNE: Zadbaj
o estetykę i staranność pracy.
Dobierz rodzaj czcionki, aby
tekst byłczytelny i wyrazisty.
Pamię taj, ż e bę dziesz
musiał(a) uzasadnić, dlaczego
tak właśnie
skomponowałeś(aś)
wizytówkę .
Czas na wykonanie zadania:
15 minut.
Nauczyciel objaśnia zadanie
grupie 3
w zespole 1 i 2:
Piosenka do zaśpiewania
Wysłuchaj fragmentu bardzo
znanej piosenki wykonawcy.
Postaraj się ją zapamię tać jak
najlepiej. Naucz się śpiewać 1
zwrotkę i refren piosenki.
Zwróć uwagę na tekst, aby był
wyraź ny. Pamię taj o
rytmiczności
i czystości intonacyjnej.
WAŻNE: Piosenkę , którą się
uczysz bę dziesz śpiewał(a) w
ję zyku oryginalnym, tzn.
angielskim. Postaraj się jak
najlepiej opanować ję zykowo
podany tekst. Moż esz trzy razy
wysłuchać piosenki. Na
koniec Twoim zadaniem
bę dzie zaśpiewanie piosenki
na głos dla klasy. Czas na
wykonanie zadania: 15 minut.
Nauczyciel objaśnia zadanie
grupie 4
w zespole 1 i 2:
Melodia do zagrania
Otrzymujesz fragment melodii
bardzo znanej piosenki
wykonawcy. Twoim zadaniem
bę dzie nauczyć się grać tą
melodię na dzwonkach
chromatycznych. Przed
przystą pieniem do pracy
wysłuchaj tej melodii
(prezentuje ją nauczyciel).
Postaraj się , aby Twoja gra
była płynna, bez przerw,
zgodna z zapisem nutowym.
Uczniowie obu zespołó w
wykonują zadanie zgodnie
z poleceniem – śpiewają.
Każda grupa ma
swó j
magnetofon
i kasetę magn.
z nagraną 3 razy
piosenką. Grupy
otrzymują
ró wnieżtekst
piosenki. Teksty
piosenek
znajdują się
w zał
ą czniku do
konspektu.
Zespó ł 1
słucha i uczy
się piosenki
Elvisa
Presley’a
„Love me
tender”.
Zespó ł 2
słucha i uczy
się piosenki
The Beatles
„Yellow
submarine”.
Nauczyciel
może
podchodzić go
grupy
i pomagać
jej w
opanowaniu
melodii
piosenki.
Uczniowie obu zespołó w
wykonują zadanie zgodnie
z poleceniem – grają na
instrumentach.
Dzwonki
chromatyczne.
Zapis nutowy
melodii.
Nuty melodii
znajdują się
w zał
ą czniku do
konspektu.
Zespó ł 1 gra
początkową
melodię
z piosenki
„Love me
tender”.
Zespó ł 2 gra
melodię
refrenu
piosenki
„Yellow
submarine”.
Nauczyciel
może
podchodzić go
grupy
4
PDF created with FinePrint pdfFactory trial version http://www.fineprint.com
6.
7.
3.
zgodna z zapisem nutowym.
WAŻNE: Dź wię ki są już
podpisane nazwami
literowymi. Zadanie polega
na odnalezieniu tych
dź wię ków na klawiaturze
dzwonków. Na zakończenia
zadania zaprezentujesz swoją
grę przed klasą .
Czas na wykonanie zadania:
15 minut.
Nauczyciel po 15 minutach
oznajmia klasie, że skończył
się czas na wykonanie zadań.
Nauczyciel prosi, aby teraz
każdy zespó ł wywiązał się z
powierzonych mu zadań.
Prosi, aby zespó ł 1 wyszedł
na środek klasy
i zaprezentował swoje
osiągnięcia.
Nauczyciel nadzoruje
przebieg prezentacji.
Nauczyciel prosi, aby zespó ł
2 wyszedł na środek klasy
i zaprezentował swoje
osiągnięcia.
Nauczyciel nadzoruje
przebieg prezentacji.
grupy
i pomagać
jej w
opanowaniu
melodii.
Uczniowie porządkują swoje
miejsca pracy. Kończą
wykonywać zadanie.
Zespó ł 1 wychodzi na środek
sali.
Grupa pierwsza reklamuje
postać Elvisa Presley’a.
(występ solowy lub
zbiorowy).
Grupa druga prezentuje
wizytó wkę artysty
i kró tko uzasadnia
kompozycję swej pracy (pod
kątem plastycznym).
Grupa trzecia śpiewa solo lub
zbiorowo piosenkę „Love me
tender”.
Grupa czwarta gra na
dzwonkach melodię
początkowo piosenki „Love
me tender”.
Zespó ł 2 wychodzi na środek
sali.
Grupa pierwsza reklamuje
zespó ł The Beatles (występ
solowy lub zbiorowy).
Grupa druga prezentuje
wizytó wkę zespołu
i kró tko uzasadnia
kompozycję swej pracy (pod
kątem plastycznym).
Grupa trzecia śpiewa solo lub
zbiorowo piosenkę „Yellow
submarine”.
Grupa czwarta gra na
dzwonkach melodię refrenu
piosenki „Yellow submarine”.
Podczas
prezentacji
uczniowie
wykorzystują
materiały, któ re
były
im potrzebne
w trakcie pracy
nad zadaniem.
Podczas
prezentacji
uczniowie
wykorzystują
materiały, któ re
były
im potrzebne
w trakcie pracy
nad zadaniem.
PODSUMOWANIE
1.
Nauczyciel dokonuje oceny
pracy i występó w ucznió w.
PDF created with FinePrint pdfFactory trial version http://www.fineprint.com
Nauczyciel
wpisuje oceny
5
do dziennika.
pracy i występó w ucznió w.
2.
3.
4.
5.
Nauczyciel pyta ucznió w,
któ ra z dwó ch poznanych na
lekcji piosenek podoba się im
bardziej.
Nauczyciel rozdaje klasie
teksty wybranej piosenki
i prezentuje ją.
wpisuje oceny
do dziennika.
Uczniowie dokonują wyboru
na ładniejszą piosenkę
(głosują).
Uczniowie słuchają piosenki i Tekst
wspó lnie
i podkład
z nauczycielem śpiewają.
instrumentalny
piosenki.
Nauczyciel zadaje uczniom
Uczniowie zakreślają podane Zeszyt
zadanie domowe: Odszukaj w zadanie
muzyczny
archiwach domowych
w zeszycie muzycznym.
E.Wachowiaka
nagrania zespołów rockowych
do 3 klasy
z lat 60. i 70. i zaprezentuj
gimnazjum.
ulubiony zespół Twoich
rodziców na lekcji.
Pożegnanie ucznió w.
Uczniowie żegnają się
Zakończenie lekcji.
z nauczycielem.
Kilka ć wiczeń
emisyjnych.
Opracowała: mgr Lucyna Brzeziak
6
PDF created with FinePrint pdfFactory trial version http://www.fineprint.com

Podobne dokumenty