Scenariusz lekcji otwartej z języka polskiego
Transkrypt
Scenariusz lekcji otwartej z języka polskiego
Scenariusz lekcji otwartej z języka polskiego w klasie II gimnazjum przeprowadzonej 25 października 2012 r. w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kolnie Temat: Pejzaż romantyczny w balladzie Adama Mickiewicza „To lubię” Cele lekcji: Uczeń: - prezentuje spostrzeżenia na temat nastroju obrazu Witolda Pruszkowskiego „Krajobraz księżycowy”, - wskazuje elementy budujące atmosferę dzieła, - wypowiada się na temat ballady Lecha Makowieckiego „Prasłowiańska noc”, - odczytuje treść ballady Adama Mickiewicza „To lubię”, - dostrzega elementy autobiograficzne w utworze na podstawie „Kontekstu” oraz noty biograficznej, - porządkuje chronologicznie wydarzenia przedstawione w tekście, - streszcza historię bohaterki ballady, - określa sposób uwolnienia bohaterki od wiecznej męki, - zaznacza wyrażenia i zwroty ukazujące pejzaż romantyczny oraz porównuje znaczenia tych określeń z wnioskami na temat obrazu „Krajobraz księżycowy”, - charakteryzuje pejzaż romantyczny, - określa postawę narratora wobec zjawisk nadprzyrodzonych, - udowadnia, że analizowany tekst jest balladą, - opisuje obraz Witolda Pruszkowskiego, - redaguje opowiadanie z elementami opisu i dialogiem; Metody: - burza mózgów, - praca z materiałem ilustracyjnym, - metoda impresyjna, - praca z tekstem, - pogadanka, - metoda ćwiczeń praktycznych; Formy pracy: - indywidualna, - zbiorowa; Środki dydaktyczne: - podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego „Słowa na czasie 2” (s. 74–77), - karty pracy, - ballada Lecha Makowieckiego „Prasłowiańska noc”, - rekonstrukcja obrazu Witolda Pruszkowskiego „Krajobraz księżycowy”; 1 Przebieg lekcji: Omawiane zagadnienia i czynności uczniów I. Wprowadzenie: 1. Powitanie, sprawdzenie obecności. 2. Zapoznanie z tematem i zapisanie go na tablicy. II. Część właściwa lekcji: 1. Pejzaż romantyczny w malarstwie. - Obejrzenie obrazu Witolda Pruszkowskiego „Krajobraz księżycowy” (s. 75 podręcznika) i określenie nastroju dzieła. Wskazanie elementów budujących atmosferę obrazu ( zadanie 1. z karty pracy). 2. Ballada jako gatunek muzyczny. - Wysłuchanie ballady Lecha Makowieckiego „Prasłowiańska noc” i określenie nastroju. 3. Świat przedstawiony w balladzie „To lubię”. - Przeczytanie przez jednego z uczniów ballady Adama Mickiewicza „To lubię” s. 74–77 podręcznika. - Wyjaśnienie, które elementy z życia poety są obecne w utworze na podstawie biografii twórcy (s. 74) oraz informacji zawartej w „Kontekście” (s. 76 podręcznika). - Wyodrębnienie zdarzeń przedstawionych w balladzie i zapisanie ich w porządku chronologicznym (ćwiczenie 2. z karty pracy). - Wskazanie wydarzeń składających się na historię Maryli, streszczenie jej losów i udzielenie odpowiedzi na pytanie, dlaczego bohaterka została skazana na potępienie (zadanie 3. z karty pracy). - Realizacja ćwiczenia 3. „Po przeczytaniu...” ze s. 77 – określenie sposobu uwolnienia bohaterki od wiecznej męki. - Zaznaczenie wyrażeń i zwrotów ukazujących pejzaż romantyczny oraz porównanie znaczenia tych określeń z wnioskami na temat obrazu „Krajobraz księżycowy” (zadanie 4. z karty pracy). 4. Postawa narratora wobec zjawisk nadprzyrodzonych.- Odpowiedź na pytanie: Jaki wpływ miały wydarzenia przedstawione w utworze na postawę narratora? 5. Cechy gatunkowe ballady. - Przypomnienie terminu ballada „Ważna wiadomość” ze s. 77. - Uzasadnienie, że utwór „To lubię” Adama Mickiewicza jest balladą – wskazanie cech gatunkowych (zadanie 5. z karty pracy). III. Podsumowanie: 1. Zadanie pracy domowej: Dla wszystkich: Opisz obraz Witolda Pruszkowskiego. Dla chętnych: Napisz opowiadanie z elementami opisu i dialogiem dotyczące zdarzenia, którego nie można racjonalnie wytłumaczyć. 2. Ocenienie aktywności uczniów. 2 1. Napisz, w jaki sposób wymienione elementy budują nastrój obrazu. kolorystyka ....................................... ....................................... ....................................... światło ........................................... ........................................... ........................................... 2. Uporządkuj chronologicznie wydarzenia przedstawione w tekście. [ ]Przerażenie podróżnego. [ ]Podróż do Ruty przez niebezpieczne okolice. [ ]Zatrzymanie się wozu z końmi na moście. [ ]Zachwyt narratora nad nocnym krajobrazem. [ ]Modlitwa podróżnego w intencji dusz cierpiących w czyśćcu. [ ]Pęknięcie dyszla. [ ]Obietnica nagrody za wybawienie przerwane nastaniem poranka. [ ]Pojawienie się zjawy. [ ]Zniknięcie zjawy. [ ]Opowieść Maryli. 3. Uzupełnij : ……….. została skazana na potępienie ze względu na postępowanie w stosunku do ……………. w niej młodzieńców. Była córką zamożnego ……….., który bardzo chciał ……………….. swoją jedynaczkę. Do dziewczyny zjechało wielu konkurentów, ale żaden z nich nie został przez Marylę ……….. Dziewczyna tylko ……….. uczuciami chłopców. Jeden spośród nich, dwudziestoletni ……….., nie doczekał się wzajemności ze strony Maryli, więc …….. z żalu. Pewnego razu zjawił się w domu ukochanej i ………………….. Dziewczyna została ………… za swoje postępowanie – miała ……………….męki czyśćcowe i straszyć podróżnych do momentu, kiedy nie usłyszy z ust ………… chociażby słowa …………. wypowiedzianego na jej widok. 3 4. Zaznacz zwroty i wyrażenia pochodzące z ballady „To lubię”, które mogłyby się znaleźć w opisie obrazu „Krajobraz księżycowy”. Porównaj miejsca akcji obu dzieł. W prawo łóz gęsty zarostek, W lewo się piękna dolina podaje, Przodem rzeczułka i mostek. o północnej godzinie W chrustach coś huczy i ksyka Raz trup po drodze bez głowy się toczy Tuż stara cerkiew, w niej puszczyk i sowy Obok dzwonnicy zrąb zgniły, A za dzwonnicą chrośniak malinowy, A w tym chrośniaku mogiły. Miejsc tych bez trwogi nie minie. Czasem grom trzaska po gromie. Dopóki gwiazdy zejdą ....................................................................................................................................................... ....................................................................................................................................................... ....................................................................................................................................................... ………………………………………………………………………………………………….. ………………………………………………………………………………………………….. 5. Uzasadnij, że utwór „To lubię” Adama Mickiewicza jest balladą. ………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………… 4