PIŁKA RĘCZNA

Transkrypt

PIŁKA RĘCZNA
5. pozalekcyjne zajęcia sportowe (obszar nr 5)
1.
Zadanie
dla
(dokumentacja
nauczycieli WF:
foto/wideo)
Przeprowadzenie
akcji
związanych
trzech
z
udokumentowanych
aktywnością
ruchową,
nieodbywających się w czasie trwania zajęć szkolnych (np. popołudniowa wyc ieczka
na basen lub lodowisko, weekendowy bieg przełajowy itp.);
Zajęcia Pozalekcyjne prowadzone przez nauczyciela wychowania fizycznego w ramach
zajęć Animatora Osiedlowego:
Scenariusz zajęć nr 3 Nauka rzutu z biegu, gra uproszczona
PIŁKA RĘCZNA
Temat: Nauka rzutu z biegu, gra uproszczona
Cele główne lekcji:
1. Umie jętności: nauka rzutu z biegu, kozłowanie, podania i chwyty
2. Motoryczność: rozwijanie cech motorycznych poprzez ćwiczenia specjalistyczne, siła,
szybkość
3. Wiadomości: jakie ćwiczenia zawiera rozgrzewka?
4. Akcent wychowawczy : współpraca w grupie, przestrzeganie zasad BHP,
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Czas trwania: 45 min.
Klasa: V
Liczba ćwiczących: 16
Przybory i przyrządy: szarfy, piłki ręczne, pachołki
Prowadzący: Adam Poddębniak
Zadania szczegółowe
Tok lekcji
1.Czynności
organizacyjno
- porząd kowe.
2.Motywacja
do zajęć.
3.Rozg rzewka
1.
2.
3.
4.
5.
Zbiórka podanie tematu lekcji.
Powitanie sportowe i sprawdzenie obecności.
Sprawdzenie gotowości do zajęć.
Podanie tematu lekcji.
Jakie ćwiczenia zawiera rozgrzewka? –
pogadanka.
1. Zabawa ożywiająca „Strzelec”
Dozow.
3 min
15 min
Uwagi organizacyjno metodyczne
W dwuszeregu.
Os. stoją w rozsypce, 2
os. mając szarfę podają
do siebie próbując zbić
inne. Każda zbita osoba
staje się strzelcem i
otrzymuje szarfę.
2. Rozgrzewka przeprowadzona przez U. na
ocenę. Bieg dookoła boiska, krążenia RR, krok
odstawno – dostawny, podskoki tempowe,
marsz – przysiady, przekładanka, ćw. mm szyi,
rozgrzewka RR i nadgarstków, skłony boczne,
opady T w przód, ćw. mm brzucha, ćw. mm
grzbietu, ćw. rozciągające, ćw. równoważne,
skrętoskłony, rozgrzewka stawów skokowych.
3. „Berek ze zwodem”. Jedna osoba goni
pozostałych a kto zostanie złapany staje w
miejscu, aby go wybawić należy wykonać
zwód pojedynczy ciałem.
N –el przypomina
technikę wykonania
zwodów.
4. Część
główna,
realizacja zad.
głównego
5. Ćwiczen ia
uspakajające.
20 min.
1. Ćwiczenia w dwójkach. Podania w miejscu:
oburącz sprzed klatki piersiowej, jednorącz PR
i LR, podanie kozłem.
2. U. imitują rzut z biegu, powtarzając rytm
trzech kroków.
3. Bieg z jednego końca sali na drugi, podania
oburącz bokiem.
4. Bieg z podaniem jednorącz.
5. Bieg z podaniem kozłem.
6. Bieg z podaniem piłki toczącej.
7. Na całej długości slalom, metr przed linią
bramkową wykonanie zwodu.
8. U. biegną w dwójkach, poruszają się do
przodu biegiem dowolnie, jedna z osób po
otrzymaniu piłki wykonuje rzut z biegu.
Zmiana. Każdy wykonuje 3 strzały na bramkę.
9. U. biegną w dwójkach, poruszają się do
przodu biegiem,2 m. od linii bramkowej jedna
osoba podaje piłkę drugiej przebiegającej za
plecami po czym wykonuje rzut z biegu.
10. Ćwiczenie w formie fragmentów gry. N –el
ustawia dwie drużyny na liniach pola
bramkowego. Drużyna obrońców broni pola
bramkowego, drużyna atakujących podaje
między sobą piłkę i kończy akcję rzutem.
11. U. rozgrywają akcje 4x4 wg. dowolnie
wymyślonego planu działania.
12. Konkurs rzutów karnych. Najlepsza drużyna
dostaje ocenę (5).
Nauczyciel przypomina
technikę wykonania
podania i chwytów piłki.
Pokazuje technikę
wykonania rzutu z
biegu.
U. stoją naprzeciwko
siebie w odl. 7 m.
N –el pokazuje
ćwiczenie.
1. Ćwiczenia oddechowe.
Korekcja postawy u.
przez nauczyciela.
6. Czynności
organizacyjno- 1. Omówienie zajęć.
2. Jak wygląda prawidłowa rozgrzewka? –
porządkowe.
pogadanka.
7.Nastawienie 3. Zebranie sprzętu i pożegnanie grupy.
do aktywności 4. Zachęcenie do ćwiczeń samodzielnych w
pozalekcy jnej. wolnym czasie. Oglądamy mecz w piłkę ręczną.
1 min
1 min
Staramy się poprawnie
wykonać zadania.
N-el koryguje błędy.
U. siedzą w siadzie
skrzyżnym.