Szablon dla tlumaczy

Transkrypt

Szablon dla tlumaczy
Lekcja 6 i 7
Materiał z podręcznika: Rozdział 4. Wyszukiwanie informacji
Konspekt lekcji „Wyszukiwanie informacji”
Temat: Wyszukiwanie informacji
Czas: 2x45 minut
Uczeń powinien znać pojęcia: Internet, słowo kluczowe, grupa dyskusyjna,
Uczeń powinien posiadać umiejętności: nawigacja na stronie WWW, wpisywanie danych do formularza,
obsługa Outlook Express w zakresie prowadzenia korespondencji elektronicznej.
Cele lekcji:
Uczeń:
• potrafi wytłumaczyć, na czym polegają trudności związane z porządkowaniem informacji
dostępnych w Internecie,
• rozumie różnice występujące w sposobie gromadzenia i udostępniania informacji
pomiędzy katalogiem a wyszukiwarką,
• wie, dlaczego warto korzystać z więcej niż jednego narzędzia porządkującego zasoby Internetu,
• potrafi zawężać wyniki wyszukiwania.
• rozumie zasadę funkcjonowania grup dyskusyjnych,
• prawidłowo rozpoznaje tematykę grupy na podstawie jej oznaczenia.
• własnoręcznie konfiguruje program Outlook Express do korzystania z grup dyskusyjnych.
• prawidłowo publikuje wiadomość na forum grupy.
• potrafi wczytać z serwerów grup dyskusyjnych wiadomości dotyczące wybranej tematyki.
• uczestniczy w dyskusji na forum grupy.
Formy pracy: praca indywidualna, praca ze wszystkimi uczniami jednocześnie.
Metody pracy: metoda praktycznego działania; pokaz — obserwacja; dyskusja.
Środki dydaktyczne: stanowisko komputerowe.
Przebieg lekcji:
1. Część organizacyjna
• Sprawdzenie obecności.
• Zapisanie tematu w dzienniku.
Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji
• Zgadnij adres internetowy gazety Rzeczpospolita. Wydrukuj tylko artykuł, który zajmuje centralne
miejsce na stronie tytułowej.
• Dodaj stronę tytułową gazety Rzeczpospolita do zakładek. Wyczyść historię odwiedzonych stron.
• Wejdź na stronę tytułową gazety Rzeczpospolita korzystając z zakładek.
Podanie tematu i zapoznanie uczniów z celami lekcji
Celem lekcji jest:
• Poznanie różnic w funkcjonowaniu katalogów i wyszukiwarek i wykorzystywanie ich w praktyce.
• Opanowanie umiejętności obsługi czytnika grup dyskusyjnych oraz uczestnictwa w dyskusji.
Podanie nowego materiału
• Wytłumaczenie trudności związanych z porządkowaniem informacji dostępnych w Internecie.
• Objaśnienie
różnic występujących
w sposobie
gromadzenia
i udostępniania
informacji
pomiędzy katalogiem, a wyszukiwarką.
• Wyjaśnienie dlaczego warto korzystać z więcej niż jednego narzędzia porządkującego zasoby Internetu.
• Podanie zasad zawężania wyników wyszukiwania.
• Wyjaśnienie zasad funkcjonowania grup dyskusyjnych.
• Wyjaśnienie zasad rozpoznawania tematyki grup na podstawie ich oznaczenia.
• Wytłumaczenie sposobu konfigurowania programu Outlook Express do korzystania z grup
dyskusyjnych.
• Wyjaśnienie zasad publikowania wiadomość na forum grupy.
• Wyjaśnienie sposobu wczytywania z serwerów grup dyskusyjnych wiadomości dotyczących wybranej
tematyki.
• Wytłumaczenie zasad uczestnictwa w dyskusji na forum grupy.
Zdefiniowanie ćwiczeń do wykonania
• Podaj cechy portalu internetowego. Załaduj stronę portalu Onet.pl. Sprawdź czy spełnia on
postawione przez Ciebie wymagania.
• Podaj cechy katalogu internetowego. Załaduj stronę katalogu Dmoz.pl. Sprawdź czy spełnia on
postawione przez Ciebie wymagania.
• Podaj cechy wyszukiwarki internetowej. Załaduj stronę wyszukiwarki Google.pl. Sprawdź czy ma ona
wymienione przez Ciebie cechy.
• Korzystając z wyszukiwarki Google sprawdź jak zmienia się liczba odpowiedzi w zaleźności od
złożoności wyszukiwanej frazy. Wpisuj kolejno: drukarka, drukarka kolorowa, drukarka kolorowa
HP, „drukarka kolorowa HP”.
• Korzystając z wyszukiwarki Google sprawdź jak zmienia się liczba odpowiedzi w zaleźności od
złożoności wyszukiwanej frazy. Wpisuj kolejno: I wojna światowa, +I wojna światowa.
• Korzystając z wyszukiwarki Google sprawdź ile odsyłaczy prowadzi do strony www.helion.pl.
• Korzystając z wyszukiwarki Google znajdź w Internecie: a) kto powiedział „Prawdę trzeba wyrażać
prostymi słowami” b) definicję i wzór na obliczenie objętości stożka ściętego c) informacje na temat
„Legendarni władcy Polski” d) informacje na temat „budowa i właściwości wnętrza Ziemi” e)
informacje na temat „Wiązanie van der Waalsa” f) informacje na temat co to jest skrobia, gdzie
występuje, jakie ma właściwości fizyczne i chemiczne, do czego jest stosowana g) informacje na
temat co to są bakteriofagi i jakie choroby wywołują h) słownik polsko-angielski i) równice w
tłumaczeniu słów: winda, parter, mieszkanie, rachunek, skrzynka pocztowa w dialektach
amerykańskim i angielskim.
• Korzystająz z portalu, wyszukiwarki i katalogu znajdź informacje na temat Mikołaja Kopernika.
Porównaj liczbę znalezionych stron i trafność odpowiedzi.
• Skonfiguruj program Outlook Express do korzystania z grup dyskusyjnych.
• Wyślij wiadomość do grupy dyskusyjnej.
• Ustaw opcje wczytywania grup dyskusyjnych.
• Odpowiedz osobie, która opublikowała list w grupie dyskusyjnej.
• Opublikuj odpowiedź na list na forum grupy dyskusyjnej.
W kolejności określonej przez nauczyciela uczniowie wykonują ćwiczenia:
• Wymieniają cechy portalu internetowego. Wyświetlają o oknie przeglądarki stronę portalu Onet.pl.
Porównują podaną definicję z stroną WWW.
• Wymieniają cechy katalogu internetowego. Wyświetlają o oknie przeglądarki stronę katalogu
Dmoz.pl. Porównują podaną definicję z stroną WWW.
• Podają cechy wyszukiwarki internetowej. Wyświetlają o oknie przeglądarki stronę wyszukiwarki
Google.pl. Porównują podaną definicję z stroną WWW.
• Wczytują stronę Google.pl. Wpisują kolejno sekwencje: drukarka, drukarka kolorowa, drukarka
kolorowa HP, „drukarka kolorowa HP”. Sprawdzają jak zmienia się liczba i precyzja odpowiedzi.
• Wczytują stronę Google.pl. Wpisują kolejno zapytania: I wojna światowa, +I wojna światowa.
Obserwują jak wymuszenie uwzględnienie litery I wpływa na liczbę odpowiedzi.
• Wczytują stronę Google.pl. Klikają odsyłacz Szukanie zaawansowane. W polu Łącza do wpisują
www.helion.pl. Klikają przycisk Szukaj. Oczytują ile odsyłaczy prowadzi do strony www.helion.pl.
Zwracaja uwagę na przedrostek dodany do zapytania.
• Wczytują stronę Google.pl. Wpisują polejno zapytania i szukaja odpowiedzi: a) kto powiedział
„Prawdę trzeba wyrażać prostymi słowami” b) definicję i wzór na obliczenie objętości stożka
ściętego c) informacje na temat „Legendarni władcy Polski” d) informacje na temat „budowa i
właściwości wnętrza Ziemi” e) informacje na temat „Wiązanie van der Waalsa” f) informacje na
temat co to jest skrobia, gdzie występuje, jakie ma właściwości fizyczne i chemiczne, do czego jest
stosowana g) informacje na temat co to są bakteriofagi i jakie choroby wywołują h) słownik polskoangielski i) równice w tłumaczeniu słów: winda, parter, mieszkanie, rachunek, skrzynka pocztowa w
dialektach amerykańskim i angielskim. Zwracają uwagę na weryfikowanie rzetelności odpowiedzi
znalezionych w Internecie.
• Zapytanie Mikołaj Kopernik wpisują do portalu Onet.pl, wyszukiwarki Google.pl, katalogu Dmoz.org.
Porównuję liczbe odpowiedzi. Wchodzą na 3 pierwsze odpowiedzi udzielone przez portal,
wyszukiwarkę i katalog. Sprawdzają ich aktualność i rzetelność.
• Konfigurują program Outlook Express według danych z podręcznika do korzystania z grup
dyskusyjnych.
• Wysyłają post do grupy przeznaczonej do celów testowych.
•
Ustawiaja opcje wczytywania wiadomości z grupy testowej. Sprawdzają czy ich post został
opublikowany i jak on wygląda.
• Odpowiają osobie, która opublikowała list na forum testowej grupy dyskusyjnej.
• Opublikuj odpowiedź na list na forum testowej grupy dyskusyjnej.
Czynności końcowe
• Rozmowa na temat problemów napotkanych podczas wykonywania ćwiczeń.
• Ocena pracy uczniów.
• Samoocena uczniów.
• Omówienie najciekawszych spostrzeżeń.
Zakończenie lekcji
• Podanie tematu następnej lekcji.
Ćwiczenia
Ćwiczenie 4.1.
Znajdź informacje na temat pozycjonowania stron. Wyjaśnij na czym ono polega. Znajdź w wyszukiwarce
Google adresy stron kantorów wymiany walut. Sprawdź, które zawdzięczają swą wysoką pozycję na liście
generowanej przez wyszukiwarkę stosowaniu zasad pozycjonowania.
Ćwiczenie 4.2.
Czy pozycjonowanie można wykorzystać do nieuczciwego zwiększania liczby odwiedzin strony WWW?
Korzystając z wyszukiwarki Google znajdź strony dotyczące popularnych tematów: (np. pliki mp3, darmowe
programy). Sprawdź czy ich zawartość jest zgodna z zgłoszoną do wyszukiwarki treścią. Czy internauci
podstępnie zwabieni na stronę oferującą towary, których nie szukali dokonają na niej zakupu?
Ćwiczenie 4.3.
Kiedy w szyszukiwarce wpisywane jest pojedyncze słowo, a kiedy fraza w cudzysłowie? Co będziesz wpisywałe
w wyszukiwarce chcąc uzyskać informacje na temat miejscowości Kock, a co na temat bitwy pod Kockiem?
Sprawdź swoje odpowiedzi posługując się przeglądarką stron WWW.
Ćwiczenie 4.4.
Czy wszystkie wyszukiwarki dają identyczne wyniki? Znajdź informacje na temat laureatów Oscarów
korzystając z wyszukiwarek: Altavista, Excite, Lycos, Onet, Yahoo. Porównaj liczbę uzyskanych odpowiedzi.
Porównaj trafność informacji.
Ćwiczenie 4.5.
Czy wszystkie wiadomości publikowane w Internecie są dostępne za pośrednictwem wyszukiwarek i katalogów?
Znajdź informacje związane z tematem deep Internet. Jako oceniasz liczbę zaindeksowanych stron WWW w
stosunku do wszystkich dostępnych stron?
Ćwiczenie 4.6.
Podaj definicje terminów: portal, wortal, katalog, wyszukiwarka. Podaj przykłady każdego z typów serwisów.
Wpisz ich adresy w pasku adresu przeglądarki. Wskaż elementy budowy stron, które są charakterystyczne dla:
portalu, wortalu, katalogu i wyszukiwarki.
Ćwiczenie 4.7.
Podaj nazwę grupy dyskusyjnej, na forum której można zadać pytanie związane z problemami przy konfiguracji
Windows XP. Wczytaj zaproponowaną grupę. Sprawdź, czy wśród postów znajduja się odpowiedzi na temat
konfiguracji Windows XP.
Ćwiczenie 4.8.
Podaj nazwę grupy dyskusyjnej, na forum której można zadać pytanie związane z problemami przy konfiguracji
Windows XP. Wczytaj zaproponowaną grupę. Sprawdź, czy wśród postów znajduja się odpowiedzi na temat
konfiguracji Windows XP.
Ćwiczenie 4.9.
Wyszukaj w Internecie 3 polskie ugrupowania polityczne, które cieszą się największym poparciem. Znajdź ich
strony domowe. Sprawdź ile odsyłaczy prowadzi do każdej z nich. Jak wyjaśnisz uzyskane wyniki.
Ćwiczenie 4.10.
Która Twoim zdaniem gazeta internetowa jest najpopularniejsza? Sprawdź, którą z nich najczęściej cytują
internauci i umieszczaja odsyłacze na swoich stronach. Jak wytłumaczysz uzyskany wynik?
Sprawdziany i system oceniania
Ocena „2”
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Uczeń znajduje w grupie
dyskusyjnej przepis na
czekoladę.
Uczeń znajduje w grupie
dyskusyjnej przepis na
naleśniki.
Uczeń znajduje w grupie
dyskusyjnej przepis na
konfiturę z malin.
Uczeń znajduje w grupie
dyskusyjnej przepis na
żurek.
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Uczeń znajduje w grupie
dyskusyjnej argumenty za
i przeciw programowi
Symantec Antivirus.
Uczeń znajduje w grupie
dyskusyjnej argumenty za
i przeciw systemowi
operacyjnemu Mandrake
Linux.
Uczeń znajduje w grupie
dyskusyjnej argumenty za
i przeciw programowi
Panda Antivirus.
Uczeń znajduje w grupie
dyskusyjnej argumenty za
i przeciw systemowi
operacyjnemu Windows
XP.
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Uczeń wymienia w jaki
sposób można
zwerykować rzetelność
odpowiedzi
publikowanych na forum
grupy dyskusyjnej.
Uczeń wymienia w jaki
sposób można
zwerykować rzetelność
odpowiedzi
publikowanych na
stronach WWW.
Uczeń wymiania różnice
pomiędzy odpowiedzią
osobie, która publikowała
post na forum grupy, a
odpowiedzią na forum
grupy.
Uczeń wyjaśnia termin
moderator grupy
dyskusyjnej.
Ocena „3”
Ocena „4”
Ocena „5”
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Uczeń sprawda ile stron
www zawiera informacje
o mieście Kutno. Zagląda
na kilka stron, które w
wyszukiwarce zostały
wyswietlona na
pozycjach powyżej 200.
Czy wszystkie one
zawierą informacje
dotyczące hasła użytego
w zapytaniu? Opowiedź
uzasadnia.
Uczeń sprawda ile stron
www zawiera informacje
o mieście Małkinia.
Zagląda na kilka stron,
które w wyszukiwarce
zostały wyswietlona na
pozycjach powyżej 200.
Czy wszystkie one
zawierą informacje
dotyczące hasła użytego
w zapytaniu? Opowiedź
uzasadnia.
Uczeń sprawdza ile stron
www zawiera informacje
o mieście Cisna. Zagląda
na kilka stron, które w
wyszukiwarce zostały
wyswietlona na
pozycjach powyżej 200.
Czy wszystkie one
zawierą informacje
dotyczące hasła użytego
w zapytaniu? Opowiedź
uzasadnia.
Uczeń sprawdza ile stron
www zawiera informacje
o mieście Chicago.
Zagląda na kilka stron,
które w wyszukiwarce
zostały wyswietlona na
pozycjach powyżej 200.
Czy wszystkie one
zawierą informacje
dotyczące hasła użytego
w zapytaniu? Opowiedź
uzasadnia.
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Uczeń znajduje w
Internecie informacje o
liczbie woluminów w
księgozbiorze biblioteki
Kongresu USA.
Uczeń znajduje w
Internecie informacje o
liczbie stron
zaindeksowanych przez
wyszukiwarkę Google.
Uczeń wyjaśnia dlaczego
nie jest możliwe wydanie
w postaci książkowej
katalogu Internetu.
Uczeń wylicza jaką
pojemność musi mieć
nośnik danych aby
pomieścić informacje o
12 mld stron. Przyjmij, że
kompletny opis każdej
strony zajmuje 80
znaków.
Ocena „6”

Podobne dokumenty