temat: jak doświadczenie wojny może zmienić człowieka?

Transkrypt

temat: jak doświadczenie wojny może zmienić człowieka?
Scenariusz lekcji języka polskiego
Przedział wiekowy: Gimnazjum
Czas trwania zajęć: 45 minut
TEMAT: JAK DOŚWIADCZENIE WOJNY MOŻE ZMIENIĆ CZŁOWIEKA? ANDRZEJ KALININ
„I BÓG O NAS ZAPOMNIAŁ” - FRAGMENT.
CEL GŁÓWNY:
 Uczeń analizuje i interpretuje tekst kultury.
CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
 ze zrozumieniem posługuje się pojęciami dotyczącymi wartości pozytywnych i ich przeciwieństw
oraz określa postawy z nimi związane,
 wyszukuje w wypowiedzi potrzebne informacje oraz cytuje odpowiednie fragmenty tekstu,
 omawia na podstawie poznanego dzieł literackiego ponadczasowe zagadnienia egzystencjalne, np.
przyjaźń, śmierć, cierpienie, lęk, nadzieja, wiara, samotność, inność, poczucie wspólnoty,
solidarność, sprawiedliwość; dostrzega i poddaje refleksji uniwersalne wartości humanistyczne;
 uczestniczy w dyskusji, uzasadnia własne zdanie, przyjmuje poglądy innych lub polemizuje z nimi,
 dostrzega zróżnicowanie postaw społecznych, obyczajowych, narodowych, etycznych i w ich
kontekście kształtuje swoją tożsamość,
 tworzy plan twórczy własnej wypowiedzi,
 dokonuje starannej redakcji tekstu napisanego ręcznie.
FORMY PRACY:
 indywidualna,
 zbiorowa.
METODY:
 analiza tekstu,
 dyskusji,
 ćwiczeń praktycznych.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
 tekst A. Kalinina „I Bóg o nas zapomniał” - fragment ,
 tekst Tadeusz Różewicza „Ocalony”,
 karta pracy – załącznik nr 1.
1
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Nauczyciel sprawdza zadanie domowe.
2. Wspólnie z uczniami tworzy definicję zjawiska językowego w tekście Kalinina - Dialektyzacja - inaczej
stylizacja gwarowa, polegająca na wprowadzeniu do utworu literackiego (całości lub jego części)
słownictwa, zwrotów, form gramatycznych pochodzących z określonego dialektu, tzw. dialektyzmów.
Dialektyzacja jest świadomym zabiegiem literackim służącym odtworzeniu lokalnego kolorytu,
charakterystyce środowiska lub poszczególnych bohaterów, np. I Bóg o nas zapomniał Andrzeja
Kalinina.
3. Prowadzący wskazuje, że poza warstwą językową tekst Kalinina jest godny uwagi ze względu na
poruszone w nim problemy.
Pyta uczniów jakie wg nich zagadnienia są tutaj poruszone.
Prawdopodobne odpowiedzi: wojna, okrucieństwo oprawców, głód, wewnętrzna przemiana człowieka
pod wpływem doświadczenia wojny.
4. Nauczyciel podaje temat lekcji:
JAK DOŚWIADCZENIE WOJNY MOŻE ZMIENIĆ CZŁOWIEKA? ANDRZEJ KALININ
„I BÓG O NAS ZAPOMNIAŁ” - FRAGMENT.
5. Uczniowie wskazują w tekście fragment, w którym narrator zapowiada swoją wewnętrzną przemianę,
jaka się w nim dokonuje podczas wojny.
Tak ja wtedy gadał ze sobą, znaczy się serce myśli takie do głowy podsuwali, bo musisz pan wiedzieć, ze
w tamta pora był ja jeszcze i porządny, i uczciwy chłop. Jeszcze sowieckiej szkoły nie przeszedł i
postępowania po bolszewicku nauczyć się nie zdążył.
6. Nauczyciel prosi uczniów, aby wskazali tekst liryczny, w którym podmiot liryczny mówi o tym, jak
bardzo go wojna zmieniła, ze teraz nie potrafi rozróżnić dobro od zła.
Prawdopodobna odpowiedź: Ocalony Tadeusz Różewicza.
7. Jeden z uczniów głośno odczytuje tekst Różewicza, po czym następuje krótka dyskusja na temat
wpływu wojny na duszę człowieka.
Różewicz Tadeusz
Ocalony
Mam dwadzieścia cztery lata
ocalałem
prowadzony na rzeź.
To są nazwy puste i jednoznaczne:
człowiek i zwierzę
miłość i nienawiść
wróg i przyjaciel
ciemność i światło.
2
Człowieka tak się zabija jak zwierzę
widziałem:
furgony porąbanych ludzi
którzy nie zostaną zbawieni.
Pojęcia są tylko wyrazami:
cnota i występek
prawda i kłamstwo
piękno i brzydota
męstwo i tchórzostwo.
Jednako waży cnota i występek
widziałem:
człowieka który był jeden
występny i cnotliwy.
Szukam nauczyciela i mistrza
niech przywróci mi wzrok słuch i mowę
niech jeszcze raz nazwie rzeczy i pojęcia
niech oddzieli światło od ciemności.
Mam dwadzieścia cztery lata
ocalałem
prowadzony na rzeź.
8. Prowadzący wspólnie z podopiecznymi konstruuje krótką notatkę.
PO WOJNIE:
- człowiek nie potrafi już rozróżnić dobra od zła, ponieważ na wojnie
obowiązuje odwrócony dekalog – np. trzeba zabijać, aby przeżyć,
- pojęcia takie jak miłość, nienawiść – to nazwy bez znaczenia,
- cały świat wartości zostaje zachwiany,
- człowiek już nie widzi, nie słyszy tak jak przedtem.
Uczniowie krótko dokonują oceny postawy sowieckich wojskowych. Zastanawiają się, jakie cechy
muszą oni posiadać, aby móc w tak okrutny sposób traktować polskich żołnierzy.
Następnie dopisują do notatki:
PO WOJNIE:
- człowiek innej narodowości nie jest już dla nas w pełni człowiekiem, traktujemy go z pogardą,
- bez wyrzutów sumienia dajemy złudną nadzieję, aby tylko upokorzyć
i przysporzyć większego cierpienia,
- dla osiągnięcia zamierzonego celu jesteśmy w stanie okłamać drugiego człowieka.
9. Nauczyciel wskazuje, że tak właśnie po wojnie ucierpiała dusza człowieka. Ale droga do takiej
degradacji wiodła przez męki fizyczne. Poza nieludzkimi karami cielesnymi, oprawcy stosowali
najgorsza z metod, aby człowieka upodlić – głód.
3
10. Uczniowie odnajdują w utworze Kalinina fragment, który traktuje
o głodzie.
Wtedy to, panie, przypomniał o sobie głód. (…) Ta opowiedzieć się nie da, jaki on mocarny jest.
11. Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat głodu:/ w tym czasie uczniowie konstruują samodzielną
notatkę/
- Czy potraficie się skupić w szkole, gdy jesteście bardzo głodni? Na czym skoncentrowane są wtedy
wasze myśli?
- Do czego jest zdolny człowiek głodny?
- Wskażcie przykłady z literatury, których bohaterowie byli głodni (np. Kain, który sprzedaje swoje
pierworództwo Ablowi;
- Nauczyciel wspomina o tekstach, z którymi uczniowie spotykają się dopiero w szkole średniej, ale
o których warto nadmienić już teraz: Tadeusz Borowski jest autorem bodaj najbardziej drastycznej
definicji głodu. Bohater "Opowiadań" stwierdza, iż : „Głód jest wtedy prawdziwy, gdy człowiek patrzy
na drugiego człowieka jako na obiekt do zjedzenia. Ja już miałem taki głód”. W opisach niesamowitej
siły niszczącej głodu wtóruje mu Gustaw Herling-Grudziński: „Nie ma takiej rzeczy, której by człowiek
nie zrobił z głodu
i bólu”. Gdy odczuwamy przemożne łaknienie zapominamy potrzebach duchowych, sprowadzamy
nasze życie do fizjologii.
- Czym jest choroba głodowa?
Choroba głodowa, zespół objawów występujących w głodzeniu niezupełnym, ze szczególnym
niedoborem białka i witamin. Najbardziej charakterystycznym jej objawem są tzw. obrzęki głodowe,
puchlina opłucna i brzuszna (otrzewna, obrzęk moszny i kończyn dolnych.
W chorobie tej dochodzi też do obniżenia odporności i większej zapadalności na choroby zakaźne,
zwyrodnienia narządów miąższowych (np. wątroby, nerek, zmian we krwi i w ośrodkowym układzie
nerwowym.
12. W oparciu o dotychczasowe rozważania i notatki z lekcji uczniowie tworzą portret człowieka
złagrowanego – najpierw w postaci planu, później spójnej wypowiedzi pisemnej.
13. Jeden z uczniów podsumowuje zajęcia, odpowiadając na pytanie z tematu lekcji – Jak doświadczenie
wojny może zmienić człowieka?
4
KARTA PRACY - ZAŁĄCZNIK NR 1
Plan pomocny do stworzenia portretu człowieka złagrowanego
Człowiek złagrowany to swego rodzaju „produkt” radzieckich łagrów oraz przykład krzywd i przemian
w psychice wyrządzonych przez wojnę i okupację.
Przedstawienie człowieka złagrowanego
Jak się zachowuje człowiek złagrowany?
Jak wygląda człowiek złagrowany?
Nie jest to jednostka silna, pełna heroizmu, która potrafi przeciwstawić się złu, zachowując przy tym
zasady moralne. To człowiek pozbawiony godności i moralności, ze skazą na naturze ludzkiej, bezsilny,
obojętną na cierpienie, łatwy do zmanipulowania, skłonny do przystosowania się do życia w każdych
warunkach.
5

Podobne dokumenty