Konspekt1 - sp2myslowice.pl
Transkrypt
Konspekt1 - sp2myslowice.pl
1 KONSPEKT 1 1. Temat lekcji: „Kolorowe pisanki – ozdabianie wydmuszek” 2. Czas przeprowadzenia: 1,5 godz. 3. Cele: - poznawanie zasad estetyki i dokładności w pracy - poznawanie różnych technik ozdabiania wydmuszek - kształcenie postawy współdziałania w grupie 4. Cele szczegółowe: Uczeń: - potrafi zwijać bibułę w drobny sznureczek - potrafi delikatnie obracać pisankę podczas jej ozdabiania - potrafi dobierać różnorodne kolory bibuły w taki sposób, żeby do siebie pasowały - rozumie, że podczas pracy nie wolno opuszczać swojego stanowiska - dba o to, żeby przyklejać bibułę na jajku delikatnie i starannie - zna i stosuje zasady związane z porządkiem podczas pracy 5. Zastosowane metody: - pogadanka - pokaz - instruktaż 6. Formy: - indywidualna jednolita 7. Zastosowane środki dydaktyczne: - wydmuszki - bibuła, papier kolorowy - nożyczki, klej - brokat, tusz - podkładki do jajek 8. Przebieg lekcji: A. Poznanie tematu zajęć, przypomnienie zasad higieny i bezpieczeństwa pracy. B. Rozmowa na temat tradycji Świąt Wielkanocnych na podstawie fragmentów tekstu „O poście, jajku i święconym” C. Ozdabianie wydmuszek bibułą. D. Podsumowanie zajęć i wybranie najładniejszych pisanek do udekorowania stołu. 9. Przebieg lekcji (rozwinięcie szczegółowe) 2 Ad A. Wprowadzenie do tematu: Już niedługo będziemy przeżywać Święta Wielkanocne, dlatego wcześniej musimy się do nich przygotować i wykonać ozdoby świąteczne. Dzisiaj będziemy ozdabiać wydmuszki, które potem jako gotowe pisanki możecie ułożyć na swoim świątecznym stole lub włożyć do koszyka z święconką. Pamiętajcie, że wydmuszki są bardzo delikatne, więc korzystajcie raczej z podkładek do jajek, żeby za mocno ich w rękach nie ściskać. Ważna przy tej pracy jest również staranność wykonania, gdyż wydmuszka cała wysmarowana klejem nie wygląda potem ładnie. Nie opuszczajcie również swoich stanowisk pracy, bo to może spowodować zbicie własnej wydmuszki lub zniszczenie wydmuszki sąsiada. Ad B. Święta Wielkanocne mają długą tradycję i wiążą się z różnymi obyczajami. Dzisiaj poznamy jeden z nich – malowanie pisanek. Posłuchajcie teraz kilka legend związanych z pisankami. (czytanie fragmentów tekstu „O poście, jajku i święconym” Pytania do dzieci: - Co powinno się wkładać do koszyka, który święcimy w kościele w Wielką Sobotę? - Co to jest wydmuszka? - Opowiedzcie o tym jakie znacie sposoby ozdabiania wydmuszek? - Jak u was w domu ozdabia się wydmuszki? Ad C. Ponieważ wiecie już trochę o tradycjach związanych ze zbliżającymi się świętami i pisankami, to teraz nie pozostało nam nic więcej jak zabrać się do ozdabiania naszych wydmuszek. Kolejne czynności uczniów: - najpierw musicie pociąć bibułę i tak ją poskręcać, żeby zrobił się z niej cienki sznureczek. Do tego wykorzystujecie różnorodne kolory bibuły – takie, jakimi chcecie ozdobić potem wydmuszkę - gdy sznureczki są już gotowe, wystarczy dokładnie poprzyklejać je dookoła wydmuszki, pozostawiając dwa czubki jajka puste - gdy jajko jest już obklejone bibułą, to jego czubki ozdabiamy brokatem i tuszem Ad D. Tak gotową pisankę możemy już położyć na stole wielkanocnym, ale najpierw zrobimy sobie na świetlicy wystawkę. Potem, przed świętami zabierzecie sobie swoje pisanki do domów.