zobacz

Transkrypt

zobacz
Autor: Teresa Okraska
Konspekt zajęć świetlicowych
„Prawa dzieci”
Cele ogólne zajęć:
 uświadomienie dzieciom, jakie mają prawa
 podniesienie nastroju grupy
 integrowanie grupy rówieśniczej
 kształcenie umiejętności wypowiadania się na określony temat
Metody, formy pracy:
 ekspresja słowna
 ekspresja plastyczna
 praca w grupie
 praca indywidualna
 rozmowa kierowana
Przebieg zajęć
1. Powitanie piosenką na melodię „Panie Janie...”
Witamy wszystkie dzieci piosenką:
Witaj, Asiu, jak się masz,
wszyscy cię lubimy, bądź wśród nas
2. Rundka w kręgu: dzieci po kolei wypowiadają się na temat swojego samopoczucia.
Uczestnicy próbują ocenić swój nastrój w skali od 1 do 5. Można zaproponować dzieciom ocenę
samopoczucia: kolorem, kwiatem, zwierzątkiem.
3. Krzyżówka: na dużym arkuszu papieru przygotowałam diagram krzyżówki (załącznik 1)
4. Próby układania przez uczniów zdań z wyrazem „prawa”.
5. Wyjaśniam znaczenie wyrazu oraz podaję przykłady jego zastosowania:
Dzieci mają prawo do nauki i zabawy. Każdy ma prawo czuć się bezpieczny.
Wszyscy ludzie mają równe prawa.
6. Głośne odczytanie wiersza Marcina Brykczyńskiego „O prawach dziecka”.
Tekst utworu napisany dużymi literami eksponuję w widocznym miejscu (załącznik 2)
1
Autor: Teresa Okraska
7. Omówienie tekstu wiersza. Na jego podstawie dzieci kończą zdania „Mam prawo do…”
(prywatności, własnego zdania, miłości, poczucia bezpieczeństwa).
8. Zabawa relaksacyjna: dzieci dobrane parami masują plecy kolegi zgodnie z propozycjami
nauczyciela:
idą konie, pędzą słonie,
pisze pani na maszynie: kropka, przecinek,
idzie pani na szpileczkach z gryzącymi pieskami,
płynie rzeczka,
pada deszczyk,
przebiegł dreszczyk?
9. Praca plastyczna: dzieci otrzymują kartki papieru podzielone na cztery części. Zadaniem uczniów
jest zilustrowanie wybranych przez siebie praw, zgodnie z własnym wyborem.
10. Omówienie wykonanych prac.
11. Podsumowanie zajęć, rozdanie dzieciom kolorowych kartek z wypisanymi prawami z propozycją,
aby umieściły je w domu w widocznym miejscu po wcześniejszym omówieniu z rodzicami.
12. Podziękowanie za wspólną zabawę.
2
Autor: Teresa Okraska
Załącznik 1
:
Wyrazy do odgadnięcia i wpisania w rzędy poziome
1) przenośny komputer
2) ze szczeblami, do wspinania
3) nie jest duży
4) razem z owocami stanowią zdrowy duet
5) ulubiona zabawka dziewczynek

l
a
P
t
o
p
d
R
a
b
i
n
a
m
A
ł
y
W
a
r
z
y
w
A
l
k
a
l
3
a
Autor: Teresa Okraska
Załącznik 2
Niech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym
Że dziecko to także człowiek
Tyle, że jest mały.
Dlatego ludzie uczeni
Którym za to należą się brawa
Chcąc wielu dzieci los odmienić
Stworzyli dla was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta
próbujcie dobrze zapamiętać:
Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego
A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.
Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi
I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.
Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać
I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.
Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami
Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.
Nikt nie może moich listów czytać bez pytania
Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.
Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa
A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.
Tak się w wiersze poukładały Prawa dla dzieci na całym świecie
Byście w potrzebie z nich korzystały najlepiej jak umiecie.
4