Scenariusz zajęcia

Transkrypt

Scenariusz zajęcia
Scenariusz zajęcia
Grupa wiekowa: 5 - latki
Prowadząca : Małgorzata Mośkiewicz
Temat zajęcia: Telewizja to nie zawsze dobra wizja
Metody: słowna (pogadanka, dyskusja), aktywizujące (pantomima)
Formy pracy: grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: piosenka „Wyciszanka” J. Kucharczyk, postać chłopca (duża
maskotka), fragmenty piosenki E. Chotomskiej „Ruch, ruch,
ruch”, plansza przedstawiająca cztery pory roku, obrazki
dotyczące aktywności zabawowej dzieci, kartony, kredki.
Cele ogólne:
• Uświadomienie dzieciom potrzeby aktywności fizycznej i jej wpływu na zdrowie
• Zachęcanie dzieci do podejmowania aktywności ruchowej
• Ukazanie alternatywnych dla oglądania telewizji sposobów spędzania wolnego
czasu
• Wyrabianie zamiłowania do wycieczek i aktywności ruchowej jako źródła zdrowia,
radości, rekreacji i wypoczynku
Cele operacyjne (dziecko):
• wie, że brak aktywności ruchowej negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie
człowieka
• wskazuje następstwa długotrwałego spędzania czasu przed telewizorem i
komputerem
• opowiada o możliwościach spędzania wolnego czasu
• potrafi za pomocą pantomimy pokazać różne czynności
• nazywa pory roku
• łączy różne formy aktywności z porami roku
• odczytuje treści przedstawione za pomocą symboli
• wykonuje pracę plastyczną na podany temat
Przebieg zajęcia:
1. Czynności organizacyjne – piosenka „Wyciszanka”
Cichuteńko już siadamy
i zajęcia zaczynamy.
Cicho-sza, cicho-sza,
cicho-sza.
Gdy szybciutko usiądziemy,
dużo rzeczy się dowiemy.
Cicho-sza, cicho-sza,
cicho-sza.
2. Nauczycielka przedstawia postać chłopca – Jacka i mówi wiersz
Przed telewizorem siedzi Jacek – leń.
Nic nie robi przez cały dzień.
W ręku pilota mocno trzyma
i oglądaniem bajek dzień zaczyna.
Jeden filmik, drugi, trzeci
i tak kolejna godzina leci.
Już oglądanie bajek chłopca nuży,
Ze zmęczenia co chwilę oczy mruży.
Boli go głowa i bolą plecy też,
Czy oglądać bajki Jacku jeszcze chcesz?
Mam dla ciebie bardzo dobrą radę
i pomysł na wspaniałą zabawę
Na ruch jest dzisiaj wielka moda,
więc ćwicz, to dobre jest dla zdrowia.
Niech ruch będzie twoim przyjacielem,
w dni powszednie i w niedziele!
Nie siedź w domu, gdy słońce świeci,
wyjdź na spacer, jak to robią inne dzieci,
zabierz piłkę i skakankę z pudełka weź,
pokaż innym, że ty także ćwiczyć chcesz!
Nie siedź w domu, gdy deszczyk pada,
w małym deszczu może niezła być zabawa.
Włóż kalosze, bo kalosze lubią deszcz,
i parasol weź na spacer, jeśli chcesz!
Nie siedź w domu, gdy wietrzyk dmucha,
Wyjdź na spacer, bo to sport jest dla zucha.
Zabierz rower, deskorolkę z kąta weź,
Pokaż innym, że ty także jeździć chcesz!
3. Rozmowa na temat wiersza i własnych doświadczeń dzieci
- W jaki sposób Jacek spędzał wolny czas?
- Czy długotrwałe oglądanie telewizji jest zdrowe?
- Jak czuł się chłopiec, kiedy oglądał bajki?
- Co dzieje się z naszym ciałem, gdy przez długi czas nie poruszamy się?
(Nauczycielka prezentuje plansze i omawia je)
- Co robicie po powrocie z przedszkola lub w dni wolne?
4. Prezentacja znaku graficznego i próby jego interpretacji
5. „Jeśli nie telewizor, to co?” – zabawa pantomimiczna
Dzieci za pomocą ruchu przedstawiają swoje pomysły na aktywne spędzenie wolnego
czasu.
Jeśli wyczerpią się pomysły nauczycielka może pokazać dziecku obrazek z formą
ruchu do zaprezentowania.
6. „Aktywni przez cały rok”
Nauczycielka rozkłada na dywanie planszę podzieloną na cztery części
przedstawiające pory roku, wspólnie z dziećmi nazywa kolejne pory. Dzieci wybierają
obrazki przedstawiające różne formy aktywności i przyporządkowują je do
odpowiedniej pory.
7. Zabawa ruchowa przy piosence „Taniec zawracaniec”
Dzieci przy muzyce wykonują różne formy ruchu wynikające z treści piosenki
(chodzenie, podskoki, cwał boczny).
8. „Jak spędzam wolny czas z rodziną?” – aktywność plastyczna
9. Zorganizowanie wystawy prac