Scenariusz 1. Tropiciele wiosny.

Transkrypt

Scenariusz 1. Tropiciele wiosny.
edukacja zdrowotna (obszar nr 3)
Zadanie dla nauczycieli wychowania fizycznego i nauczycieli edukacji przedszkolnej:
Napisanie dwóch scenariuszy zajęć dotyczących roli aktywności ruchowej w życiu,
wraz z dokumentacją foto/wideo z ich realizacji na lekcji wychowania
fizycznego/aktywnych zajęciach wychowania przedszkolnego;
Scenariusz 1.
Tropiciele wiosny.
Cel: Doskonalenie zręczności, szybkości, reagowania na sygnał dźwiękowy
poprzez gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu.
CELE OPERACYJNE :
· doskonalenie orientacji w przestrzeni,
· ćwiczenie spostrzegawczości, uwagi, zaradności, samodzielności w
zdobywaniu orientacji w terenie,
· poznawanie oznak wiosny.
· rozwijanie cech motorycznych: szybkości, zwinności
· umiejętność współpracy w zespole- tworzenie koła, rzędu,
· zasady bezpieczeństwa w czasie zabaw i ćwiczeń,
· przestrzeganie zasad , reguł zabaw i gier.
Metody:
·
zabawowo-naśladowcza,
Formy:
·
frontalna,
·
zespołowa,
Środki dydaktyczne:
zagadki - Anna Mikita „Zagadki dla maluchów”, koperty, listy z wypisanymi
ćwiczeniami , zagadkami dla dzieci, kamyki.
Prowadząca: Joanna Broniarz
I Część wstępna:
1. Ćwiczenia organizacyjno-porządkowe
Zbiórka przez ustawienie się w rzędzie .
2. Ćwiczenia rytmiczne. Marsz po obwodzie koła , wysokie unoszenie kolan,
3. Zabawa orientacyjno-porządkowa .
Ustawienie: luźna gromadka.
Dzieci biegają w różnych kierunkach, na hasło „jedynki „ dzieci ustawiają się
pojedynczo, na hasło „ trójki „ dzieci łapią się w kółeczka po trzy osoby, na
hasłowo „piątki” - po pięć osób.
II część właściwa – zabawy tropiące
1. Odczytanie listu przez nauczycielkę:
,, Drogie dzieci! Przybyliśmy dziś do parku , gdyż Pani Wiosna przygotowała
dla Was niespodzianki - ukryte listy. Jako wskazówkę podam , że droga do
każdego
listu oznaczona jest strzałkami z kamyczków .Waszym zadaniem
będzie odnalezienie tych listów
i wykonanie wszystkich zadań jakie Pani
wiosna przygotowała”.
Dzieci idąc śladem ułożonych kamyków odnajdują schowany w trawie list. W
liście pierwszym zapisane są zagadki:
Gdy je dzik pod dębem znalazł z apetytem schrupał zaraz.(ŻOŁĄDŹ)
Siadły na drzewie kotki puchate, nie mają wąsów , nie mają łatek, ale pazurki
być może mają, bo się gałązek mocno trzymają” (BAZIE)
Gdy wiosna nadchodzi, kwiaty rozkwitają, one z ciepłych krajów do nas
powracają”(PTAKI)
2. Poszukajcie teraz kolejnego listu. A zaprowadzą was do niego strzałki z
kamyków.
Dzieci idąc według strzałek , odnajdują kolejny ślad. Pod drzewem w liściach
ukryty jest kolejny list. W liście są kolejne zagadki:
1.
Kiedy kolczasta łupina pęknie, w brązowej skórce jest mi
najpiękniej(KASZTAN)
2.
Jestem mały , okrągły, uwielbiają mnie wiewiórki (ORZECH ).
3.
Mają długie listki, cztery białe płatki, wyrastają w śniegu te malutkie
kwiatki (PRZEBIŚNIEG)
3. Zabawa .
Dzieci podzielone na małe zespoły. Każdy zespół odnajduje kolejne
koperty z listem. Listy zawierają
ćwiczenia , które dzieci muszą wykonać ,
nauczyciel głośno odczytuje ćwiczenia do wykonania,
są to podskoki,
„pajacyki” , skłony tułowia oraz przysiady.
4. Zabawa „Baba Jaga patrzy”. Jedno z dzieci z nich, nazywana „ Babą-Jagą”,
znajduje się w pewnej odległości od reszty grupy i jest odwrócona tyłem, stoi
pod drzewem . Gracze biegną w kierunku „Baby Jagi”. Po wypowiedzeniu
słów: raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy, odsłania ona oczy lub odwraca się do
graczy. Wszyscy uczestnicy zabawy stają w miejscu – nie mogą się poruszać,
mówić, śmiać się. „Baba Jaga” stara się ich sprowokować, np. rozśmieszając.
Jeżeli ktoś się poruszy lub zaśmieje, musi wrócić do miejsca startu. Po chwili
„Baba Jaga” znów zakrywa oczy i cykl się powtarza. Celem graczy jest dotarcie
do „Baby Jagi”, gdy ona nie patrzy, i jak najszybsze dotknięcie jej. Zwycięzca
zajmuje miejsce „Baby Jagi” pod drzewem.
5.Zabawy dowolne na placu zabaw.
III Część końcowa
Marsz po kole, w lekkim rozkroku głęboki wdechy , wydechy .Pochwała dzieci
za aktywny udział, powrót do szkoły.

Podobne dokumenty