scenariusz zajęć

Transkrypt

scenariusz zajęć
Joanna Trzaskoma
nauczyciel
Samorządowe Przedszkole w Starych Pieścirogach
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA GRUPY 4- LATKÓW
„SŁONECZKA”
Samorządowe Przedszkole w Starych Pieścirogach
Data: 20.02.2012r.
Temat tygodnia: „Nasi podopieczni”.
Temat dnia: „Pomagamy ptakom przetrwać zimę”.
1.
Cele ogólne:
 Kształtowanie opiekuńczej postawy dzieci wobec ptaków i zwierząt,
 Rozpoznawanie i nazywanie kilku gatunków ptaków zimujących w Polsce,
 Wdrażanie do systematycznego dokarmiania ptaków w czasie zimy,
 Posługiwanie się liczebnikami porządkowymi i ogólnymi,
 Wdrażanie do uważnego słuchania tekstu czytanego, rozwijanie aktywności słownej,
 Doskonalenie sprawności manualnej.
2. Cele operacyjne (szczegółowe): Dziecko potrafi:
 Rozwiązać zagadkę słowną,
 Wypowiadać się na podany temat,
 Rozpoznawać i nazywać niektóre gatunki ptaków,
 Naśladować ruchy ptaków,
 Przeliczać w zakresie 4 i więcej.
3. Metody:
 Słowne: zagadki, wiersz, rozmowa, wypowiedzi dzieci (swobodne i kierowane).
 Oglądowe: pokaz obrazków, prezentacja multimedialna.
 Czynne: zabawa plastyczna, ruchowa, przeliczanie sylwet ptaków.
4. Środki dydaktyczne:
zagadki, obrazki przedstawiające rozwiązanie zagadek, sylwety ptaków (wróbel, sikorka, gil, jemiołuszka,
gawron, sroka), wiersz "Niespodzianka dla ptaków”, sylwety ptaków do wiersza, tablica z 4 sylwetami
karmników, kostka do gry, tamburyno, ilustracje przedstawiające karmienie ptaków, obręcze dla każdego
dziecka, plastelina, patyczki, faliste tekturki, piórka kolorowe, melodie szybkie i wolne, prezentacja
multimedialna, buźki uśmiechnięte i smutne, ordery przyjaciela ptaków.
5. Czas trwania zajęć: 30 min.
6. Formy pracy:
 Indywidualna
 Grupowa
 Zbiorowa
7. Grupa wiekowa: 4- latki
8. Przebieg zajęć:
a) Powitanie :"W kółeczku razem siadamy i zabawy o dokarmianiu ptaków zaczynamy".
 Ptasie zagadki - wprowadzenie w tematykę rozmowy:
Jaki to domek niepotrzebny latem,
Zimą co dzień karmi zwierzęta skrzydlate.(karmnik)
Lato nam śpiewem umilają
Zimą na naszą pomoc czekają (ptaki)
Czarne pióra ma, Czasem miło jest posłuchać
Woła: kra, kra, kra. (wrona)
Kiedy zimą albo w lecie
melodyjnie sobie grucha,
siedząc na twym parapecie (gołąb)
Szare małe ptaki, jakie wiecie sami.
Co w zimie i w lecie pozostają z nami? (wróbelki)
Brzuszek pękaty, fraczek czerwony,
przyleciał do nas z północnej strony. ... (gil)
b) Zabawa dydaktyczna „Ptaki zimujące w Polsce”. Zapoznanie się z wybranymi gatunkami ptaków.
Nauczycielka rozkłada na dywanie kolorowe kartony z obrazkami ptaków zimujących w Polsce (wróbel,
sikorka, gil, jemiołuszka, gawron, sroka, gołąb, wrona). Zadaniem dzieci jest rzucenie kostką do gry
i policzenie wyrzuconych oczek, a następnie odszukanie takiej samej ilości oczek na kolorowym kartonie pod
którym kryje się ptak.
c) Zabawa ruchowa Ptaszki.
Dzieci - ptaszki reagują na polecenia nauczyciela podczas gry na tamburynie. Na hasło:
- ptaszki fruwają - dzieci biegają po sali machając rączkami,
- ptaszki szukają pożywienia - dzieci zatrzymują się i kucając stukają paluszkiem o dywan,
- ptaszki piją wodę - dzieci wykonują skłony głowy do przodu i do tyłu,
- ptaszki w gnieździe - dzieci odnajdują swoje gniazdko ( obręcz) i siadają w nim.
d) Pokaz ilustracji "Ptaszki w karmniku".
Rozmowa z dziećmi - określenie przez dzieci pory roku na ilustracji, próby budowania prostych zdań podczas
opisywania sytuacji.
Zadawanie pytań przez nauczycielkę w kierunku myślenia twórczego dzieci "Jak myślicie, czy te ptaszki mają
co jeść?". Skierowanie uwagi dzieci na sytuację w karmniku.
Rozmowa ukierunkowana pytaniami: Co powiesz o narysowanym karmniku? - opisywanie karmnika.
Układanie przez dzieci kolejności obrazków według chronologii wydarzeń.
e) Słuchanie wiersza ilustrowanego sylwetami "Niespodzianka dla ptaków" Krystyny Marciniak.
Usiadły na gałęzi trzy gile czerwone,
Siedzą osowiałe, zziębnięte, zmęczone.
Tuż obok na śniegiem pokrytym dębie,
Przysiadły zmarznięte dwa gołębie.
Siedzą ptaszki wkoło popatrują,
Jak dzieci z przedszkola maszerują.
Idą dzieci, raźnie wesoło śpiewają,
Jakiś dziwny domek zawieszają.
Sypią na podłogę, ptasie przysmaki
Już nie będą głodować ptaki!
Pierwsze podleciały do domku wróbelki,
Są ziarenka dla ptaszków, są i kartofelki.
Dla sikorek słoninka i słonecznika ziarenka
Ależ dla ptaków to radość wielka!
Pytania i wypowiedzi dzieci na temat wiersza:
Jakie ptaszki usiadły na gałęzi?
Które ptaszki przyleciały pierwsze?
Jak one wyglądały?
Które ptaszki przyleciały drugie?
Jak one wyglądały?
Skąd wyszły dzieci?
Co dzieci zawiesiły na drzewie?
Które ptaszki przyleciały jako pierwsze?
Jakie jedzenie dla ptaków zostawiły dzieci?
f) Ćwiczenia oddechowe.
Dzieci otrzymują piórka. Zadaniem dzieci jest dmuchanie na swoje piórko tak, żeby jak najdłużej utrzymało się
w powietrzu ( nauczycielka zwraca uwagę na prawidłowy wdech i wydech).
g) Zabawa matematyczna „Goście w karmniku”.
Do tablicy przypięte są 4 sylwety karmników w kolorach: czarnym, brązowym, żółtym i czerwonym. Dzieci
liczą karmniki(liczebniki główne) i określają, w jakich są kolorach. Nauczyciel pyta dzieci, który z kolei jest
np. czerwony karmnik (utrwalenie liczebników porządkowych).
Nauczyciel przypina do tablicy po kilka różnych ptaków (3 sikorki, 2 gile, 2 wróble, 1 wronę). Dzieci
dopasowują ptaki do odpowiedniego karmnika na zasadzie skojarzeń kolorów. Dzieci tworzą zbiory ze względu
na jedną cechę rodzaj ptaka. Następnie dzieci przeliczają ilość ptaków w poszczególnych karmnikach.
Określają, w którym jest najwięcej, a w którym najmniej, czy jest gdzie taka sama ilość. Przeliczają, ile jest
ptaków we wszystkich karmnikach.
h) Zabawa ruchowa „Ptaki fruną – ptaki skaczą”.
Zabawa utrwalająca pojęcie szybko – wolno.
Gdy dzieci usłyszą melodię szybką naśladują fruwanie ptaków, natomiast gdy usłyszą rytm wolniejszy skaczą
obunóż jak ptaszki.
i) Praca plastyczna „Ptaszek w karmniku”.
Nauczycielka objaśnia sposób wykonania pracy i zachęca do własnej interpretacji modelu ptaszka. Dzieci
wykonują ptaszka z plasteliny oraz umieszczają go w domku. Zbudowanie karmnika z tekturek oraz
patyczków. Wspólne oglądanie prac kolegów i koleżanek oraz zwrócenie uwagi na pomysłowość i inicjatywę
twórczą dzieci.
j) Pokaz multimedialny pt. „Ptaki zimą”.
Ewaluacja zajęć. Dzieci odpowiadają na pytanie nauczyciela: „Czy podobały się Wam dzisiejsze zajęcia?”,
oraz umieszczają na tablicy buźkę uśmiechniętą lub smutną w zależności od tego czy zajęcia były dla dzieci
interesujące.
Na koniec zajęć nauczycielka wręcza wszystkim dzieciom ordery przyjaciela ptaków.
Opracowała: Joanna Trzaskoma

Podobne dokumenty