SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KL. I Z

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KL. I Z
1
Opracowała: Wioletta Adamska-Janiak
nauczycielka SP w Żabowie
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KL. I
Z WYKORZYSTANIEM METOD AKTYWIZUJĄCYCH
Ośrodek tematyczny: W krainie baśni.
Temat dnia: Mikołajkowe tradycje.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- wie na czym polega mikołajkowa tradycja,
- czuje radość z obdarowywania upominkami i z otrzymywania upominków,
- rozumie strukturę zadania tekstowego,
- potrafi rozwiązać zadanie z treścią,
- dodaje i odejmuje w zakresie 9 na liczmanach i bez,
- umie komunikować się w grupie,
- stosuje wielką literę w pisowni imion i na początku zdania,
- układa zdania z rozsypanki wyrazowej,
- wykonuje zadania według określonej kolejności,
- potrafi uzupełniać zdania podanymi wyrazami,
- śpiewa piosenkę.
- rozwiązuje krzyżówkę
Metody: pogadanka, dyskusja, praca z tekstem, zadaniowa, pracy we współpracy,
praktycznego działania.
Formy pracy:
zbiorowa jednolita, zespołowa zróżnicowana, indywidualna.
Środki dydaktyczne: tekst listu, kaseta magnetofonowa z piosenkami: „Wesoła
szkoła”, część 2, obrazek Mikołaja pocięty na części, instrukcja dla ucznia,
rozsypanka wyrazowa, krzyżówka, podręcznik i karty pracy „Wesoła szkoła” dla kl. I,
cz.2.
Załączniki:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Krzyżówka.
List od Mikołaja.
Instrukcja dla ucznia.
Działania matematyczne.
Puzzle.
Rozsypanka wyrazowa.
2
Przebieg zajęć
1. Powitanie.
2. Wprowadzenie do tematu – indywidualne rozwiązywanie logogryfu na podstawie
zagadek: hasło- Mikołaj (zał.1).
1. Przyjechała biała pani
z kraju dalekiego.
Piękna na niej suknia z
puchu srebrzystego.
Błyszczą białej pani
gwiazdki na sukience.
Niesie biała pani
choinkę na ręce.
(zima)
2. Z dala, z wysoka,
patrzy jedna, druga,
chociaż żadna nie ma
oka, z góry na nas
mruga.
(gwiazdka)
3. Mam igieł sto tysięcy,
może nawet więcej. Gdy
mnie stroić mają, w
pokoju stawiają.
(choinka)
4. zimą w słońcu wisi,
przy oknie, okapie, gdy
słońce przygrzeje, woda
z niego kapie.
(sopel)
7. Zimą, latem, na jesieniona zawsze się zieleni. W
grudniu w naszych
domach gości, przystrajają
ją najmłodsi.
(jodła)
5. Ze śniegu zrobiony,
kapelusz na głowie.
Zgadnij kto to taki? Ja
wiem, lecz nie powiem.
(bałwan)
6. Wieje wiatr, szczypie
mróz, biało dookoła.
Jedzie wóz, jedzie wóz
bez żadnego koła.
(sanki)
3. Słuchanie opowiadania n-la o mikołajkowej tradycji obdarowywania prezentami.
W grudniowe popołudnia i długie wieczory, dzieci piszą listy, a potem oczekują na
przybycie świętego Mikołaja. Był on biskupem dobroci i wszystkich potrzebujących
obdarzał podarkami. Mikołaj pochodził z bogatej rodziny chrześcijańskiej, która
troszczyła się o ubogich. Był jedynakiem, ale wrażliwym na biedę i nieszczęście
innych. Kult Mikołaja znany już z VI wieku rozszerzał się po całym świecie. Ten
ukochany przez ludzi święty zmarł 6 grudnia i dlatego w tym dniu właśnie
wspominamy świętego Mikołaja.
A na pamiątkę jego dobroci obdarowujemy się prezentami.
4. Swobodne wypowiedzi uczniów o wymarzonych upominkach od Mikołaja.
5. Czytanie przez n-la tekstu pt. „Mikołajki”, podręcznik „Wesoła szkoła”, s. 46.
3
6. Wypowiedzi dzieci na temat tekstu popierane odczytaniem odpowiednich
fragmentów.
-
Jak wygląda klasa?
Jaki nastrój panuje wśród dzieci?
Co robi pani?
Kto i w jakim celu odwiedził dzieci w klasie?
7. Czytanie tekstu „Mikołajki” przez uczniów dobrze czytających.
Przerwa śniadaniowa
8. Odczytanie listu od Mikołaja .
Pani woźna przynosi paczkę, którą klasa otrzymała od Mikołaja. nauczycielka
wspólnie z dziećmi rozpakowuje paczkę, w której zawarte są prezenty dla dzieci
(czekoladki), list od Mikołaja, Mikołaj wykonany z papieru (wzór) oraz cztery
duże koperty z zadaniami do wykonania.
9. Dyskusja dotycząca treści listu, wspólne ustalenie przebiegu wykonywania zadań.
10. Rozdanie dzieciom prezentów.
11. Podział uczniów na 4 grupy według kolorów prezentów i przydzielenie im zadań
do wykonania. Wybranie osoby w grupie, która będzie odpowiedzialna za
wykonanie zadania.
12. Praca w grupach:
• Grupa I – Z kolorowego papieru wspólnie wykonajcie Mikołaja.
• Grupa II – Ułóżcie puzzle, odczytajcie i zapiszcie hasło (zał. 3),
(hasło:”Mikołajki”).
• Grupa III – Wspólnie obliczcie działania, pokolorujcie według kodu i
rozwiążcie hasło ( zał. 4), (hasło: „Już wkrótce święta).
• Grupa IV – Ułóżcie zdania z rozsypanki wyrazowej i ładnie naklejcie je na
kartce (zał. 5).
13. Prezentowanie wykonanej pracy przez poszczególne grupy.
14.Zabawa ruchowa „Mikołaj wybiera się w podróż”.
Nauczyciel opowiada o tym jak Mikołaj wybrał się roznosić dzieciom prezenty – dzieci
naśladują czynności wykonywane przez Mikołaja.
Był mroźny grudniowy dzień. Mikołaj wyjrzał przez okno, a następnie zabrał się do
pakowania prezentów do worka. Wrzucał je i wrzucał. Kiedy worek był już pełen,
Mikołaj zaczął się ubierać: założył ciepłe buty, płaszcz, czapkę na głowę. Na koniec
4
zarzucił worek na plecy i wyszedł z domu. Wsiadł do sań i renifery ruszyły. Najpierw
biegły powoli, a potem coraz szybciej, to znów powoli, aż dotarły na miejsce.
14. Zaśpiewanie znanej już dzieciom piosenki pt. „Mikołaje”
15. Słuchanie nowej piosenki, którą dzieci mają się nauczyć pt. „Dziadzio Mikołaj”
16. Próba śpiewania piosenki wspólnie z nauczycielem.
17. Rozwiązanie zadania tekstowego: Karty pracy „Wesoła szkoła”,cz.2,s.52, ćw.3.
18. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 9 – kolorowanie Mikołaja według podanego
kodu: Karty pracy „Wesoła szkoła, cz.2, s.52, ćw. 1.
19. Zadanie pracy domowej: Karty pracy „Wesoła szkoła, cz.2, s. 51, ćw.5.
20. Podsumowanie dnia, pochwała za aktywność, wymiana doświadczeń:
-
Czego nauczyłeś się w dniu dzisiejszym?
Co podobało ci się najbardziej?
W czym miałeś problem?
Zaznaczcie na karteczkach swoje wrażenia z dzisiejszych zajęć. Pokoloruj odpowiednią
minkę i umieść ją na tablicy.
21. Podziękowanie za udział w zajęciach i pożegnanie.
Zajęcia otwarte z udziałem
nauczycieli nauczania
zintegrowanego opracowała
i przeprowadziła w dniu 2.12.2003r.
W. Adamska – Janiak
5
Załącznik nr 1
1
2
3
4
5
6
7
6
Załącznik nr 2
Kochane Dzieci !
Byłem u Was, ale nikogo z Was nie zastałem. Nie
mogłem czekać dłużej. Czekają na mnie inne dzieci.
Przede mną długa droga.
Zostawiłem Wam prezenty i zadania do wykonania.
Rozszyfrujcie wiadomości, które Wam zostawiłem.
Nauczcie się piosenki o Mikołaju.
Z kolorowego papieru wykonajcie Mikołaja.
Życzę dużo zdrowia i sukcesów. Pamiętajcie, aby
sprawiać radość innym.
Mikołaj
Załącznik nr 3
7
INSTRUKCJA DLA UCZNIA
• Oblicz działania.
• Odszukaj wyniki działań w tabelce i pokoloruj odpowiednim kolorem.
• Odczytaj hasło utworzone z sylab.
Liczby
kolory
3
4
5
6
7
8
8
8-5=
2+2=
MI
6-3=
6+2=
7-4=
3+4=
3+1
JKI
9-5=
5-1=
2+1=
8-3=
ŁA
KO
5+1=
4+2=
2+3=
™
9
Załącznik nr 4 (puzzle )
Mikołaja rozcinamy na części i wpisujemy sylabami hasło: „Już wkró tce świę ta.”
10
Załącznik nr 5
Ułóż zdania z rozsypanki wyrazowej.
Do
napisał
słodki
Życzył
miły
Mikołaj.
każdemu
zdrowia
to
naszej
Podarował
dużo
Mikołajki
klasy
prezent.
i sukcesów.
zwyczaj.
nam
i stary
11
Załącznik 6

Podobne dokumenty