Scenariusz Świątecznego Spotkania grupy Zajączków z Rodzicami

Transkrypt

Scenariusz Świątecznego Spotkania grupy Zajączków z Rodzicami
Scenariusz Świątecznego Spotkania
grupy Zajączków z Rodzicami
10.12.2013r godz. 15.30.
Realizacja scenariusza związana jest z akcją „ Ćwiczyć każdy może”
organizowanej w ramach Roku Przedszkole w Ruchu.
Zadanie z obszaru 8 – Aktywność z udziałem Rodziny.
Prowadząca: Katarzyna Kochańska – Patej
Joanna Labuń
Wiek: 3 latki
Temat: W krainie Świętego Mikołaja. Zabawy ruchowe z Rodzicami. Wspólne
wykonywanie świątecznych kanapek
Metody:
Zajęcia prowadzone metodą Ruchu Rozwijającego W Sherborn.
Forma:
w parach, w małych zespołach, w grupie
Cele ogólne:
- organizowanie sytuacji sprzyjającej wykorzystywaniu posiadanych sprawności i
umiejętności
- odczuwanie radosnego nastroju Świat Bożego Narodzenia
- wzmacnianie więzi emocjonalnej w grupie przedszkolnej i w gronie rodzinnym
- doznawanie przyjemności i radości przez bliski kontakt dzieci z rodzicami
- zaangażowanie do zabawy dzieci nieśmiałe
- wyzwalanie u dzieci radości i zadowolenia z wykonanych zadań
- bliskość fizyczna drugiego człowieka
- więź z grupą
- pewność siebie
- poczucie bezpieczeństwa
- rozluźnienie, relaks, rozładowanie napięcia
-zachęcanie dzieci i rodziców do wspólnego przygotowania zdrowych i świątecznych
wesołych kanapek
- zachęcanie do jedzenia warzyw
- przełamywanie niechęci do jedzenia dla niejadków.
Cele szczegółowe:
dziecko:
- nabywa umiejętności zabawy i pracy w zespole
- ma poczucie własnej wartości
- poczucie własnej energii
- poznanie swojego ciała
- odkrywanie własnych możliwości
- zaufanie do siebie i innych
rodzic:
- wraz z dzieckiem bierze udział w zabawach ruchowych
- staje się współgospodarzem uroczystości poprzez przygotowanie poczęstunku
Pomoce dydaktyczne:
czapka mikołaja, pieczywo ciemne, papryka czerwona, biały ser, szczypiorek,
akordeon, płyta CD z kolędami, opłatek,mp3- piosenki,
Przebieg zdarzeń
1. Przywitanie
2. Śpiewanie kolęd przygotowanych przez dzieci:
"Przybieżeli do Betlejem", "Pójdźmy wszyscy do stajenki".
3. Wspólna zabawa z Rodzicami. Rodzice nakładają na głowę Mikołajowe czapki.
N. wprowadza uczestników w tematykę zajęć mówiąc:
WYBIERZEMY SIĘ DZISIAJ DO KRAINY ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA, BY
ZOBACZYĆ, CO SIĘ TAM DZIEJE.
N. wita zebranych machaniem ręki i prosi, by ci którzy poczują się przywitani, także
pomachali ręką.
WITAM WSZYSTKICH, KTÓRZY LUBIĄ DOSTAWAĆ PREZENTY.
WSZYSTKICH, KTÓRZY LUBIĄ DALEKIE PODRÓŻE.
TYCH ,KTÓRZY LUBIĄ SIĘ BAWIĆ.
KAŻDY RODZIC WITA SIĘ ZE SWOIM DZIECKIEM DŁONIĄ, ŁOKCIEM,
KOLANEM, CZOŁEM, NOSEM, ITP.
3.1. Ruch prowadzący do poznania schematu własnego ciała.
Mikołaj przed lustrem:
R i Dz. Stają naprzeciw siebie i naśladują swoje ruchy – jak w lustrze.
JESTEŚMY W DOMU ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA, KTÓRY PRZYGOTOWUJE SIĘ
DO WYJŚCIA. CZESZE WŁOSY, GŁADZI BRODĘ, ROZCIERA ZMARZNIĘTY
NOS I USZY. WKŁADA MIKOŁAJOWĄ CZAPĘ, BUTY, RĘKAWICE.
PRZEGLĄDA SIĘ UŚMIECHA DO SIEBIE. JEST ZADOWOLONY ZE
SWOJEGO WYGLĄDU.
3.2. Ruch kształtujący związek z otoczeniem fizycznym (przestrzeń)
WYCHODZI PRZED DOM. BRODZI W WYSOKIM ŚNIEGU (MARSZ Z
WYSOKIM
UNOSZENIEM
KOLAN).
PATRZY,
JAK
RENIFERY
PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO DROGI. (RODZICE W KLĘKU PODPARTYM).
GŁASZCZE RENIFERA PO GRZBIECIE, PO GŁOWIE, SPRAWDZA CZY MA
ZDROWE NOGI, PRZYTULA SIĘ DO NIEGO (DZIECKO) I DOSIADA GO,
ŻEBY SPRAWDZIĆ, CZY JEST GOTOWY DO DROGI.
3.3. (Muzyka-"7 reniferów" -mp3)
Ruch wiodący do wytworzenia związku z drugim człowiekiem.
JAZDA NA RENIFERZE- R.w klęku poruszają się po sali wożąc na plecach dzieci.
ŁADOWANIE WORKA NA SANIE- R. stojąc ugina kolana i łapie dziecko na ręce,
dziecko wspina się na kolana mamy lub taty. Chwilę utrzymują równowagę w tej
pozycji.
RELAKS-masaż według poleceń:
JEDZIE MIKOŁAJ NA SANKACH Z GÓRKI- gładzenie pleców DZ. z góry na dół.
NA NIEBIE KŁĘBIĄ SIĘ BURE CHMURKI- klepanie pleców całymi dłońmi.
SŁONKO ŚWIECI- okrężne ruchy dłońmi aż do wytworzenia ciepła.
ŚNIEŻEK PADA- delikatne stukanie opuszkami palców.
ŚWIĘTY MIKOŁAJ W ZASPĘ WPADA- położenie się na plecach masowanego.
MIKOŁAJ JEST JUŻ BARDZO ZMĘCZONY, CHCIAŁBY SIĘ SZYBCIEJ
ZNALEŹĆ W DOMU, WIĘC WYJMUJE TELEFON KOMÓRKOWY I
TELEFONUJE DO PILOTA SWOJEGO SAMOLOTU, ŻEBY PO NIEGO
PRZYLECIAŁ.
NAGLE ZACZĄŁ PADAĆ ŚNIEG. ŚNIEŻYNKI=(DZIECI) ZAPROSIŁY
MIKOŁAJA = ( RODZICE) - DO TAŃCA.
(Muzyka- Pada śnieg, pada śnieg -mp3)
RELAKS.
ŚWIĘTY MIKOŁAJ WRÓCIŁ DO DOMU. ROZPALIŁ OGIEŃ W KOMINKU.
USIADŁ W WYGODNYM BUJANYM FOTELU. WŁĄCZYŁ ULUBIONĄ
MUZYKĘ I ODPOCZYWA PO DŁUGIEJ I PRACOWITEJ WĘDRÓWCE.
(Muzyka- Jest jeden dzień w roku-Czerwone Gitary-mp3)
KOŁYSKA- dzieci siadają między udami siedzących Rodziców, opierają się o nich
plecami. Rodzice obejmują dzieci i przytuleni kołyszą się w rytm relaksacyjnej
muzyki.
4.Wspólne przygotowanie i wykonanie przez Dzieci i Rodziców świątecznych
wesołych kanapek. Do wykonania kanapek służą : ciemne pieczywo, twaróg,
czerwona papryka, szczypiorek. Z tych produktów powstały kanapki z: twarzą ( z
czerwonej papryki ) Mikołaja, białą ośnieżoną Choinką( z twarogu i igłami ze
szczypiorku), bałwankiem z ( twarogu).
Kanapki zostały wspólnie zjedzone ze smakiem.
5. Złożenie życzeń świątecznych
6. Wspólne kolędowanie
7. Podziękowanie za wspólną zabawę i pożegnanie.

Podobne dokumenty