Present Perfect exercises

Transkrypt

Present Perfect exercises
SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE 2f
TEMAT: Is it as difficult as it seems to be? – Present Perfect exercises (Nie taki Perfect straszny jak go
malują – ćwiczenia utrwalające z Present Perfect.)
PROWADZĄCY: nauczyciel kontraktowy Katarzyna Jacak
POZIOM ZAAWANSOWANIA: średniozaawansowany niższy (pre-intermediate)
I.
GŁÓWNE ZAGADNIENIA LEKCJI:
Lekcja dotyczy doskonalenia umiejętności gramatycznych w kontekście ćwiczeń przygotowujących do
egzaminu maturalnego. W tym przypadku jest to forma i użycie czasu Present Perfect Simple. Uczniowie
utrwalą czas za pomocą ćwiczeń gramatycznych: dryle językowe (drills), tekst z lukami. Ćwiczenia te będą
stanowiły podstawę do doskonalenia umiejętności językowych: napisania krótkiej formy użytkowej – email.
II.
CELE LEKCJI:
Po zakończeniu lekcji uczeń zna:
-
strukturę czasu Present Perfect Simple – zdania twierdzące, przeczące i pytające
-
użycie czasu Present Perfect Simple
-
określniki czasu dla czasu Present Perfect Simple
-
strukturę pisania krótkiej formy użytkowej – email nieformalny
-
adresy stron internetowych do nauki języka angielskiego
Po zakończeniu lekcji uczeń potrafi:
-
poprawnie budować zdania twierdzące, przeczące i pytające w czasie Present Perfect Simple
-
poprawnie stosować określniki czasu dla czasu Present Perfect Simple
-
napisać wiadomość email – nieformalną
-
wypowiadać się na temat doświadczeń używając czasu Present Perfect Simple
III.
METODY PRACY:
Lekcje te dobrze jest przeprowadzić według podejścia komunikacyjnego, a więc połączenia różnych metod:
metody konwersacyjnej – włączanie ucznia do uczestnictwa w rozmowach toczących się w języku obcym,
metody kognitywnej – przyswajanie języka przez ucznia ma charakter innowacyjny, twórczy, prawo do
błędów, metody naturalnej – nauczanie zbliżonej do naturalnej formy komunikacji, wyeliminowanie stresu.
IV.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
-
teledysk zespołu U2 I still haven’t found… (http://www.youtube.com/watch? v=Zhi6nNYNOxQ
-
tablica interaktywna/rzutnik
-
karty pracy opracowane przez nauczyciela
-
adresy stron internetowych (www.ang.pl ); (www.maturahelp.pl )
tablica
V.
PRZEBIEG LEKCJI:
a) WPROWADZENIE:
- nauczyciel zapisuje na tablicy słówko U2 i prosi uczniów o podanie kilku skojarzeń z podanym słowem
(nauczyciel - uczniowie). Nauczyciel dopisuje swoje skojarzenia. Powstaje tzw. „mapa myśli” (mind map):
- nauczyciel puszcza uczniom fragment piosenki wraz z teledyskiem do utworu I still haven’t found… i pyta
się uczniów czy rozpoznają jaka to piosenka zespołu U2. Uczniowie opisują ilustrację stanowiącą
zatrzymany fragment utworu. (nauczyciel - uczniowie):
1. Do you know this song?
2. What is its title?
3. What is it about?
b) ROZWINIĘCIE: UZUPEŁNIANIE LUK
- nauczyciel rozdaje uczniom tekst piosenki I still haven’t found... . Uczniowie słuchają piosenki i
uzupełniają tekst brakującym informacjami (praca indywidualna). Uczniowie słuchają piosenki dwa razy.
U2 „I still haven’t found what I’m looking for”
I (1)_____
I (2)_____
_____ highest mountain
_____ through the fields
I (3)_____ _____, I (4)_____ _____
I (5)_____ _____ these city walls, these city walls
Only to be with you
But I still (6)_____ _____
What I'm looking for
I (7)_____ _____ honey lips
Felt the healing in her fingertips
It burned like fire
This burning desire
I (8)_____ _____ with the tongue of angels
I (9)_____ _____ the hand of a devil
It was warm in the night
I was cold as a stone
But I still (10)_____
what I'm looking for
_____
I believe in the Kingdom Come
Then all the colours will bleed into one, bleed into one
But yes, I'm still running
You broke the bonds
You loosed the chains
You carried the cross
Of my shame
You know I believe it
But I still (11)_____
What I'm looking for
_____
- uczniowie porównują swoje odpowiedzi (praca w parach). Nauczyciel puszcza uczniom teledysk do
piosenki oraz tekst piosenki w języku angielskim. Uczniowie sprawdzają ćwiczenie z kluczem (praca
indywidualna).
PRESENT PERFECT SIMPLE – FORMA
- nauczyciel zapisuje na tablicy dwa fragmenty z tekstu piosenki: I have climbed…; I have run…i prosi
uczniów o odnalezienie w tekście piosenki fragmentów o podobnej strukturze (nauczyciel - uczniowie).
- uczniowie szukają cech wspólnych zapisanych fragmentów (nauczyciel - uczniowie):
I HAVE climbed…
I HAVE run…
I HAVE crawled…
I HAVE scaled…
I HAVE kissed…
I HAVE held…
- nauczyciel podaje wzór czasu Present Perfect Simple wraz z przykładami:
SUBJECT + HAVE / HAS + PAST PARTICIPLE (‘ED’ / III column)
I HAVE climbed highest mountain.
She HAS climbed highest mountain.
I HAVEN’T climbed highest mountain.
She HASN’T climbed highest mountain.
HAVE you climbed highest mountain?
HAS she climbed highest mountain?
- uczniowie utrwalają formę czasu za pomocą dryli językowych (drills):
I have run… → SHE → She has run… → WE → We have run… → THEY → They have
run…
We have climbed… → EATEN → We have eaten… → KISSED → We have kissed… →
WRITTEN→ We have written… → DONE → We have done…
-
nauczyciel podaje określniki czasu dla czasu Present Perfect Simple.
-
uczniowie
utrwalają
różnicę
since
między
for
i
za
pomocą
ćwiczeń
pisemnych.
(http://www.ang.pl/cwiczenia/gramatyka/818) (praca indywidualna)
-
uczniowie
utrwalają
formę
czasu
za
pomocą
ćwiczeń
pisemnych
(http://maturahelp.pl/present_perfect_x.html) (praca indywidualna; praca w parach)
PRESENT PERFECT SIMPLE – UŻYCIE
- nauczyciel zapisuje na tablicy fragment piosenki I have climbed highest mountain i zadaje uczniom
pytania (nauczyciel - uczniowie):
1. Do we know when the situation has happened?
2. Is it important WHEN the situation has happened?
3. What is important in the situation? (experience; result)
- nauczyciel wyjaśnia uczniom użycie czasu Present Perfect Simple. Uczniowie utrwalają czas gramatyczny
za pomocą ćwiczeń pisemnych. (praca w parach)
c)
ZAKOŃCZENIE
- nauczyciel omawia z uczniami w których „kropkach” zostanie użyty czas Present Perfect Simple w
zadaniu domowym. (nauczyciel - uczniowie).
VI.
-
ZADANIE DOMOWE:
uczniowie
utrwalają
formę
i
określniki
czasu
Present
Perfect
(http://www.ang.pl/cwiczenia/gramatyka/819); (http://www.ang.pl/cwiczenia/gramatyka/816)
Simple.
- uczniowie piszą krótką formę użytkową – email nieformalny.
Przebywasz u angielskiej rodziny na wymianie, która ma potrwać dwa miesiące. Napisz do swojego
znajomego Anglika krótki email, w którym:
 opisz w jakim celu przybyłeś do Anglii.
 podaj jakie tradycyjne potrawy jadłeś.
 napisz jakie miejsca już zwiedziłeś
 poinformuj kiedy zamierzasz wrócić do Polski.
Podpisz się jako XYZ. W zadaniu nie jest określony limit slow. Oceniana jest umiejętność zwięzłego
przekazu informacji określonych w poleceniu (4 punkty) i poprawność językową (I punkt).
VII.
DODATKOWE UWAGI DOTYCZĄCE REALIZACJI LEKCJI:
W przypadku wolniejszego tempa pracy uczniów nauczyciel może zmniejszyć ilość ćwiczeń utrwalających
czas Present Perfect Simple i przeznaczyć je na zadanie domowe. W przypadku szybszego wykonania zadań
przewidzianych na jednostkę lekcyjną nauczyciel może poprosić uczniów o napisanie krótkiej formy
użytkowej na lekcji.
Tematykę czasu Present Perfect Simple można kontynuować z piosenką U2 I still haven’t found… . Na
kolejnej lekcji nauczyciel może porównać czas Present Perfect Simple z czasem Past Simple wykorzystując
fragment piosenki:
I have felt honey lips
FELT the healing in her fingertips
It BURNED like fire
This burning desire
W przypadku kiedy sprzęt elektroniczny (np. komputer, Internet) odmówi posłuszeństwa nauczyciel
zrealizuje temat za pomocą ćwiczeń w podręczniku Matura Explorer pre-intermediate, J. Naunton, B. Polit,
str. 132-133 i dodatkowych kart pracy.
Opracowała: Katarzyna Jacak

Podobne dokumenty