Scenariusz zajęć z zakresu edukacji ruchowej

Transkrypt

Scenariusz zajęć z zakresu edukacji ruchowej
Scenariusz zajęć z zakresu edukacji ruchowej
Grupa wiekowa: 5-latki
Prowadząca: Ewa Odorowicz
Miejsce: sala
Temat zajęcia: ćwiczenia gimnastyczne z zastosowaniem niekonwencjonalnych przyborów.
Cele ogólne:
• Rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej poprzez zabawy i ćwiczenia gimnastyczne z
wykorzystaniem niekonwencjonalnych przyborów (plastikowe butelki, gazety).
• Kształtowanie pomysłowości oraz inwencji twórczej podczas zadań ruchowych.
• Wdrażanie do współdziałania w zabawie.
Cele szczegółowe (dziecko):
• uczestniczy w zajęciach ruchowych organizowanych przez nauczyciela
• wykonuje poprawnie ćwiczenia według pokazu i instrukcji słownej
• współdziała z grupą i partnerem
• dostosowuje ruch do tempa i rytmu muzyki
• kontroluje utrzymanie prawidłowej postawy ciała w czasie stania, siedzenia, chodzenia
i biegania
• biega pewnie, zmieniając kierunek i omijając przeszkody
• wykonuje skoki w miejscu i w przód
Formy: ćwiczenia indywidualne, w parach i w zespołach
Metody: czynna
Środki dydaktyczne: tamburyno, plastikowe butelki, gazety, odtwarzacz CD, płyta CD z
utworami muzycznymi.
Przebieg zajęć:
Część wstępna
Rozgrzewka w kole:
- marsz na palcach, na piętach
- wymachy ramion do przodu i do tyłu, zataczanie kół
- kręcenie biodrami
- krótki trucht w miejscu.
Część główna
Ćwiczenia z gazetami:
1. Dzieci rozkładają gazety na podłodze. Wchodzą i schodzą z gazety przodem i bokiem
w rytmie muzyki.
2. Dzieci składają gazetę i wykonują skoki obunóż przez gazetę (w przód, w tył,
bokiem).
3. Dzieci biegają przy muzyce dookoła gazety. Na przerwę w muzyce wykonują przysiad
na gazecie.
4. Zabawa „Mycie podłogi”
W siadzie klęcznym dzieci przesuwają gazetę po podłodze w różnych kierunkach.
5. Zabawa „Karuzela”.
Dzieci siedzą na złożonej gazecie. Odpychając się rękami i nogami wykonują obroty
dookoła własnej osi.
6. Zabawa „Taniec z gazetą”
Dzieci dobierają się w pary. Tańczą trzymając gazetę nad głowami lub przytrzymując
gazetę czołami, brzuchami, ramionami, plecami.
Ćwiczenia z butelkami
1. Zabawa „Pospiesz się”.
Dzieci ustawiają się w rozsypce, stawiają butelkę obok siebie. Na dźwięk tamburyna
rozpoczynają bieg w różnych kierunkach omijając butelki ustawione na podłodze. Na
mocne uderzenie w instrument zatrzymują się przy najbliższej butelce.
2. Zabawa „Wyścigi gąsienic”
Dzieci ustawiają się w dwóch rzędach przed linią startu. Przed każdym zespołem
ustawione są butelki jedna za drugą (z zachowaniem odstępu). Na sygnał rozpoczyna
się wyścig zespołów. Dzieci połączone w gąsienice pokonują slalomem wyznaczoną
trasę.
3. Zabawa „Biegająca butelka”
Dzieci ustawione w dwóch rzędach stają w rozkroku. Na sygnał prowadzącej podają
sobie butelkę między nogami. Dziecko, które poda butelkę biegnie na koniec rzędu.
Ćwiczenie wykonujemy również podając butelkę nad głową.
4. Zabawa „Przeskocz butelkę”
Dzieci biegają i przeskakują butelki położone na podłodze.
5. Zabawa „Wałkowanie ciasta”
W leżeniu przodem dzieci wyciągają ręce z butelką daleko w przód i wracają do klatki
piersiowej pilnując, aby butelka dotykała cały czas podłoża.
6. Zabawa „Rowerek”
Dzieci leżą na plecach, trzymają butelkę (kierownicę) i naśladują jazdę na rowerze
(zginanie i prostowanie kolan).
Zakończenie – ćwiczenia wyciszające
Dzieci kładą się na plecach i wykonują ćwiczenia oddechowe. Przy wdechu przenoszą
wyprostowane ręce za głowę, przy wydechu układają ręce wzdłuż ciała.