Scenariusz lekcji wf w kl. 4

Transkrypt

Scenariusz lekcji wf w kl. 4
Konspekt lekcji wychowania fizycznego z gier i zabaw ruchowych
KL. 4
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Temat lekcji: Współzawodnictwa podczas zabaw bieżnych.
Cele lekcji w zakresie:
1. Sprawności motorycznej:
Uczeń:
- rozwinie szybkość, skoczność,
- rozwinie orientację przestrzenną oraz koordynację ruchową,
- wzmocni mięśnie grzbietu, ramion i nóg.
2. Umiejętności:
Uczeń potrafi:
- wykonać ćwiczenie poprawnie i w odpowiednim tempie,
- bawić się z nietypowymi przyborami.
3. Wiadomości:
Uczeń wie:
- na czym polega rzetelność punktacji,
- rozumie wpływ ćwiczeń na prawidłową postawę ciała i estetyczne poruszanie się,
- zna zasady kulturalnego uczestnictwa w różnych formach aktywności ruchowej.
4. Usamodzielniania ucznia:
Uczeń:
- przeżywa radość i satysfakcję z uczestnictwa w zabawach integrujących grupę,
- poszukuje różnych rozwiązań organizacji wyścigów w rzędach,
- współdziała w grupie w celu szybkiego rozwiązania problemu i szybkiego rozpoczęcia ćwiczenia,
- przestrzega zasad bezpieczeństwa, zdrowego współzawodnictwa i rywalizacji.
Przybory: plastikowe butelki, gazety, pachołki, kocyki, ławeczki gimnastyczne, kartki papieru, flamastry, karton.
Metody: zabawowa(metoda ekspresyjna), zadaniowa(metoda przyswajania) , problemowa(metoda poszukująca).
Zasady: wszechstronności, stopniowego natężenia pracy mięśniowej, świadomego i aktywnego udziału uczniów, przystępności.
Formy: frontalne, grupowe.
Czas trwania lekcji – 45 minut
Ilość ćwiczących – 25
Prowadząca – Renata Januszczyk
CZĘŚĆ
TOK LEKCJI
CZAS TREŚĆ LEKCJI
LEKCJI
…………………………..
……... ………………………………………………………………………………………………………
………………….
Część
1. Czynności
5
1. Zbiórka, powitanie, zapoznanie z tematem lekcji, celami lekcji,
wstępna
organizacyjno
podanie NACOBEZU, sprawdzenie przygotowania do zajęć.
porządkowe.
UWAGI
ORGANIZACYJNOMETODYCZNE
1. Ustawienie w
dwuszeregu.
2. Zabawa
ożywiająca.
Część
główna
3. Ćwiczenia
kształtujące
z przyborem
nietypowym.
4. Zabawa
bieżna.
35
2. Berek ranny – Złapana osoba staje się berkiem, jednocześnie
trzyma się za miejsce dotknięcia przez innego berka.
2. Luźna
gromadka.
3. Uczniowie wykonują ćwiczenia RR, NN i tułowia:
- krążenia naprzemienne PR i LR trzymając gazetę,
- w rozkroku przekładanie złożonej gazety między stopami
„ósemki”,
- przeskoki przez gazetę w prawo i w lewo, do przodu
i do tyłu,
- w siadzie rozkrocznym, poprzez skłon w przód dotknięcie
czołem gazety leżącej na podłodze,
- w leżeniu przodem „przeglądanie się w lusterku” – gazeta
w RR,
- stojąc w rozkroku i trzymając gazetę przekładanie gazety
wokół tułowia,
- stojąc w rozkroku krążenia tułowia z gazetą trzymaną w górze,
- w leżeniu tyłem przełożenie gazety, trzymanej w stopach za
głowę,
- w marszu rzuty i chwyty zgniecionej gazety,
- stojąc w rozkroku nad gazetą skręty tułowia,
- podrzut gazety do góry, podskok, klaśnięcie i chwyt,
- „gazetowa bitwa” – przerzucanie kul gazetowych na
przeciwne boisko przez 1 minutę – liczenie kul.
3. Luźna
gromadka.
4. „Przynieś – zanieś”. Uczniowie w rzędach naprzemiennie
zanoszą do pachołka i przynoszą do swojej grupy
plastikową butelkę.
Podział na dwie
drużyny, ustawienie
drużyn na
przeciwległych
boiskach.
5. Zabawa z
mocowaniem
.
5. „Wyścigi zaprzęgów”. Wyścigi w parach jeden z pary ciągnie na
kocyku kolegę, przy pachołku zmiana ciągnącego.
6. Zabawa
skoczna.
6. „Sztafeta pisana”. Uczeń zaczyna wyścig, dobiega do stojącej
wzdłuż toru biegu ławeczki gimnastycznej, przeskakuje przez nią
trzy razy skokami zawrotnymi, dobiega do kartki przy pachołku, na
której są wypisane litery. Do wybranej litery uczeń dopisuje imię
np. A – nia, K – Asia itp., wraca biegiem do swojej grupy.
4. Podział na
trzy zespoły.
Ustawienie w
trzech
rzędach
przed linią
startu.
Poinformowa
nie o
punktacji
oraz
nagrodach.
5. Jak w pkt.4.
7. „Tunel”. Pierwszy uczeń z rzędu podaje butelkę tak, aby z rąk do
rąk powędrowała na koniec tunelu, ostatni chwyta butelkę i
biegnie nią na początek rzędu.
6. Jak w pkt.4.
7. Zabawa
orientacyjno
-porządkowa.
8. Zabawa na
czworaka.
8. „Wyścigi raków”. Uczeń zgniata z gazet kulę i kładzie ją sobie na
brzuchu. Jest w podporze tyłem. W takiej pozycji przemieszcza się
do pachołka, gdzie wstaje i bierze kulę do ręki i wraca biegiem do
swojej grupy.
9. „Z kamienia na kamień”. Uczeń pokonuje dystans przechodząc z
gazety na gazetę, a przesuwa ją do przodu ręką.
7. Jak w pkt.4.
9. Zabawa
bieżna.
8. Jak w pkt.4.
10. „Turniej rzutów”. Każdy uczeń posiada kulę z gazety. Po kolei
Część
końcowa
każdy z nich podchodzi do wyznaczonego miejsca i wrzuca kulę do
kartonu. Zwycięża drużyna, która wrzuciła najwięcej kul.
10. Zabawa
rzutna.
9. Jak w pkt.4.
11. Zabawa
uspokajająca.
12. Zbiórka,
podsumowanie zajęć.
5
11. „Minutka”. Uczniowie w siadzie skrzyżnym zamykają oczy i
w myślach liczą sekundy. Wygrywa osoba, która poprawnie
wstanie po minięciu minuty od słowa start n-la.
12. Nauczyciel wyróżnia zwycięską drużynę. Wygrana drużyna
wybiera nagrodę, później drużyna z drugiego miejsca. Nauczyciel
ocenia i podsumowuje pracę uczniów na lekcji. Pożegnanie.
10. Jak w pkt.4.
11. Luźna
gromadka.
12. Dwuszereg.

Podobne dokumenty