Scenariusz przedstawienia na podstawie powieści Dynastia

Transkrypt

Scenariusz przedstawienia na podstawie powieści Dynastia
Scenariusz przedstawienia na podstawie powieści Dynastia Miziołków
F.1
Scenariusz przedstawienia na podstawie
powieści Dynastia Miziołków Joanny Olech1
Teresa Zawisza-Chlebowska
WP032013
Pomys na inscenizacj - lekcja wprowadzaj ca
Temat zajęć
Wystawiamy sztukę pt. Wejście smoka? Nie… To tylko wejście
szczura.
Cele
ponadprzedmiotowe
• skuteczne komunikowanie się w różnych sytuacjach
• efektywne współdziałanie w zespole
• rozwiązywanie problemów w twórczy sposób
Cele operacyjne
Uczeń:
• wyraża swój stosunek do postaci;
• odbiera czytany tekst na poziomie dosłownym i przenośnym;
• odczytuje wartości zawarte w powieści;
• czytając głośno i wyraziście, przekazuje intencję tekstu, właściwie akcentuje wyrazy, wprowadza pauzę, stosuje odpowiednią intonację;
• wyodrębnia elementy składające się na widowisko teatralne
(gra aktorska, reżyseria, dekoracja, charakteryzacja, kostiumy,
rekwizyty);
• recytuje, występuje w inscenizacji, bierze udział w przygotowaniach.
Korelacja
międzyprzedmiotowa
Lekcja łączy treści z zakresu plastyki.
Metody i techniki pracy
(z elementami motywacji)
• praca z tekstem
Formy organizacyjne
zajęć
• praca w grupach, zbiorowa
Materiały dydaktyczne
• powieść Dynastia Miziołków Joanny Olech
• scenariusz przedstawienia – przykładowe dialogi sceniczne
Czas trwania zajęć
45 minut – lekcja wprowadzająca
Uwagi
Jest to propozycja fakultatywna, ale atrakcyjna dla uczniów,
którzy lubią teatr i przygotowania związane z inscenizacją.
Na przygotowanie inscenizacji potrzeba kilku spotkań, w zależności od potrzeb, możliwości i zdolności uczniów.
Zobacz także: Cykl lekcji na podstawie opowiadań z tomu „Mikołajek i inne chłopaki” Sempé i Goscinnego w dziale A.2 oraz
Czy wiem wszystko o „Dynastii Miziołków”? – quiz w dziale F.2.
1
Język polski w szkole podstawowej
1
F.1
Scenariusz przedstawienia na podstawie powieści Dynastia Miziołków
Przebieg zaj c'
Czynności nauczyciela i uczniów
4
Proponujemy zamianę fragmentu powieści na dialogi sceniczne. Prosimy uczniów, by podzielili się na
5 grup, które będą odpowiedzialne za planowanie
i wykonanie zadań związanych z inscenizacją
(dramaturgia, dekoracje, kostiumy, rekwizyty,
charakteryzacja). Grupy dzielą się obowiązkami.
Badanie
i przekształcanie (I)
18
Każda grupa ustala, co będzie potrzebne do realizacji przedstawienia. Podczas zajęć nie uda się na
pewno ustalić wszystkiego. Najwięcej pracy wymaga przygotowanie tekstu sztuki – część pracy mogą
wykonać wszyscy uczniowie, a zadanie powinna
dokończyć grupa dramaturgów. Jako inspirację
można wykorzystać przykładowe dialogi sceniczne
(scenariusz przedstawienia).
Prezentacja (I)
15
Każda grupa przedstawia wyniki swojej pracy.
5
Prosimy, by uczniowie wspólnie ustalili obsadę
aktorów do przedstawienia. Wybieramy również
suflera i reżysera (możemy sami przyjąć na siebie
rolę reżysera).
3
Upewniamy się, że uczniowie wiedzą, jaki jest
podział obowiązków. Ustalamy termin kolejnego
spotkania, podczas którego uczniowie będą wprowadzać poprawki do tekstu. Zapowiadamy ewalua­cję
wykonanych zadań przez poszczególne grupy.
Wyznaczamy czas i miejsce prób oraz wystawienia
sztuki.
Wprowadzenie
Badanie
i przekształcanie (II)
Podsumowanie
2
Język polski w szkole podstawowej
WP032013
Czas
w minutach
Etapy lekcji
Scenariusz przedstawienia na podstawie powieści Dynastia Miziołków
F.1
Scenariusz przedstawienia
Wejście smoka? Nie… To tylko wejście
szczura…
WP032013
OSOBY:
MAMA – MAMISZON
TATA – PAPISZON
MIZIOŁEK LUB MIZIOŁ
KASIA – KASZYDŁO
ANNA KLEMENTYNA NATALIA – MAŁY POTWÓR
SZCZUR – OGRYZEK
}
FIFA
ZARAZEK
KLAKSON
KROŚKIEWICZ
}
Rodzina Mizołków
Koledzy Miziołka
GUTEK – SZCZUR FIFY
Scena I
Wnętrze mieszkania Miziołków. Tata siedzi przy komputerze.
MIZIOŁEK (radośnie, z nadzieją w głosie)
Tato, dostałem szóstkę z historii za konfederację barską!
TATA (obojętnie)
Świetnie. Rower będzie, jak się podciągniesz z geografii.
MIZIOŁEK (radośnie, z przekonaniem)
Jasne, że się podciągnę! Facetka od geografii lada dzień idzie na urlop macierzyński, a na
zastępstwo przyjdzie jak zwykle pan od robót.
(na stronie) Wszyscy go lubią, bo podczas klasówek nie biega po klasie jak głupi i nie zagląda
pod ławki, tylko wyjmuje „Przegląd Sportowy” i czyta.
Język polski w szkole podstawowej
3
F.1
Scenariusz przedstawienia na podstawie powieści Dynastia Miziołków
(głośno do taty) Lecę do Fify. Cześć!
TATA (z roztargnieniem)
Cześć, cześć.
Scena II
Na podwórku. Fifa i Miziołek siedzą (najlepiej na trzepaku), machają nogami, rozmawiają.
FIFA (z przejęciem)
Spóźniłem się na matmę, bo Gutek, wiesz, mój szczur, się okocił.
MIZIOŁEK (ze zdziwieniem)
Czy o szczurze można powiedzieć „okocił”? No bo przecież nie „oszczurzył”?
Scena III
Wchodzą: Zarazek, Klakson, Krośkiewicz. Podchodzą do Fify i Miziołka.
ZARAZEK (wykrzykuje z entuzjazmem)
To ja też chcę szczurka!
KLAKSON
Ja też, ja też!
KRAŚKIEWICZ (z zastanowieniem)
Ja bym wziął, ale moi starzy jeszcze nic o tym nie wiedzą.
ZARAZEK (mniej entuzjastycznie)
No, moi też.
KLAKSON (z powątpiewaniem)
I moi, nie wiem, czy się zgodzą.
FIFA
Chodźcie, pokażę wam moje małe szczurki.
Wychodzą.
4
Język polski w szkole podstawowej
WP032013
FIFA (z przejęciem i troską w głosie)
Mój Gutek został matką i jak mam się do niego zwracać? Straszne! W dodatku moi starzy nie
chcą słyszeć o hodowli szczurów, z trudem tolerują jednego.
Scenariusz przedstawienia na podstawie powieści Dynastia Miziołków
F.1
Scena IV
Mieszkanie Fify. Osoby: Mizołek, Fifa, Zarazek, Klakson, Krośkiewicz.
FIFA (zadowolony)
Patrzcie, są cztery. Gutek nieźle się spisał, co? (z dumą)
MIZIOŁEK (z nadzieją)
Jeśli moja mama pęknie i zgodzi się na zwierzątko w domu, to ja zaklepuję samczyka.
KLAKSON (zadowolony)
To akurat zostanie po jednym dla każdego z nas.
ZARAZEK (stanowczo)
Muszę przekonać swoich starych.
KRAŚKIEWICZ (smętnie)
Moi będą protestować, już to czuję.
WP032013
Wychodzą.
Scena V
W domu Miziołków. Mama miesza coś w misce. Mały Potwór bawi się na podłodze,
przemieszcza się na czworakach. Kasia siedzi w kącie i bawi się lalką Barbie. Wchodzi Miziołek.
MIZIOŁEK (wolno, z nadzieją)
Mamo, co myślisz o małych zwierzątkach domowych?
MAMA (nie odrywając się od pracy)
Nic nie myślę i tobie też nie radzę! Wystarczą mi trzy małe zwierzęta domowe.
MIZIOŁEK
To znaczy ja, Kaśka i Potwór?
Mama patrzy wymownie.
Scena VI
Wchodzi tata.
TATA
O czym rozmawiacie?
MIZIOŁEK
O szczurku, takim malutkim (pokazuje).
Język polski w szkole podstawowej
5
F.1
Scenariusz przedstawienia na podstawie powieści Dynastia Miziołków
MAMA
Mowy nie ma! Żadnych szczurów w naszym domu!
TATA (zagląda mamie przez ramię w miskę)
Czytałem, że szczury są bardzo inteligentne, a poza tym nie brudzą, nie szczekają. (po namyśle)
Właściwie to jestem za.
MAMA (stanowczo)
Nawet nie chcę o tym słyszeć!
KASIA (cały czas bawi się lalką, ale wszystko słyszy, mówi radośnie)
Ja scurkowi oddam swój domek dla lalek! Chcę scurka! Chcę scurka!
MAMA
Nie!!!
KASIA (płacze)
TATA (pojednawczo)
Możemy głosować.
KASIA I MIZIOŁEK
Hurra!!! Jesteś przegłosowana, my jesteśmy za, tata też!
KASIA (zadowolona)
To ja nazwę go Ken!
MIZIOŁEK
Niedoczekanie. To będzie Czesiek!
Lecę do Fify po Cześka! Zaraz wracam! (wybiega)
Wszyscy wychodzą. Po scenie przechodzi osoba trzymająca duży napis: „Po pewnym czasie”.
Scena VII
Rodzina Miziołków w pokoju. Rozmawiają.
MAMA (do Miziołka)
Mnie się to nie podoba. Oddaj go z powrotem.
TATA
Słowo się rzekło, szczurek u płota. Musi zostać.
MAMA (wzdycha z niechęcią i desperacją)
6
Język polski w szkole podstawowej
WP032013
MAMA (z westchnieniem)
Niech będzie, ale i tak jestem przeciw.
Scenariusz przedstawienia na podstawie powieści Dynastia Miziołków
F.1
MIZIOŁEK
Nazwę go Czesiek.
WSZYSCY
Nieeee!!!
MAMA (dumnie, z namysłem)
Niech będzie Pompejusz.
KASIA (podskakując na jednej nodze)
Tylko Ken, koniecznie Ken, Ken!
MIZIOŁEK (stanowczo, z uporem)
Czesiek.
TATA
Mam pomysł. (wszyscy patrzą w jego stronę z nadzieją i ciekawością) Niech każdy napisze na
kartce swoją propozycję i zrobimy losowanie. Napiszę też za Kasię.
WP032013
Wszyscy piszą.
MIZIOŁEK
Tu jest kapelusz. Wrzucamy.
Wrzucają, Kasia losuje.
MIZIOŁEK (czyta)
Ogryzek… Cooo??!!
TATA
To ja wymyśliłem.
MAMA i KASIA (krzyczą razem)
Unieważniamy losowanie!
TATA (mówi poważnie i z namysłem)
Ogryzek to… nazwisko… (dumnie i stanowczo). Naprawdę nasze zwierzę nazywa się Pompejusz
Czesław Ken Ogryzek.
MAMA (przerażona)
Rety! On gryzie antenę telewizyjną, już całą ogryzł!
MIZIOŁEK
Chyba podoba mu się nowe nazwisko?!
Język polski w szkole podstawowej
7

Podobne dokumenty