Metadane scenariusza

Transkrypt

Metadane scenariusza
Ludzie listy piszą… − jak poprawnie napisać list. Jego
funkcjonowanie w literaturze i kulturze
1. Cele lekcji
a) Wiadomości
Uczeń:
•
wie, jaką rolę w korespondencji pełni adresat, odbiorca, nadawca,
•
zna formę graficzną i elementy składowe listu,
•
wie, jakie znaczenia mają słowa: epistolografia, powieść epistolarna,
•
zna różne rodzaje listów,
•
wie, jakie są zasady adresowania kopert.
b) Umiejętności
Uczeń:
•
umie samodzielnie zredagować list,
•
potrafi poprawnie zapisać nazwy geograficzne i zaimki w formie zwrotów
grzecznościowych.
2. Metoda i forma pracy
•
Praca z tekstem,
•
pogadanka heurystyczna,
•
zajęcia praktyczne,
•
praca w grupach.
3. Środki dydaktyczne
Teksty listów
4. Przebieg lekcji
a) Faza przygotowawcza
Nauczyciel sprawdza listę obecności i przedstawia uczniom cele lekcji.
b) Faza realizacyjna
1. Nauczyciel mówi uczniom o historii listu, który przez wieki był jedynym sposobem
kontaktowania się ludzi oddalonych od siebie, a także przekazywania informacji.
2. Wprowadzenie pojęcia epistolografia - wyjaśnienie terminu, który uczniowie zapisują
w zeszytach.
3. Wszyscy wspólnie zastanawiają się na przykładami listów, które weszły na stałe do
kanonu literatury pięknej. W przypadku, gdyby uczniowie mieli problemy z
wymienieniem ich, nauczyciel podaje niektóre przykłady (Listy Apostolskie, Jan III
Sobieski Listy do Marysieńki, Monteskiusz Listy perskie, Henryk Sienkiewicz Listy z
podróży do Ameryki).
4. Nauczyciel mówi o istnieniu szczególnego rodzaju powieści pisanej w formie listów,
tzw. powieści epistolarnej (np. J.W. Goethe Cierpienia młodego Wertera, J.J.
Rousseau Nowa Heloiza).
5. Uczniowie zostają podzieleni na czteroosobowe grupy, każda z nich dostaje list
(dowolne teksty listów). I mają przestudiować tekst, zastanowić się nad następującymi
zagadnieniami, które są zapisane na tablicy:
•
Co jest tematem listu?
•
Kto jest nadawcą? Do kogo list jest skierowany?
•
Czy list ma charakter osobisty czy oficjalny?
•
Jakie są walory artystyczne tekstu?
6. Po zakończeniu pracy, przedstawiciele poszczególnych grup, prezentują odpowiedzi.
7. Nauczyciel pyta uczniów, czy piszą czasami listy- odpowiedzi uczniów muszą być
uzasadniane.
8. Wszyscy wspólnie zastanawiają się, dlaczego obecnie coraz mniej ludzi pisze listy.
9. Uczący wyjaśnia, że listy, które piszemy np. w celach towarzyskich, np. do koleżanki
czy do taty to listy prywatne.
10. Uczniowie mówią, jak powinien wyglądać prawidłowo zapisany list, jakie elementy
musi zwierać, przy tej okazji nauczyciel wyjaśnia zasady pisania zaimków w formie
grzecznościowej.
11. Nauczyciel dzieli klasę na trzy grupy, każda z nich otrzymuje inne polecenie.
Wszyscy piszą: Wyjechałeś na wakacje do babci, która mieszka w Krakowie. Bardzo
podoba Ci się to miasto, jego zabytki, a także niezwykle miło spędzasz czas z babcią,
z którą zwiedzasz liczne galerie. Niestety czasami tęsknisz za domem, za rodzicami,
kolegami i swoim ulubionym kotem Klakierem. Napisz krótki list do:
•
grupa I - rodziców,
•
grupa II - wychowawczyni,
•
grupa III - kolegi.
12. Kilka przykładowych listów z każdej grupy zostaje odczytanych, następnie wyliczone
są różnice w sposobie pisania listów do każdej z tych osób.
13. Uczniowie dowiadują się, że istnieje jeszcze jeden rodzaj listów: list otwarty.
14. Odpowiadają na pytania: Kto jest nadawcą i odbiorcą listu otwartego? Jaki jest cel
pisania takiego listu?
15. Po udzieleniu odpowiedzi, zastanawiają się, jak powinna wyglądać prawidłowo
zaadresowana koperta - posługują się terminami: adresat, nadawca, odbiorca.
16. Uczniowie piszą list otwarty do:
•
miejscowej gazety „Wieści” z zawiadomieniem o ważnym konkursie recytatorskim,
który ma się odbyć w szkole,
•
uczniów w sprawie pomocy dla osiedlowej biblioteki, w której w wyniku pożaru
spłonęło dużo książek,
•
dyrekcji administracji osiedla, w sprawie wybudowania nowego placu zabaw dla
dzieci.
c) Faza podsumowująca
Podsumowanie wiadomości zdobytych podczas lekcji.
5. Bibliografia
G. Knapik, I. Sznicer-Gałkowska, Lekturowe wy(bryki), Oficyna Wydawnicza G&P, Poznań
2002.
6. Załączniki
brak
7. Czas trwania lekcji
2 × 45 minut
8. Uwagi do scenariusza
brak

Podobne dokumenty