Chrzest Polski – 1050. rocznica chrześcijaństwa na ziemiach Polski

Transkrypt

Chrzest Polski – 1050. rocznica chrześcijaństwa na ziemiach Polski
Chrzest Polski – 1050. rocznica chrześcijaństwa na ziemiach Polski.
Scenariusz zajęć pozalekcyjnych
– wycieczka dydaktyczna uczniów klasy czwartej, II etap edukacyjny
Temat: Moje korzenie – poznaję, badam, obserwuję. Znaczenie chrztu.
Cele:
 ukazanie znaczenia chrztu Polski jako ważnego wydarzenia w dziejach narodu
polskiego,
 budowanie tożsamości państwa polskiego i Polaków,
 przybliżenie uczniom wiadomości dotyczących chrztu Polski,
 uświadomienie uczniom, czym jest patriotyzm,
 wdrażanie do podejmowania działań na rzecz swojej „małej ojczyzny”,
 poznawanie dziedzictwa kulturowego,
 wdrażanie nowatorskich rozwiązań dydaktycznych.
Czas realizacji: 45 min.
Miejsce realizacji: Kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
w ….
Uczestnicy zajęć: uczniowie klasy czwartej, proboszcz, wychowawca.
Metody i techniki:
 rozmowa kierowana,
 pogadanka,
 prezentacja,
 praca z tekstem ksiąg metrykalnych,
 dialog,
 czytanie Pisma Świętego.
Środki dydaktyczne: Pismo Święte, świeca, chrzcielnica, biała szatka, tekst przyrzeczeń chrzcielnych, księgi parafialne, tekst ksiąg metrykalnych, słowniki.
Formy pracy:
 praca indywidualna,
 praca w grupach.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Czynności organizacyjne.
Powitanie uczniów.
Wspólna modlitwa uczestników.
2. Odwołanie do wiadomości uczniów. Rozmowa na temat sakramentu chrztu świętego. Prezentacja chrzcielnicy, wody, paschału, białej szaty, krzyżma itp.
3. Chrzest i jego znaczenie dla narodu polskiego, który 14 kwietnia obchodził 1050.
rocznicę tego wydarzenia.
4. Sakrament chrztu św. ustanowił Jezus, który po swoim zmartwychwstaniu, a przed
wniebowstąpieniem przekazał apostołom „ostatni nakaz” – zawarty jest on w Ewangelii św. Mateusza.
Uroczyste odczytanie tekstu Pisma Świętego Mt 28, 16–20.
„Jedenastu zaś uczniów udało się do Galilei na górę, tam gdzie Jezus im polecił. A
gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili. Wtedy Jezus podszedł
do nich i przemówił tymi słowami: „Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i
Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A
oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”.
5. Po odczytaniu tekstu uczniowie odpowiadają na pytania:
– Kto i kiedy ustanowił sakrament chrztu?
– Jakie zadanie postawił przed apostołami Pan Jezus?
– Jak długo zostanie z nami Pan Jezus?
6. Odwołanie do wiadomości o chrzcie świętym:
– Kim stajemy się na chrzcie św.?
– Ile razy w życiu możemy przyjmować chrzest św.?
– Co gładzi chrzest św.?
– Dlaczego przyjęliśmy chrzest św.?
– Kto pamięta datę swojego chrztu?
– Kto może udzielić chrztu?
7. Podczas chrztu św. rodzice w waszym imieniu wyznali wiarę w Boga i wyrzekli
się zła, szatana (odnowienie przyrzeczenia chrztu).
8. Takie wyznanie wiary muszą złożyć wszyscy, którzy chcą przyjąć chrzest św. Nasi
przodkowie zanim przyjęli chrzest, wcześniej poznali Ewangelię. Do Polski przybywali misjonarze, Cyryl, Metody, Wojciech, którzy głosili naukę Chrystusa.
9. Zaprezentowanie uczniom i omówienie dokumentów kościelnych prowadzonych,
spisywanych dawniej i dziś.
10. Wokół ksiąg metrykalnych z 1916 roku oraz ksiąg z lat 1988–2011 (zawierających wpisy metrykalne uczniów klasy czwartej) – praca w grupach.
GRUPA I – Wygląd ksiąg metrykalnych starych i nowych.
GRUPA II – Rola ksiąg metrykalnych i dane w nich zawarte.
GRUPA III – Grupy zawodowe – znaczenie nazw zawodów i ich rola w regionie.
GRUPA IV – Nazwiska w księgach metrykalnych i ich znaczenie, pochodzenie.
11. Prezentacja efektów pracy – ustna i wizualna (plakaty).
Opracowanie:
Aneta Łysiak
Sylwia Wysocka-Rykała