Scenariusz - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku

Transkrypt

Scenariusz - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku
Miś - mój przyjaciel
Scenariusz imprezy czytelniczej
Czas trwania: 1 godz.
Uczestnicy: uczniowie klas 1-3
Cele ogólne:
- zapoznanie uczniów z literaturą dziecięcą i popularnonaukową
- rozwój wyobraźni, myślenia i koncentracji
- rozwijanie umiejętności manualnych
- zainteresowanie uczniów życiem i obyczajami niedźwiedzi
- poznanie stron internetowych i innych materiałów będących źródłem wiedzy
na temat niedźwiedzi żywych i tych literackich
Cele operacyjne:
Uczeń zna:
- literaturę piękną dotyczącą bohatera literackiego – misia
- literaturę naukową opisującą życie i obyczaje niedźwiedzi
- historię pluszowego misia
- strony internetowe przeznaczone dla dzieci
- strony internetowe dotyczące życia niedźwiedzi
Uczeń potrafi:
- samodzielnie wyszukać potrzebne informacje o życiu i obyczajach niedźwiedzi
- wyszukać samodzielnie strony internetowe przeznaczone dla dzieci
Metody pracy: wykład wprowadzający, pogadanka, ćwiczenia
Formy pracy: indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne:
Encyklopedie przyrodnicze:
Ilustrowana encyklopedia dzikich zwierząt. T.3, Ssaki. Warszawa : Amber, 1997
Hanna i Antoni Gucwińscy: Niedźwiedzie. Wrocław : Wydawnictwo
Dolnośląskie, 2001
•
Strony internetowe o niedźwiedziach:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Nied%C5%BAwied%C5%BA_brunatny
•
Strony internetowe przeznaczone dla dzieci:
http://czasdzieci.pl/kolorowanki/
http://czasdzieci.pl/gry-dla-dzieci/
http://dzieci.wp.pl/?ticaid=1b248
http://www.pbw.bielsko.pl/index.php
http://www.mojekolorowanki.pl/
•
http://www.jakoloruje.pl/bohaterowie-z-bajek.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Nied%C5%BAwied%C5%BA_brunatny
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C5%9B_(zabawka)
• Misiowa lekturka:
Hildrun Covi: Miś Guziczek. Bielsko-Biała : Debit, 1998
Strony internetowe dotyczące święta Pluszowego Misia:
http://miastodzieci.pl/dla_rodzicow/75:/1612:swiatowy-dzien-pluszowego-misia
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C5%9B_(zabawka)
•
Przebieg zajęć:
1. Wstęp
Powitanie uczestników.
1.2. Przedstawienie tematu oraz celu spotkania.
Bibliotekarz wprowadza uczniów w historię misia pluszowego, przedstawia
krótką historię jego święta. Wspólnie z uczniami wymienia bohaterów
literackich będących sławnymi misiami.
1.1.
2.
2.1.
2.2.
2.3.
2.4.
Część zasadnicza
Prowadzący wspólnie z uczniami czyta opis o życiu i obyczajach
niedźwiedzi w encyklopedii, oraz Internecie.
Bibliotekarz czyta uczniom „misiową lekturkę”.
Po przeczytaniu „misiowej lekturki” uczniowie opowiadają o tym, co
szczególnie je zainteresowało w życiu misia, zarówno jako bohatera
literackiego, jak i prawdziwego, żywego niedźwiedzia.
Mini zajęcia komputerowe. Bibliotekarz wskazuje dzieciom strony
internetowe przeznaczone dla nich. Chwila na krótką zabawę i
drukowanie kolorowanek przedstawiających misie.
Mini zajęcia plastyczne. Uczniowie kolorują w dowolny sposób swoje
prace.
3. Zakończenie zajęć
Prowadzący zajęcia zachęca dzieci do samodzielnego poznawania historii
i obyczajów niedźwiedzi i innych zwierząt. Na zakończenie nauczyciel
bibliotekarz dziękuje dzieciom za udział w lekcji.
Opracowała: Magdalena Kajdas
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka