konspekt lekcji wychowania fizycznego gry i zabawy ruchowe

Transkrypt

konspekt lekcji wychowania fizycznego gry i zabawy ruchowe
KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
GRY I ZABAWY RUCHOWE
TEMAT: KSZTAŁTOWANIE CECH MOTORYCZNYCH POPRZEZ GRY I ZABAWY Z
PRZEDMIOTAMI PODLEGAJĄCYMI RECYKLINGOWI
Prowadzący: Dariusz Dukarski
1. Klasa V SP – chłopcy
2. Miejsce: sala gimnastyczna
3. Data: 4.03.2014r.
4. Dział: Gry i zabawy ruchowe
5. Liczba ćwiczących: 12
6. Czas trwania: 45 min.
7. Cele szczegółowe w zakresie:
Umiejętności:
Uczeń potrafi:
- wykorzystać nietypowy przybór do inwencji twórczej w grach i zabawach ruchowych
- ćwiczyć bezpiecznie
Wiadomości
Uczeń wie:
- jak wykorzystać nietypowe przedmioty w grach i zabawach
- zna zasady zabaw i gier kształtujących poszczególne cechy motoryczne
- wie, na czym polega recykling
Sprawności motorycznej:
Uczeń:
- wzmocni siłę ramion, nóg i tułowia
- kształtuje koordynację ruchową i orientację przestrzenną
- poprawi szybkość reakcji i równowagę
Akcentów wychowawczych:
Uczeń będzie:
- wyrabiał postawę zdyscyplinowania i odpowiedzialności wobec grupy
- przestrzega reguł obowiązujących w grach i zasadach
8. Metody realizacji zadań:
- realizacja zadań ruchowych – zadaniowa-ścisla, zabawowa-naladowcza
- przekazywanie wiedzy: pokaz, objaśnienie
- wychowawcza: wyrażanie aprobaty i dezaprobaty, nagradzanie
9. Przybory: gazety, butelki plastikowe, kartony, puszki, folia aluminiowa
Uwagi organizacyjne
Tok lekcji
I Część wstępna
Czynności
organizacyjnoporządkowe
Treść i zadania lekcji
Czas
I metodyczne
Zbiórka,
raport,
powitanie,
sprawdzenie
obecności
i
przygotowania ćwiczących. Podanie
tematu lekcji.
2 min
Szereg, postawa zasadnicza (zwrócenie uwagi
na proste plecy, brzuch wciągnięty, głowa
zadarta do góry.
5 min
Przybór: gazeta, która każdy uczeń wkłada
częściowo (ok. 1/3) za spodenki
Przypomnienie cech motorycznych,
które uczniowie będą rozwijać w grach
z przyborami do recyklingu.
Zabawa ożywiająca Ogonki
Na gwizdek prowadzącego uczniowie
rozbiegają się po sali mając za zadanie
zebranie jak najwięcej gazet-ogonków,
nie tracąc swojego. Wygrywa uczeń
posiadający najwięcej ogonków.
II Część główna
Gry i zabawy
rozwijające
cechy
motoryczne
przy
pomocy
przyboru
nadającego się
recyklingu
Zabawa rzutna Kto dalej rzuci
8 min
Przybór: gazeta
8 min
Przybór: gazeta
Uczniowie
zgniatają
gazety,
a
następnie starają się rzucić jak
najdalej. Wygrywa ten, którego kula z
gazety poleci najdalej.
Zabawa rzutna Kto celniej rzuci?
Uczniowie rzucają kulami z gazet do
kartonu. Wygrywa ta grupa, która
wrzuci najwięcej kul do kartonu.
Zabawa
orientacyjno-porządkowa
Robimy porządki
Podział klasy na trzy grupy
10
min
Na gwizdek uczniowie biegają w
dowolnym
kierunku,
omijając
przeszkody. Na następny gwizdek
każdy zbiera 1 rzecz i zanosi ją do
kartonu przypisanego danej drużynieczerwony karton – aluminiowe puszki
żółty karton – plastikowe butelki
niebieski karton – papier.
Podział klasy na trzy grupy. Przybory butelki
plastikowe, gazety, puszki, kartony (niebieski,
żółty i czerwony).
Po wykonaniu zadania każdy ustawia
się za kartonem przypisanym dla danej
grupy.
Zabawa bieżna Sprinterzy
7 min
Przybory: kartki papieru, ołówki, kartonyczerwony, żółty i niebieski
Pierwsi uczniowie w rzędach kładą
sobie kartkę na klatkę piersiową i
biegną jak najszybciej by kartka nie
spadła. Dobiegając do półmetkakartonu zatrzymują się i piszą, co
należy wrzucać do np. czerwonego
kartonu, następnie wracają do
swojego rzędu przekazując kartkę
następnemu.
III.Część
końcowa
Ćwiczenia
uspakajającokorekcyjne
5 min
Zabawa Minutka
Przybór: butelka plastikowa
Siad skrzyżny każdy uczeń relaksując
się i uspokajając odlicza do 60 po czym
wstaje.
Zwracanie uwagi na prawidłową postawę.
Wariant trudniejszy z butelką plastikowa na
głowie.
Zakończenie lekcji–zbiórka, omówienie
lekcji, wyróżnienie najlepiej ćwiczących
uczniów, pożegnanie.
-

Podobne dokumenty