2011-04-06_Podsumowanie aukcji marcowych
Informacja prasowa Warszawa, 6 kwietnia 2011 r. Ponad 2 mln zł obrotu na marcowych aukcjach DESY Unicum W marcu dom aukcyjny DESA Unicum zorganizował trzy aukcje. Licytujący mieli możliwość nabycia prac na Aukcji Dzieł Sztuki, Aukcji Sztuki Współczesnej oraz Aukcji Młodej Sztuki. Ciekawy wybór obiektów przyciągnął na każdą z nich tłumy kupujących. Największe uznanie zdobyły odpowiednio – batalistyczna akwarela Juliusza Kossaka, czarny portret Jerzego Nowosielskiego oraz płótno Laury Paweli inspirowane ikonami komputerowymi. Pierwsza z wymienionych aukcji była okazją do nabycia dzieł polskich klasyków – m. in. Juliusza Kossaka, którego akwarela „Tomasz Łubieński pod Wagram w 1809 r.” została wylicytowana za 140 000 zł, czy Jacka Malczewskiego – wiele emocji wzbudził dwustronny rysunek tego artysty będący szkicami kompozycyjnymi z pieczęcią „Ze zbiorów Marji Malczewskiej”. Duża wartość kolekcjonerska obiektu sprawiła, że został przebity z 2 500 na 4 200 zł. Nabywcy chętnie licytowali też wysokiej klasy rzemiosło artystyczne: srebrne XIX-wieczne judaikum - futerał na Księgę Estery, czy secesyjne szklane wazony Emila Gallé. Aukcja Młodej Sztuki po raz kolejny okazała się sukcesem, sprzedanych zostało 98 prac, tj. blisko 100% oferty, którą w zdecydowanej większości stanowiło malarstwo. Cena wywoławcza każdego obiektu wynosiła tradycyjnie 500 zł. Serigrafia „Bez tytułu (Małpy z białymi bananami)” kontrowersyjnej grupy The Krasnals osiągnęła cenę 3 200 zł. Hitem aukcji okazał się obraz Laury Paweli „Jest kobietą” z 2003 r., utrzymany w charakterystycznej dla autorki konwencji komputerowego okna dialogowego. Praca, która swego czasu wyróżniona została w konkursie „Obraz Roku 2003”, osiągnęła cenę 5 000 zł. Również wysoko zostały wylicytowane obrazy: „Wilk” Stefana Hanćkowiaka z 2008 r., czy „Wjeb” Macieja Kozłowskiego (oba po 3 000 zł) Aukcja Sztuki Współczesnej uzyskała rekordowy, jak na sztukę współczesną, obrót w wysokości 872 390 zł (wraz z opłatami aukcyjnymi). Najdrożej sprzedanym dziełem podczas tej aukcji został, pochodzący z „czarnego” okresu twórczości Jerzego Nowosielskiego, „Portret” z 1978 r. (wylicytowany za 105 000 zł). Utrzymany w czarno-pomarańczowej kolorystyce obraz, ukazujący syntetycznie potraktowane popiersie kobiety, dla nabywcy okazać się może dobrą inwestycją. Ożywienie na aukcji wywołały rzadko widywane na polskich aukcjach zacięte licytacje. Kolaż z 1968 r. - „Postać” Mariana Warzechy, artysty związanego z II Grupą Krakowską wystawiony w cenie wywoławczej 8 000 zł, przebity został na 42 000 zł. Wielkie emocje wzbudziły prace z kolekcji prof. Władysławy Jaworskiej, pochodzące z przełomu lat 50-tych i 60-tych XX w., darowane krytyczce przez samych artystów w tamtym czasie. Wysoko licytowano obrazy Zbigniewa Tymoszewskiego – artystylegendy, który zginął samobójczą śmiercią w 1963 r., i którego prac praktycznie na rynku nie ma. Najbardziej spektakularnie wylicytowany został jednak mały obrazek czeskiego surrealisty osiadłego w Paryżu, Josepha Simy zatytułowany „Czerwone słońce”. Cena wywoławcza 1 000 zł została przebita 16 razy! Obroty na marcowych aukcjach w DESIE Unicum wyniosły łącznie 2,2 mln zł (z opłatami aukcyjnymi). Zlicytowanych zostało w sumie 181 obiektów. Kontakt dla mediów: FineArt Communications | tel. + 48 (22) 465 23 74 Magdalena Żuk Maria Peliwo tel. 0608 36 29 96, tel. 0505 42 57 19 e-mail: [email protected] e-mail: [email protected] Informacja prasowa 169 Aukcja Dzieł Sztuki, 17 marca Autor Tytuł Cena wywoławcza (zł) Cena wylicytowana Cena sprzedaży (wraz z opłatą aukcyjną) Pozycja w katalogu Zofia Stryjeńska Rozniecanie ogniska - zaloty 38 000 35 000 * 40 250 * 2 Jan Stanisławski Polana 45 000 45 000 51 750 4 Alicja Hohermann Dziewczynka z królikiem, 1936 r. 18 000 15 000 * 17 250 * 5 Alfred Wierusz Kowalski Przed karczmą 85 000 75 000 * 86 250 * 7 Juliusz Kossak "Tomasz łubieński pod Wagram", 1867 r. 140 000 140 000 161 000 8 Franz Roubaud Czerkies chorąży 30 000 30 000 34 500 9 Feliks Michał Wygrzywalski Rybacy ciągnący sieć 20 000 22 000 25 300 10 Stefan Norblin Portret fryderyka Chopina 6 000 5 000 * 5 750 * 11 Teodor Axentowicz Portret damy 60 000 48 000 * 55 200 * 12 Zygmunt Landau Ryby 17 000 17 000 19 550 16 Władysław Ślewiński Dwór w Domaniewicach, około 1905 r. 60 000 57 000 * 65 550 * 17 Wojciech Weiss „Oczekiwanie” („Pejzaż I”), około 1921 r. 55 000 48 000 * 55 200 * 19 Mela Muter Rodan z widokiem zamku w Avignonie 65 000 55 000 * 63 250 * 22 Mela Muter Portret kobiety 88 000 75 000 * 86 250 * 23 Zygmunt Józef Menkes "Świetlisty poranek" 42 000 36 000 * 41 400 * 29 Janina BobińskaPaszkowska Widok Kazimierza 1 600 2 600 2 990 37 Stanisław Gałek "Tatry. Stary szałas”, 1917 r. 12 000 10 000 * 11 500 * 39 Czesław Wasilewski Sanna 19 000 34 000 39 100 41 Kontakt dla mediów: FineArt Communications | tel. + 48 (22) 465 23 74 Magdalena Żuk Maria Peliwo tel. 0608 36 29 96, tel. 0505 42 57 19 e-mail: [email protected] e-mail: [email protected] Informacja prasowa Franciszek Jurjewicz Na pastwisku, 1910 r. 6 000 5 500 * 6 325 * 43 Bolesław Buyko (Bujko) Na skraju wsi 9 000 8 500 * 9 775 * 44 Jacek Malczewski Willa w ogrodzie 10 000 17 000 19 550 46 Widok na Pałac Staszica 3 000 3 000 3 450 47 Katedra Warszawska 4 500 4 500 5 175 48 Jan Ludwik Sobecki "Wieczór", 1933 r. 4 000 4 000 4 600 52 Malarz nierozpoznany, XIXw. Portret młodej kobiety 4 600 3 700 * 4 255 * 57 Leonard Winterowski Przy studni, 1925 r. 7 500 7 500 8 625 60 Jacek Malczewski Szkice kompozycyjne (rysunek dwustronny) 2 500 4 200 4 830 62 Stanisław Noakowski Widok kaplicy renesansowej, 1923 r. 4 000 3 500 4 025 64 Rajmund Kanelba Dziewczynka z misiem 29 000 25 000 * 28 750 * 65 Joachim Weingart Dziewczynka na krześle 75 000 60 000 * 69 000 * 66 Rajmund Kanelba Orkiestra dziecięca 90 000 80 000 * 92 000 * 67 Stefan Domaradzki "Pejzaż - zachód słońca" 2 500 2 500 2 875 68 Wiktor Korecki Pejzaż zimowy z chatami 20 000 18 000 * 20 700 * 72 Roman Bratkowski Laguna w Wenecji 4 500 4 500 5 175 77 Jerzy Krawczyk Widok miejski 8 000 17 000 19 550 78 Futerał na księgę Estery, koniec xix w. 2 200 5 000 5 750 89 Emile Galle Wazonik, po 1910 r. 1 000 1 700 1 955 99 Emile Galle Wazon, po 1910 r. 7 500 9 000 10 350 Władysław Chmieliński Władysław Chmieliński Kontakt dla mediów: FineArt Communications | tel. + 48 (22) 465 23 74 Magdalena Żuk Maria Peliwo tel. 0608 36 29 96, tel. 0505 42 57 19 e-mail: [email protected] e-mail: [email protected] 100 Informacja prasowa 6 Aukcja Młodej Sztuki, 24 marca Autor Tytuł Cena wywoławcza (zł) Cena wylicytowana Cena sprzedaży (wraz z opłatą aukcyjną) Pozycja w katalogu Rafał Bujnowski Viagra, 1999 r. 500 1 000 1 150 1 Grupa Twożywo Tytoń, 2010 r. 500 1 400 1 610 2 Agnieszka Grodzińska The hot one hundred, 2008 r. 500 500 575 3 Pola Dwurnik Zakończenie zerówki, Warszawa 1986 Należy kochać stare kamienie, 2009 r. 500 900 1 035 4 Gossia Zielaskowska Studio, 2009 r. 500 2 600 2 990 5 Kamil Strudziński Bez tytułu, 2008 r. 500 500 575 6 Marek Sułek Z serii „Stories” 2008 r. 500 1 000 1 150 7 Piotr Szwabe vel Pisz Bez nazwy 500 500 575 8 Viola Tycz Pustka, 2011 r. 500 700 805 9 The Krasnals Bez tytułu (Małpy z białymi bananami), 2008 r. 500 3 200 3 680 10 Bartosz Kokosiński Bez tytułu, 2008 r. 500 1 000 1 150 11 Stefan Hanćkowiak Wilk, 2008 r. 500 3 000 3 450 13 Joanna Wowrzeczka Z cyklu „Historie”, 2006 r. 500 1 500 1 725 14 Maciej Kozłowski Wjeb, 2008 r. 500 3 000 3 450 15 Sławomir Toman Słoiczek ze spoiwem, 2000 r. 500 800 920 16 Wojciech Bąkowski Żółty człowiek zżera popielniczkę…, 2008 r. 500 2 800 3 220 17 Kontakt dla mediów: FineArt Communications | tel. + 48 (22) 465 23 74 Magdalena Żuk Maria Peliwo tel. 0608 36 29 96, tel. 0505 42 57 19 e-mail: [email protected] e-mail: [email protected] Informacja prasowa Agata Rościecha Z cyklu „Manekiny” 2009 r. 500 2 800 3 220 18 Igor Chołda Degrengolada, 2010 r. 500 2 000 2 300 19 Jarek Jeschke Bez tytułu (wybuch), 2008 r. 500 3 000 3 450 20 Barbara Kowalczyk „Błękitna”, 2003 r. 500 800 920 21 Robert Motelski Falochron 8 lutego 12:22, 2011 r. 500 800 920 22 Ewelina Sośniak Piksele, 2009 r. 500 1 200 1 380 23 Marcelina Rydelek Powtarzane / niepowtarzalne, 2008 r. 500 1 600 1 840 24 Katarzyna Plewa Oradea II 500 800 920 25 Agnieszka Migdałek Absent_5 500 1 900 2 185 26 Anna Orbaczewska Gra, 2004 r. 500 2 200 2 530 27 Laura Pawela Jest kobietą, 2003 r. 500 5 000 5 750 28 Maciej Mraczek Portret rodzinny, 2008 r. 500 1 100 1 265 29 Aleksandra Gieraga Prawie pusty, 2007 r. 500 700 805 30 Katarzyna Kijek Z cyklu “Second Hand”,2007 r. 500 600 690 31 Joanna Mlącka Do kłębka, 2010 r. 500 500 575 32 Ewa Goral Dyptyk: Walka Muhammada Alego z Rocky Marciano 500 1 600 1 840 33 Agata Sobczyk Tryptyk: „Wysoki brzeg” 2008/2009 r. 500 800 920 34 Bartek Jarmoliński Siedmiu wspaniałych, 2009 r. 500 1 900 2 185 35 Z cyklu „Trzy siostry” - Nigella, 2011 r. 500 2 200 2 530 36 Bez tytułu, 2011 r. 500 3 400 3 910 37 Daria Rozmarynowicz Agnieszka Borkowska Kontakt dla mediów: FineArt Communications | tel. + 48 (22) 465 23 74 Magdalena Żuk Maria Peliwo tel. 0608 36 29 96, tel. 0505 42 57 19 e-mail: [email protected] e-mail: [email protected] Informacja prasowa Sylwia Woźniczka MDM, 2009 r. 500 3 000 3 450 38 Małgorzata Maćkowiak Bez tytułu 500 1 200 1 380 39 Klaudia Ka Pod powierzchnią - z cyklu „Różowe bikini”, 2010 r. 500 900 1 035 40 Pokrywka, 2009 r. 500 500 575 41 Marzena Ślusarczyk Przed lustrem, 2010 r. 500 1 000 1 150 42 Miłosz Płonka Latarnik, 2001 r. 500 700 805 43 Damian Daszkiewicz Góra - z cyklu „Nicość”, 2005 r. 500 700 805 44 Jakub Jakubowski Liść 2, 2010 r. 500 1 000 1 150 45 Bartosz Frączek Kobieta w oranżerii, 2010 r. 500 1 100 1 265 46 Magda Krawczyk Stado, 2011 r. 500 1 500 1 725 47 Gawrony 1, 2005 r. 500 900 1 035 48 Dramat, 2006 r. 500 1 800 2 070 49 Jakub Adamek Schronisko dla zwierząt II, 2008 r. 500 3 200 3 680 50 Tomasz Kołodziejczyk Port II, 2010 r. 500 2 400 2 760 51 Marta Frej Minotaur 500 3 200 3 680 52 Zdzisław Nitka Zielony zając, 2010 r. 500 1 200 1 380 53 Magdalena Gryska Kryształy, 2008 r. 500 600 690 54 Marcin Bober Jedz smacznie, tanio, zdrowo - z cyklu „Bastard Pop” 2004 r. 500 800 920 55 Marcin Charków, Elżbieta KapustaKozera Wojciech Szczęśniak Kontakt dla mediów: FineArt Communications | tel. + 48 (22) 465 23 74 Magdalena Żuk Maria Peliwo tel. 0608 36 29 96, tel. 0505 42 57 19 e-mail: [email protected] e-mail: [email protected] Informacja prasowa Sylwester Ambroziak Stojąca dziewczynka, 2004 r. 500 1 000 1 150 56 Łukasz Stokłosa Erotyk, 2010 r. 500 1 400 1 610 57 Wojciech Ćwiertniewicz Bez tytułu (178), 2008 r. 500 700 805 59 Dominika Kowynia Wiceprezydent 500 1 300 1 495 60 Bogusław Bachorczyk Dokąd idziesz króliku, 2009 r. 500 500 575 61 Piotr Kossakowski Lynch - z cyklu „Portrety”, 2010 r. 500 1 100 1 265 62 Wojtek Wroński Tommy Boy, 2010 r. 500 900 1 035 63 Joanna Pałys Industial landscape, 2006 r. 500 3 200 3 680 64 Ewa Sycha Biała plama 500 2 800 3 220 65 Sławomir Rumiak Ciernista Kaudyna, 2003 r. 500 3 200 3 680 66 Kalina Zielkowska Taras, 2005 r. 500 2 800 3 220 67 Zygmunt Reszka Bez tytułu 500 500 575 68 Maja Kobylińska Buty, 2006 r. 500 600 690 71 Kinga Nowak Bez tytułu, 2009 r. 500 900 1 035 72 Małgosia Malinowska Z cyklu „Basen” 2010 r. 500 1 000 1 150 73 Justyna Dybała Bez tytułu, 2009 r. 500 700 805 74 Tomasz Daniec Pejzaż nr 34, 2004 r. 500 1 200 1 380 75 Magdalena Firląg Bez tytułu, 2008 r. 500 900 1 035 76 Maciej Szczurek Zniszczony dom, 2007 r. 500 700 805 77 Malwina Faun, 2002 r. 500 600 690 78 Kontakt dla mediów: FineArt Communications | tel. + 48 (22) 465 23 74 Magdalena Żuk Maria Peliwo tel. 0608 36 29 96, tel. 0505 42 57 19 e-mail: [email protected] e-mail: [email protected] Informacja prasowa Niespodziewana Franciszek Ledóchowski Mandala 500 700 805 79 Ewa Doroszenko Don’t cry, 2010 r. 500 1 200 1 380 80 Natalia Bażowska Kąpiący się, 2009 r. 500 1 100 1 265 81 Daniel Perełkiewicz Bez tytułu 500 700 805 82 Izabela Chamczyk Torbę - z cyklu „Małe obrazy na”, 2010 r. 500 1 000 1 150 83 Paulina Siedlarz Pszczyna, 2011 r. 500 800 920 84 Joanna Karpowicz Miejsce, 2010 r. 500 700 805 85 Urban safari, 2011 r. 500 3 200 3 680 86 Nocna kobieta, 2001 r. 500 1 800 2 070 87 Mirella Rylewicz Komunikacja, 2010 r. 500 600 690 88 Andrzej Zujewicz E-malpa, 2010 r. 500 1 000 1 150 89 Irmina Staś Z cyklu „Przemijanie” - 2, 2009 r. 500 1 200 1 380 90 Iza Staręga Z cyklu „Kamienie” 2010 r. 500 700 805 91 Tomasz Mistak Rockefeller Center, 2010 r. 500 2 200 2 530 92 Aleksandra Cieślak Love Apple, 2008 r. 500 900 1 035 93 Paweł Tkaczyk Kompozycja nr 4, 2010 r. 500 1 100 1 265 95 Bogna Palmowska Rodeo Drive 500 1 700 1 955 96 Agnieszka Glasenapp W prawo patrz 500 2 200 2 530 97 Katarzyna Szeszycka Grzegorz L. Piotrowski Kontakt dla mediów: FineArt Communications | tel. + 48 (22) 465 23 74 Magdalena Żuk Maria Peliwo tel. 0608 36 29 96, tel. 0505 42 57 19 e-mail: [email protected] e-mail: [email protected] Informacja prasowa Karolina Kosińska Energie 500 1 500 1 725 98 Monika Dętkoś Atelier, 2011 r. 500 1 500 1 725 99 Justyna Kisielewicz Acapulco 500 3 000 3 450 100 Loading, 2011 r. 500 500 575 101 Błękitna laguna II, 2003 r. 500 900 1 035 103 Obraz 80 500 1 000 1 150 104 Bartłomiej Kownacki Katarzyna Skrobiszewska Stanisław Tomalak XVIII Aukcja Sztuki Współczesnej, 31 marca Autor Jerzy Nowosielski Leszek Rózga Jan Lebenstein Franciszek Starowieyski Stanisław Dawski Tadeusz Łapiński Stanisław Fijałkowski Tadeusz Gronowski Jerzy Nowosielski Jarosław Modzelewski Jerzy Nowosielski Henryk Stażewski Henryk Stażewski Włodzimierz Pawlak Tytuł Plaża tybetańska, 1998 r. Miasteczko Z cyklu "Folwark zwierzęcy" Doktryna i Idea, 1693 r. (1993 r.) Królowa, 1980 r. Triboro Bridge, 1964 r. Szkic do obrazu 17 V 61, 1961 r. Venus dwubarwna, lata 70. XX w. Portret, 1978 r. Niosący ścięte drzewo, 2006 r. Wspomnienia z Egiptu, 1990 r. Łyżki, 1977 r. Relief, 1970 r. Dziennik nr 88 A, 1997 r. Cena wywoławcza (zł) 2 800 1 800 1 500 10 000 500 1 400 6 000 18 000 110 000 4 000 70 000 38 000 26 000 3 000 Kontakt dla mediów: FineArt Communications | tel. + 48 (22) 465 23 74 Magdalena Żuk Maria Peliwo tel. 0608 36 29 96, tel. 0505 42 57 19 e-mail: [email protected] e-mail: [email protected] Cena wylicytowana 10 000 1 800 2 400 16 000 400* 1 200* 6 000 16 000* 105 000* 3 000* 67 000* 33 000* 26 000 4 000 Cena sprzedaży (wraz z opłatą aukcyjną) 11 500 2 070 2 760 18 400 460* 1 380* 6 900 18 400* 120 750* 3 450* 77 050* 37 950* 29 900 4 600 Pozycja w katalogu 1 2 5 6 8 9 11 12 13 14 15 20 23 24 Informacja prasowa Jan Dobkowski Marian Warzecha Zdzisław Beksiński Edward Dwurnik Edward Dwurnik Ludwig Maciąg Józef Korolkiewicz Ludwig Maciąg Marian Michalik Joseph Sima Serge Charchoune Zbigniew Tymoszewski Zbigniew Tymoszewski Rafał Olbiński Jarosław Modzelewski Władysław Rząb Jerzy Duda-Gracz Judyta Sobel Jan Cybis Jarosław Modzelewski Henryk Wójcik Urszula Broll Stanisław Dawski Jacek Sienicki Dariusz Pala Krzysztof Rećko – Rapsa Stasys Eidrigevicius W akcie Postać, 1968 r. TŃ, 1997 r. Lądek Zdrój, 1966 r. Kraków - Wawel, 2009 r. Potyczka bitewna Konie, 1980 r. W zimowym lesie, 1993 r. Próba pozowania, 1986 r. Czerwone słońce, 1959 r. Kompozycja w tonacji białoperłowej, 1959 r. Czarna ryba, ok. 1962 r. Orchidea – Kompozycja czerwona, 1963 r. Wenecja, 2010 r. Chwilę po wypuszczeniu, 1991 r. W plenerze Pejzaż z domkiem, 1980 r. Pejzaż nadmorski, 1967 r. Martwa natura, 1940 r. Sprzedawca zabawek plażowych, 2010 r. Spacer z parasolkami, 1956 r. Kompozycja abstrakcyjna Abstrakcja, 1949 r. Postać 1, 1982 r. Jesienny koncert na flet, 2001 r. Kompozycja w czerwieni, 2007 r. Twarz dziecka 2 000 8 000 85 000 20 000 8 000 8 000 1 000 4 500 12 000 1 000 2 200 42 000 70 000* 20 000 7 000* 7 500* 800* 5 500 12 000 16 000 2 530 48 300 80 500* 23 000 8 050* 8 625* 920* 6 325 13 800 18 400 25 26 31 32 33 38 39 40 41 47 2 000 6 500 7 475 49 3 000 19 000 21 850 50 3 000 9 500 10 925 51 5 000 65 000 5 000 35 000 26 000 35 000 8 500 57 000* 4 000* 31 000* 24 000* 29 000* 9 775 65 550* 4 600* 35 650* 27 600* 33 350* 54 55 56 4 000 5 000 5 750 62 9 000 2 400 10 000 10 000 2 800 1 200 4 000 9 500 2 400 13 000 9 000* 2 800 1 200 4 000 10 925 2 760 14 950 10 350* 3 220 1 380 4 600 63 64 65 66 69 70 71 Kontakt dla mediów: FineArt Communications | tel. + 48 (22) 465 23 74 Magdalena Żuk Maria Peliwo tel. 0608 36 29 96, tel. 0505 42 57 19 e-mail: [email protected] e-mail: [email protected] 59 60 Informacja prasowa Tadeusz Kantor Jan Tarasin Jadwiga Sawicka Bronisław Chromy Projekt scenograficzny Wodospad III, 2007 r. Miła i dobra, 2008 r. Koń 23 000 9 500 19 000 3 000 zł 20 000* 8 000* 17 000* 3 400 23 000* 9 200* 19 550* 3 910 76 78 80 87 * cena warunkowa Kolejne aukcje w DESIE Unicum: 14 kwietnia – I Aukcja Polskiego Plakatu, 3 Aukcja Prac na Papierze 26 maja – XIX Aukcja Sztuki Współczesnej DESA Unicum jest właścicielem jednego z największych domów aukcyjnych w Polsce oraz sieci galerii w Warszawie. Głównym obszarem działalności firmy jest obrót dziełami sztuki i antykami – na aukcjach i w galeriach. W ciągu roku DESA Unicum organizuje około 10 aukcji, w tym licytacje sztuki dawnej, sztuki współczesnej, sztuki młodych artystów oraz tematyczne (np. fotografii artystycznej). DU organizuje również wystawy monograficzne interesujących osobowości artystycznych i nurtów. Ponadto, DESA Unicum prowadzi szeroko pojęte doradztwo w zakresie Art Consultingu, zajmuje się wyceną dzieł sztuki, konserwacją i renowacją antyków oraz pośredniczy w zamawianiu ekspertyz. www.desa.pl Kontakt dla mediów: FineArt Communications | tel. + 48 (22) 465 23 74 Magdalena Żuk Maria Peliwo tel. 0608 36 29 96, tel. 0505 42 57 19 e-mail: [email protected] e-mail: [email protected]