pobierz - SOSZW Gromadzice

Transkrypt

pobierz - SOSZW Gromadzice
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
przeprowadzonych w ramach programu profilaktyczno- terapeutycznego
„Jestem bezpieczny w niebezpiecznym świecie”
TEMAT: Bezpieczni w domu, w szkole i na podwórku.
CEL OGÓLNY: uświadomienie, jakie sytuacje i zachowania mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia;
CELE SZCZEGÓŁOWE (OPERACYJNE):
Wychowanek:
▪
potrafi podać skojarzenia do stwierdzenia: ”Jestem bezpieczny”;
▪
wie, jak się zachować, kiedy do drzwi zapuka obca osoba;
▪
zna konsekwencje nieprawidłowego noszenia kluczy od mieszkania;
▪
wie, komu może podać swoje dane osobowe a komu nie powinien ich podawać;
▪
wie, jak się zachować w rozmowie telefonicznej z nieznajomą osobą;
▪
zna skutki przyjmowania artykułów spożywczych lub gadżetów od obcych osób;
▪
zna konsekwencje chwalenia się przed rówieśnikami stanem posiadania rodziców i bliskich;
▪
zna skutki zabawy przedmiotami niedozwolonymi dla dzieci;
▪
potrafi zademonstrować „pozycję żółwia”;
▪
potrafi rozpoznać trujące rośliny ozdobne;
METODY PRACY: werbalna, poglądowa, praktycznego działania;
FORMY PRACY: indywidualna, zbiorowa, praca w grupach;
ZASADY NAUCZANIA: - z. aktywnego i świadomego udziału dziecka w procesie nauczania- uczenia
się;
- z. dostosowania treści do możliwości i potrzeb dzieci;
- z. trwałości wiedzy;
- z. systematyczności;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: wizytówki (żarówki) czerwone i zielone, arkusz szarego papieru, dwa koła
z brystolu, propozycje komu podajemy dane osobowe a komu nie (na paskach
papieru), tekst wiersza „Nie, dziękuję”, ilustracje (żywe okazy) trujących roślin
ozdobnych, szablon domu i puzzle, środki audiowizualne (płyta dvd „Bezpiecznie
i Szczęśliwie, programy profilaktyczne”), szablony domków do ewaluacji;
PRZEBIEG ZAJĘCIA
•
Przydzielenie wizytówek (żarówek) w dwóch kolorach (czerwonym i zielonym).
•
Wprowadzenie- zapoznanie z ideą programu.
•
„Jestem bezpieczny”- wypisywanie przez nauczyciela (na arkuszu szarego papieru) skojarzeń podanych
przez wychowanków.
•
Hasło przewodnie zajęć: „Mądra głowa dobrze wie, co jest dobre a co złe” - teraz zajmiemy się waszym
bezpieczeństwem w domu. Zapamiętajcie jak najwięcej z tego, co zobaczycie.
•
Projekcja filmów. Po obejrzeniu każdego z nich krótka pogadanka.
▪
„Hydraulik”.
Rozmowa na temat tego, co może się wydarzyć, kiedy podczas nieobecności rodziców wpuścimy do
domu obcą osobę. Wspólne ustalenie poprawnej postawy w sytuacji, gdy do naszych drzwi zapuka
obca osoba:
- nie wpuszczamy tej osoby do mieszkania;
- nie przyznajemy się, że jesteśmy sami w domu;
- nie wpuszczamy do domu żadnej umundurowanej osoby;
- niezwłocznie kontaktujemy się z rodzicami i mówimy im o zaistniałej sytuacji;
▪
„Klucze”.
Pokaz nieprawidłowego noszenia kluczy do mieszkania (smycz+klucze), a także uświadomienie
wychowankom
wynikających
z
tego
konsekwencji.
Zademonstrowanie
poprawnej
metody
przechowywania kluczy oraz wskazanie innych bezpiecznych miejsc, w których można je schować.
•
Praca w grupach- test TAK - NIE nt. „Komu podajemy swoje dane osobowe (imię, nazwisko, adres,
telefon)”.
I gr. – spośród podanych propozycji wybiera te, które wskazują komu możemy podać swoje dane
osobowe; wybrane propozycje przykleja na szablonie koła z postacią wesołą;
II gr. - spośród podanych propozycji wybiera te, które wskazują komu nie powinniśmy podawać swoich
danych osobowych; wybrane propozycje przykleja na szablonie koła z postacią smutną;
Przykłady propozycji:
Podajemy swoje dane – Nie podajemy swoich danych:
- koleżance ze szkoły, którą zapraszamy na urodziny;
- sympatycznemu panu, który proponuje nam podwiezienie swoim samochodem;
- policjantowi, który znalazł mnie, gdy się zgubiłem;
- miłej pani, którą spotkałem przed domem;
- dyspozytorce pogotowia;
- urzędniczce;
- na izbie przyjęć (w czasie przyjęcia do szpitala);
2
- zamawiając produkty przez Internet;
- rozmawiając z kimś nieznajomym w sieci (gadu-gadu, nasza klasa);
•
Scenka „Rozmowa telefoniczna” (z udziałem wychowanków).
- Halo, czy to mieszkanie Państwa…..?
-Tak.
- Czy są rodzice?
- Nie.
- A kiedy wrócą?
- Są w pracy.
- Jestem kolegą twojego taty. Miał mi oddać ważne dokumenty, czy mogę przyjść?
-…
•
Projekcja filmów i krótka pogadanka.
▪
„ Cukierek”.
Wskazanie najpopularniejszych artykułów spożywczych (słodycze, napoje, chipsy itp.) oraz gadżetów
ofiarowywanych dzieciom przez osoby obce. Przedstawienie następstw ich użycia.
▪
Zapoznanie z wierszem „Nie, dziękuję” – wychowankowie uzupełniają tekst brakującym
stwierdzeniem. Zwracamy uwagę na konieczność powiadomienia osób dorosłych o niepokojącym
zdarzeniu.
Gdy przejażdżkę oferuje
Kiedy obcy cię częstuje
ktoś nie znany tobie,
ciastkiem z kremem, pączkiem z dżemem,
powiedz: „NIE DZIĘKUJĘ”.
powiedz: „NIE DZIĘKUJĘ”.
O zdarzeniu powiedz tacie, mamie
i opowiedz całe im spotkanie.
▪
„Zabawa”.
Rozmowa o tym, co może się wydarzyć, kiedy chwalimy się przed swoimi rówieśnikami stanem
posiadania naszych rodziców i bliskich (cenne przedmioty, biżuteria, pieniądze itp.). należy:
- stosować zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do swoich kolegów;
- nie chwalić się tym, co posiadają nasi rodzice;
- nie zapraszać znajomych do domu pod nieobecność rodziców;
▪
„Pistolet”.
Rozmowa na temat konsekwencji chwalenia się tym, co posiadają rodzice. Przedstawienie tragicznych
skutków zabawy przedmiotami niedozwolonymi dla dzieci.
- nawiązanie do niebezpiecznych przedmiotów w domach wychowanków (urządzenia techniczne,
maszyny rolnicze);
•
Zapoznanie z „pozycją żółwia” – w razie zaatakowania przez psa.
•
Niebezpieczne rośliny- zapoznanie z wyglądem.
▪
difenbachia
3
•
▪
kroton
▪
oleander
▪
filodendron
Podsumowanie zajęć- odczytanie puzzli przez dzieci i wklejenie ich w szablon domu.
BEZPIECZNIE W DOMU
•
∗
Nie obrywamy roślin ozdobnych i nie jemy ich!
∗
Nie przyznajemy się, że jesteśmy sami w domu!
∗
Nie chwalimy się tym, co posiadają nasi rodzice!
∗
Nie ufamy zwierzętom!
∗
Nie bawimy się przedmiotami niedozwolonymi dla dzieci!
∗
Sprawdzamy, kto puka do drzwi!
∗
Przestrzegamy zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń technicznych!
∗
Nie otwieramy drzwi nieznajomym!
∗
Nie nosimy kluczy na szyi i nie zostawiamy ich pod wycieraczką!
∗
O niepokojących zdarzeniach powiadamiamy dorosłych (rodziców, nauczycieli)!
Zakończenie zajęć- wiersz (wychowankowie stoją w kole trzymając się za ręce).
Stoimy ramię przy ramieniu,
Możemy być wielcy w oka mgnieniu.
Możemy być też całkiem mali,
Ale nigdy nie będziemy sami.
•
Ewaluacja zajęć- spośród dwóch domków (smutnego i wesołego) dzieci wybierają jeden i przyklejają na
nim swoją żarówkę.
4
5