Scenariusz zajec – Zabawa w czytanie
Transkrypt
Scenariusz zajec – Zabawa w czytanie
Scenariusz opracowała: mgr Jolanta Samulak Przedszkole Samorządowe w Tomaszowie Lub. Scenariusz zajęć – Zabawa w czytanie Grupa: V 6 – latki Cel główny: przygotowanie dzieci do nauki czytania poprzez kształtowanie mowy, myślenia, spostrzegawczości , koordynacji wzrokowo – słuchowo - ruchowej Cele szczegółowe: dziecko: 1. rozpoznaje litery w swoim imieniu, 2. odczytuje (niektóre dz. z pomocą) imiona kolegów i koleżanek 3. potrafi odczytać symbole 4. prawidłowo artykułuje głoski, 5. dopasuje określenie odpowiednie do pory roku, 6. odczytuje proste wyrazy 7. ułoży wyraz z sylab ( niektóre dzieci) Metody: aktywizujące, zadań stawianych do wykonania, dźwiękonaśladowcze, elem. met. I. Majchrzak, pedagogika zabawy Formy: indywidualna, grupowa, zespołowa Środki dydaktyczne: kartoniki z różnymi literami, krzesełka z imionami dzieci, obrazki, symbole do odczytania za pomocą ruchu lub dźwięku, nazwy pór roku, literki symbolizujące pory roku, wyrazy do odczytania pasujące do pór roku, kałuże, kropelki w kolorze czerwonym i niebieskim, słoneczka z sylabami, sylaby, wyrazy do odczytania Przebieg zajęć 1. Powitanie dzieci. Dzieci siedzą w kole, nauczyciel podnosi do góry literę alfabetu i mówi: witam dzieci, które w swoim imieniu mają literkę: k, l, r, m, d, itp. Dzieci, które mają daną literę w swoim imieniu machają. 2. Zabawy imionami. Krzesełka w kole - na oparciach dziecięcych krzesełek znajdują się imiona dzieci. Krzesełka, są ustawione w kręgu. Każdy siada przy swoim i przygląda się, kto siedzi koło niego przy innych krzesłach. Następnie dzieci chodzą dookoła utworzonego kręgu i na przerwę w muzyce kucają przy krzesełku, przy którym akurat się zatrzymały. Próbują odgadnąć/odczytać przy czyim krześle siedzą. 3. Usprawnianie narządów mowy poprzez ćwiczenia artykulacyjno –słuchowe. Prawidłowe artykułowanie głosek i grup spółgłoskowych - powtarzanie wyrazów dźwiękonaśladowczych - dzieci naśladują podany przez nauczycielkę wyraz dźwiękonaśladowczy powtarzając go kilka razy Przyjaciele z podwórka- historyjka. • • • • • • • • • • • • • • • Kasia zaprosiła dzieci, aby poznały jej przyjaciół z podwórka. Na powitanie wyjrzał ze stajni konik Karusek: iha iha... Wesołe powitanie konika usłyszały pasące się opodal krówki: muuu muu.. Z chlewika odezwały się ciekawskie świnki: kwi kwi... Koza Siwulka pokiwała różkami do dzieci: meee meee. Kaczki maszerują nad staw, rozmawiając ze sobą: kwa kwa ... Stary baran spogląda groźnie na wszystkich ze swojej zagrody: bee bee... Obrażony indor wykrzykuje: gul gul Wszystkich stara się uspokoić kogut Pięknopiórek: kukuryku... Spłoszone kurki wołają głośno: ko ko ... Z daszku werandy spogląda na podwórku kotek mruczek: miau miau... Spłoszone zwierzęta uspokoił dopiero piesek Burek hau, hau… i na podwórku zapanował porządek: Dzieci przegnały wszystkie zwierzęta: pa pa... Pomaszerowały do przedszkola: tup tup... 4. Zabawa ruchowa „Wiejska zagroda” Dzieci siedzą na krzesełkach ustawionych w okręgu. Nauczycielka szepcze na ucho każdemu dziecku nazwę zwierzątka. Na hasło N-la wywołane zwierzątka zamieniają się miejscami. 5. Sesje czytania. Pory roku - zabawa wzbogacająca słownictwo. Dzieci dzielą się spontanicznie na cztery grupy. Każda z nich wybiera jedną porę roku. Potem wyszukują planszę, na której została umieszczona pierwsza litera jej nazwy: Z - zima, W - wiosna, L - lato, J - jesień. Każda grupa ze zbioru wyrazów wybiera określenia pasujące do danej pory roku, np. zima- mróz, lód, śnieg, bałwan sanki, łyżwy, narty, choinka, itp 6. Doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej. Zabawy w rozpoznawanie symboli, przyporządkowanie im określonego ruchu lub dźwięku: - zabawa dźwiękonaśladowcza - zabawa ruchowo naśladowcza 7. Zabawa matematyczna. Dzieci układają w kałuży tyle niebieskich kropelek ile jest tam narysowanych kółek, następnie dokładają tyle czerwonych kropli, aby w każdej kałuży było np. po 7. następnie wspólnie z nauczycielem ustalają sposób odczytania kropelkowego rytmu np. kropla niebieska – klaśnięcie, kropla czerwona – uderzenie rączkami o podłogę. 8. Praca z podziałem na grupy. I grupa: słoneczko wyrazowe - każde dziecko otrzymuje kartkę z narysowanym słoneczkiem. W środku słoneczka znajduje się napisana sylaba. Spośród kartoników z dowolnymi sylabami, dzieci wyszukują te, które z sylabą w słoneczku mogą utworzyć nowy wyraz doklejają je do słoneczka. II grupa: bingo wyrazowe- każde dziecko otrzymuje jeden ze znanych im wyrazów. Nauczycielka czyta wybrane słowo głośno, a dziecko patrzy i porównuje, czy posiada wyraz, taki sam jak nauczycielka.