spotkanie z Ekostworkiem

Transkrypt

spotkanie z Ekostworkiem
Scenariusz „Zielonego Dnia w Przedszkolu” nr 200 w Łodzi
Przeprowadzony przez mgr Dagmarę Gliszczyńską i mgr Agnieszkę Kargę.
Temat: Spotkanie z Ekostworkiem
Cele ogólne:
• Rozwijanie zachowań proekologicznych;
• Integracja grup przedszkolnych;
Cele operacyjne:
Dziecko:
• Wypowiada się na temat „co to jest ekologia”,
• Przygotowuje i zjada posiłki ze zdrowej żywności
• Segreguje odpady;
• Wykonuje pracę plastyczną z mat. naturalnych
• Wielozmysłowo poznaje naturę
• Współdziała z innymi w sytuacji zabawowej
Formy: zbiorowa jednolita
Metody: zadań stawianych dziecku
Środki: list od Ekostworka, ekologiczne produkty spożywcze, pojemniki do segregacji
odpadów, kartony z taśmą dwustronną, stetoskopy, medal dla każdego z dzieci, Kodeks
Przyjaciela Przyrody zapisany na dużym kartonie.
Przebieg:
1. Odczytanie w klasie listu od Ekostworka
2. Wspólne podjęcie decyzji o wykonaniu poszczególnych zadań podanych w liście
3. Zadanie nr 1 – Przygotowanie przez dzieci śniadania z wykorzystaniem zdrowej żywności
4. Wyjście do ogrodu przedszkolnego
• Zadanie nr 2 – Rozwiązywanie krzyżówki z hasłem „ekologia”, rozmowa na temat
znaczenia tego słowa (wykorzystanie wiersza D. Klimkiewicz i W. Drabika „Co to jest
ekologia”)
• Zadanie nr 3 – segregowanie do odpowiednich pojemników śmieci zgromadzonych
podczas Dnia Ziemi.
• Zadanie nr 4 – Wykonanie portretu Ekostworka (każde z dzieci otrzymuje karton z
naklejoną taśmą dwustronną. Naklejają na nim - według własnego pomysłu – dary
natury znalezione w ogrodzie tworząc portret Ekostworka.
5. Powrót na obiad do przedszkola (obiad przygotowany z zielonych produktów, np.: zupa
szczawiowa z jajkiem, ziemniaki, mięso, bukiet zielonych warzyw – fasola, brokuły,
ogórek, sałata)
6. Ponowne wyjście do ogrodu
• Zadanie nr 5 - Relaksacja (Wsłuchiwanie się w dźwięki natury, ćwiczenia oddechowe
„Mój przyjaciel wiatr”, opowieść ruchowa „Moje drzewo” (każde dziecko wybiera sobie
drzewo, wymyśla mu imię, zapoznaje się z nim za pomocą węchu, dotyku i wzroku,
przytula się do niego, osłuchuje stetoskopem
• Zadanie nr 6 – Przygotowanie w grupach teatrzyków samorodnych na temat „Ziemia, na
której żyję
• Zadanie nr 7 – Wspólne odśpiewanie piosenki „Ekologia”
• Zadanie nr 8 – Poszukiwanie ukrytego w ogrodzie skarbu Ekostworka (medal dla
każdego dziecka). Odczytanie Kodeksu Przyjaciela Przyrody, złożenie przysięgi
• Zadanie nr 9 – Wielka uczta – wspólny podwieczorek warzywno-owocowy na świeżym
powietrzu.
D. Klimkiewic i W. Drabika „Co to jest ekologia?”
Ekologia – mądre słowo
a co znaczy - powiedz sowo?
Sowa chwilę pomyślała
I odpowiedź taką dała:
„To nauka o zwierzakach,
lasach, rzekach, ludziach, ptakach.
Mówiąc, krótko w paru zdaniach
O wzajemnych powiązaniach.
Między nami, bo to wszystko
To jest nasze środowisko.
Masz je chronić i szanować”
- powiedziała mądra sowa…
„Przysięga ekologa”
Dziś ekologia mądre słowo
Przyrodę wszyscy chcemy mieć zdrową.
Jej strażnikami się ogłaszamy.
Od dziś przyrodzie pomagamy.
Krzyżówka
1.Pełno go wszędzie ,
choć go nie widać.
Czyste chcemy wdychać.(powietrze)
2.W kropki ma spódnicę, chętnie zjada mszyce. (biedronka)
3.Zieloną nosi koronę, przed skwarem daje ochron. (drzewo)
4. Sosnowy, dębowy, stary lub młody rosną w nim grzyby, rosną i jagody.( las)
5. Służy do picia,
służy do mycia,
bez niej na ziemi
nie byłoby życia .(woda)
6. Depczesz po niej codziennie, nie myśląc o tym zupełnie. Że bez jej magicznej siły nie
istniałyby rośliny (gleba) 7.To łatwa zagadka, tak mi się wydaje.
Jaka po lecie, pora nastaje? (lato)
8. Drzewo to przez dzieci
bardzo jest lubiane.
Kulek na ludziki
szukaj pod.. (kasztan)

Podobne dokumenty