Italdesign Giugiaro - Bridgestone Ferrari GG50

Komentarze

Transkrypt

Italdesign Giugiaro - Bridgestone Ferrari GG50
AutoRok.PL / DesignForum.PL
Italdesign Giugiaro - Bridgestone Ferrari GG50
Autor: Andrzej
"50 lat działalności twórczej i kilkaset zaprojektowanych aut. Brakowało tylko jednego". Takim tekstem opatrzono zaproszenie, które otrzymaliśmy od Giorgetto Giugiaro, na pokaz nowego pojazdu prototypowego opracowanego w ośrodku Italdesign Giugiaro przy udziale firmy Bridgestone. Nie przypadkowo premiera miała miejsce w siedzibie tego czołowego koncernu oponiarskiego, w Tokio 18 października. Następnego dnia prototypowe Ferrari zaprezentowano na stoisku Bridgestone podczas Tokyo Motor Show.
Giugiaro był w tym przypadku zleceniodawcą, a zarazem wykonawcą projektu. Jego historia sięga roku 2004, salonu paryskiego, podczas którego Giorgetto spotkał się z Luca Cordero di Montezemolo. Szef Fiata obiecał pomoc, choćby w postaci dostarczenia podzespołów z modelu 612 Scaglietti. Właśnie na tym aucie bazuje prototyp GG50.
Prace ruszyły w styczniu 2005, jak zwykle wszystko zaczęło się od prostego rysunku, który trafił do Fabrizio Giugiaro, gdzie projekt poddano obróbce komputerowej, wykonano model w skali 1:10, po czym w kwietniu gotowy był model gliniany w skali naturalnej, a w czerwcu zaczęto pracować nad ostatecznym autem.
W odróżnieniu od oryginału, GG50 otrzymał nieco krótsze nadwozie typu fastback-coupe. Wnętrze pozostało 4-miejscowe, ale teraz dostęp do niego daje też pokrywa bagażnika otwierana wraz z szybą. Przemieszczenie zbiornika paliwa (95 l) pod podłogę umożliwiło opracowanie rozkładanych tylnych siedzeń, a tym samym powiększanie bagażnika. Po położeniu oparć długość podłogi bagażnika osiąga 1,4 m. Natomiast pojemność 500 litrów, a więc prawie 2-krotnie więcej niż w pozycji wyjściowej siedzeń (270 l). Z przodu uwagę zwracają wąskie pasy świateł oraz na ostro zaprasowane błotniki. GG50 choć jest tylko 9 cm krótszy od Ferrari 612 Scaglietti, sprawia wrażenie auta nieporównywalnie bardziej kompaktowego i dynamicznego. Patrząc z zewnątrz, można podejrzewać, że mamy do czynienia z wozem 2-miejscowym. Dzięki długim drzwiom i opuszczanym wszystkim bocznym szybom, zajmowanie miejsc z tyłu zostało ułatwione.
Z przodu rozbudowano środkową konsolę i osadzono w niej większość włączników. Biegi zmienia się dźwigienkami przy kierownicy. Hamulec ręczny działa elektronicznie. Pod maską znalazł się 540-konny silnik V12-5,8 z Ferrari Scaglietti. 20-calowe koła firma Bridgestone wyposażyła w opony 245/35 ZR20 z przodu i 305/35 ZR20 z tyłu. Seryjnej produkcji tego auta nie przewiduje się.
http://mas.auto.pl
Kreator PDF
Utworzono 2 March, 2017, 14:25
AutoRok.PL / DesignForum.PL
Zapraszamy do galerii zdjęć
http://mas.auto.pl
Kreator PDF
Utworzono 2 March, 2017, 14:25