Podwyżki i obniżki

Transkrypt

Podwyżki i obniżki
SCENARIUSZ LEKCJI
1. Informacje wstępne:
• Data : 29.10.2012
• Klasa : I A
• Czas trwania zajęć : 45 minut
• Nauczany przedmiot: matematyka
2. Program nauczania: Matematyka z plusem. Program nauczania matematyki
w gimnazjum M. Jucewicz, M. Karpiński, J. Lech
3. Temat lekcji: Podwyżki i obniżki
Podstawa programowa:
Procenty. Uczeń:
•
stosuje obliczenia procentowe do rozwiązywania problemów w kontekście
praktycznym, np. oblicza ceny po podwyżce lub obniżce o dany procent,
wykonuje obliczenia związane z VAT, oblicza odsetki dla lokaty rocznej.
4. Integracja: międzyprzedmiotowa
5. Cele lekcji:
• Wiadomości : kategoria A ─ zapamiętanie
Uczeń zapamiętuje zasadę :
♦ obliczania podwyżki ceny ( A1)
♦ obliczania obniżki ceny ( A2)
♦ zamiany liczby procentów na ułamek ( A3)
♦ zamiany liczby na liczbę procentów ( A4)
kategoria B ─ zrozumienie
Uczeń :
♦
♦
♦
♦
•
zapisuje podwyżkę ( obniżkę ) o pewien procent (B1)
zamienia procenty na ułamki zwykłe lub dziesiętne (B2)
zamienia liczby na procenty ( B3)
zamienia procenty na liczby ( B4 )
Umiejętności: kategoria C ─ stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń potrafi :
♦ obliczyć podwyżkę ( obniżkę ) o pewien procent ( C1)
♦ zastosować procenty w prostych zadaniach tekstowych ( C2)
♦ stosować zamianę liczby procentów na ułamki w prostych zadaniach
tekstowych ( C3)
♦ stosować zamianę liczby na procenty ( C4)
kategoria D ─ stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
•
♦ Uczeń rozwiązuje zadanie tekstowe o podwyższonym stopniu trudności
dotyczące obliczania podwyżek i obniżek o pewien procent (D1)
Postawy i zainteresowania:
♦ Wyrabianie systematyczności w obliczaniu procentów
♦ Kształtowanie wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i umiejętności
matematycznych
♦ Rozwijanie umiejętności pracy w grupach
♦ Motywowanie uczniów do kreatywności i samodzielności
♦ Kształtowanie postawy dialogu i kultury dyskusji ( komunikacji )
♦ Dbanie o estetykę : jasne i przejrzyste rozwiązanie zadań
6. Strategie nauczania :
• strategia asocjacyjna (kojarzenie) – uczenie się poprzez przyswajanie gotowej
wiedzy
• strategia podająca
7. Metody nauczania:
• Pogadanka
• Burza mózgów
• Metoda ćwiczeń
8. Zasady nauczania:
• Zasada przystępności
• Zasada świadomego i aktywnego uczestnictwa
• Zasada łączenia teorii z praktyką
9. Formy pracy uczniów:
• Praca ,, równym frontem”
• Praca w grupach : grupy dwuosobowe : uczniowie siedzący w jednej ławce
10. Środki dydaktyczne:
• Tablica interaktywna
• Karta pracy
11. Wykaz piśmiennictwa :
• Dla nauczyciela:
♦ Matematyka 1, podręcznik ,gimnazjum pod red Małgorzaty Dobrowolskiej,
GWO, 2009
♦ Matematyka 1, zbiór zadań dla gimnazjum, Jacek Lech, Marcin Braun,
GWO, 2009
♦ Zasady nauczania matematyki, F.Urbańczyk
♦ Karta pracy zredagowana przez Agnieszkę Tomalak
• Dla ucznia :
♦ Matematyka 1, podręcznik ,gimnazjum pod red Małgorzaty Dobrowolskiej,
GWO, 2009
♦ Karta pracy zredagowana przez Agnieszkę Tomalak
12. Organizacja zajęć lekcyjnych ( struktura lekcji )
Etapy / fazy
lekcji
Zagadnienia,zadania,
problemy lekcji
Sposoby
Realizacji
Zagadnień
Zadań
problemów
Faza wstępna
Proste przykłady działań na
procentach. Uczniowie układają
domino matematyczne : ,,Obliczanie
procentu danej liczby”
Nauczyciel zadaje
pytania uczniom.
Zapisanie
tematu i zapoznanie
uczniów z celami
lekcji
Zadanie 1 z karty pracy
Sprawdzenie
poprawności
rozwiązania zadania
przez uczniów
poprzez udzielanie
przez nich
odpowiedzi na
poszczególne
przykłady
Faza
realizacyjna
Zadanie 2 , 4 z karty pracy
Faza
podsumowująca
Spełnienie
Założonych
Celów lekcji
A3, A4, B3, B4
Uczniowie
rozwiązują
zadanie 1, a
następnie 2 , 4
C1─C4, D1
A1 ─ A2, B1─ B2,
Uwagi o
realizacji
Praca ,,równym
frontem”
Uczniowie
rozwiązują zadanie
w parach, a
następnie
przedstawiają
zadanie na tablicy
Wybrany uczeń
zapisuje wynik na
tablicy, reszta klasy
zastanawia się nad
poprawnością
odpowiedzi. Inna
osoba wpisuje ,,+” i
,,-„ przy wynikach,
następnie każdy
uczeń może zgłosić
swoje wątpliwości.
Tak pracujemy przy
rozwiązaniu zadania
1,2
Podsumowanie
zajęć
Sprawdzenie przy
pomocy pytań
stopnia opanowania
i zrozumienia
tematu.
Ocena pracy
uczniów
Opracowała : Agnieszka Tomalak PG 6 Opole
DOMINO
MATEMATYCZNE
„Obliczanie procentu danej liczby”
W grze uczestniczy dwóch lub trzech graczy. Każdy uczestnik otrzymuje po 5 kości domina. Zawartości
otrzymanych kości nie ujawnia pozostałym uczestnikom gry. Pozostałe kości zostają ułożone w stos tak, aby
zapisane pola były niewidoczne. Grę rozpoczyna osoba, która zostanie wytypowana w znanej uczniom
wyliczance. Wybraną przez siebie kość domina kładzie na stoliku w sposób widoczny dla pozostałych
uczestników gry. Osoba, która siedzi po jej prawej stronie dokłada jedną ze swych kości tak, aby liczba na polu
łączyła się z odpowiadającą liczbą. Jeżeli gracz nie ma takiej kości losuje kolejną kość ze stosu. Podobne
czynności wykonuje kolejna osoba. Gra kończy się, gdy wszystkie kości domina zostaną ułożone. Wygrywa ta
osoba, która jako pierwsza pozbędzie się wszystkich kości.
START
20% z 10
1% z 200
50% ze 100
50
20% z 250
10% z 500
2% z 1000
10% z 200
25% z 40
10
75% z 12
3% z 300
100% z 4
4
1% z 2500
500% z 5
1
2
% z 200
4% z 25
150% z 10
5
50% z 10
META
3% z 500