Zastosowanie procentów w zadaniach tekstowych

Transkrypt

Zastosowanie procentów w zadaniach tekstowych
SCENARIUSZ LEKCJI
1. Informacje wstępne:
 Data: 12.11.2012
 Klasa: I A
 Czas trwania zajęć : 45 minut
 Nauczany przedmiot: matematyka
2. Program nauczania: Matematyka z plusem. Program nauczania matematyki
w gimnazjum M. Jucewicz, M. Karpiński, J. Lech
3. Temat lekcji: Zastosowanie procentów w zadaniach tekstowych
4. Integracja: międzyprzedmiotowa
5. Cele lekcji:
 Wiadomości : kategoria A ─ zapamiętanie
 Uczeń zapamiętuje zwroty że o 10 % więcej oznacza iż nowa cena jest o
10% wyższa od poprzedniej lub nowa cena to 110% starej ceny ( A1)
 Uczeń zapamiętuje zwroty że o 20 % mniej oznacza iż nowa cena jest o
20% niższa od początkowej lub nowa cena to 80% starej ceny ( A2)
 Uczeń pamięta, że aby zamienić liczbę procentów na ułamek należy
podzielić daną liczbę procentów przez 100 ( A3)
 Uczeń pamięta, że aby zamienić liczbę na liczbę procentów należy
pomnożyć daną liczbę przez 100% ( A4)
 Uczeń zapamiętuje sposób obliczania jakim procentem jednej liczby jest
druga liczba ( A5)
 Uczeń pamięta sposób obliczania procentu danej liczby ( A6)
 Uczeń pamięta sposób obliczania liczby na podstawie jej procentu ( A7)
kategoria B ─ zrozumienie








Uczeń zapisuje podwyżkę ( obniżkę ) o pewien procent ( B1)
Uczeń zamienia procenty na ułamki zwykłe lub dziesiętne ( B2)
Uczeń zamienia liczby na procenty ( B3)
Uczeń zamienia procenty na liczby ( B4 )
Uczeń zapisuje jakim procentem jednej liczby jest druga liczba ( B5 )
Uczeń zapisuje procent danej liczby ( B6)
Uczeń zapisuje liczbę na podstawie jej procentu ( B7)
Umiejętności: kategoria C ─ stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
 Uczeń potrafi obliczyć podwyżkę ( obniżkę ) o pewien procent ( C1)
 Uczeń potrafi zastosować procenty w prostych zadaniach tekstowych ( C2)
 Uczeń stosuje zamianę liczby procentów na ułamki w prostych zadaniach
tekstowych ( C3)
 Uczeń stosuje zamianę liczby na procenty ( C4)
 Uczeń potrafi obliczyć jakim procentem jednej liczby jest druga liczba
( C5)
 Uczeń potrafi obliczyć liczbę na podstawie jej procentu ( C6)

kategoria D ─ stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
 Uczeń potrafi rozwiązać zadanie tekstowe o podwyższonym stopniu
trudności dotyczące obliczania podwyżek i obniżek o pewien procent ( D1)
 Uczeń rozwiązuje zadanie tekstowe o podwyższonym stopniu trudności
dotyczące obliczania liczby na podstawie jej procentu ( D2)
 Uczeń rozwiązuje zadanie tekstowe dotyczące obliczania jakim procentem
jednej liczby jest druga liczba ( D3)
Postawy i zainteresowania:
 Wyrabianie systematyczności w obliczaniu procentów
 Kształtowanie wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i umiejętności
matematycznych
 Rozwijanie umiejętności pracy w grupach
 Motywowanie uczniów do kreatywności i samodzielności
 Kształtowanie postawy dialogu i kultury dyskusji ( komunikacji )
 Dbanie o estetykę : jasne i przejrzyste rozwiązanie zadań
6. Strategie nauczania :
 strategia asocjacyjna (kojarzenie) – uczenie się poprzez przyswajanie gotowej
wiedzy
 strategia podająca
7. Metody nauczania:
 Pogadanka
 Burza mózgów
 Metoda ćwiczeń
8. Zasady nauczania:
 Zasada przystępności
 Zasada świadomego i aktywnego uczestnictwa
 Zasada łączenia teorii z praktyką
9. Formy pracy uczniów:
 Praca ,, równym frontem”
 Praca w grupach : grupy dwuosobowe : uczniowie siedzący w jednej ławce
10. Środki dydaktyczne:
 Tablica interaktywna
 podręcznik
11. Wykaz piśmiennictwa :
 Dla nauczyciela:
 Matematyka 1, podręcznik ,gimnazjum pod red Małgorzaty Dobrowolskiej,
GWO, 2009
 Dla ucznia :
 Matematyka 1, podręcznik ,gimnazjum pod red Małgorzaty Dobrowolskiej,
GWO, 2009
12. Organizacja zajęć lekcyjnych ( struktura lekcji )
Etapy / fazy
lekcji
Zagadnienia,zadania,
problemy lekcji
Sposoby
Realizacji
Zagadnień
Zadań
problemów
Faza wstępna
Proste przykłady działań na procentach
( załącznik 1 )
Zadawanie pytań
uczniom
A3, A4, A6, B3, B4
Spełnienie
Założonych
Celów lekcji
Uwagi o
realizacji
Nauczyciel mówi
uczniom , aby
rozwiązali
ćwiczenie z
podręcznika ze
strony 85
Praca w grupach
Uczniowie
rozwiązują zadanie
w parach, a
następnie
przedstawiają
zadanie na tablicy
Zapisanie
tematu i zapoznanie
uczniów z celami
lekcji
Faza
realizacyjna
Uczniowie rozwiązują ćwiczenie z
podręcznika ze strony 85. ( załącznik 2)
a)
b)
c)
d)
e)
Uczniowie rozwiązują zadanie 1 str.86
z podręcznika ( załącznik 3 )
Sprawdzenie
poprawności
rozwiązania zadania
przez uczniów
poprzez udzielanie
przez nich
odpowiedzi na
poszczególne
przykłady
A3 ─ A7, B3─ B7,
C4,
C2
C3, C4
C6
C1
C1─C6, D1─D3
Faza
podsumowująca
Podsumowanie
zajęć
Sprawdzenie przy
pomocy pytań
stopnia opanowania
i zrozumienia
tematu.
Ocena pracy
uczniów
Opracowała : Agnieszka Tomalak ─ PG 6 Opole
Załącznik 1
Oblicz:
a)
b)
c)
d)
e)
f)
5%  20
20% 100
25%  200
75%  800
150%  300
400%  300
Zamień podane procenty na liczby:
a)
b)
c)
d)
e)
33%
123%
45,7%
0,87%
24,89%
Zamień podane liczby na procenty:
a) 16
b) 12,6
1
5
3
d)
8
c)
Załącznik 2 ( podręcznik str.85 ćwiczenie )
a) Pani Gabrysia przygotowała na święta Bożego Narodzenia 20 różnych potraw, w tym
12 wigilijnych. Wyraź w procentach, jaka część wszystkich potraw nie została podana
na wigilię.
b) W wigilii uczestniczyły 22 osoby, w tym 8 dzieci. O ile procent więcej było dorosłych
niż dzieci?
c) Po kolacji wigilijnej goście zaśpiewali 15 kolęd. Tylko w 20% kolęd zaśpiewano
więcej niż 2 zwrotki. W ilu kolędach zaśpiewano co najwyżej dwie zwrotki?
d) Dzieci otrzymały łącznie 24 prezenty i było to 60% wszystkich gwiazdkowych
prezentów. Ile było wszystkich prezentów?
e) Bombki na choince były tylko w dwóch kolorach: czerwonym i złotym. Bombek
czerwonych było 40, a złotych o 30% więcej. Ile bombek wisiało na choince?
Załącznik 3 ( podręcznik str.86 zad.1 )
Do szkolnego klubu sportowego Tęcza należy 36 chłopców i 24 dziewczynki.
a) Jaki procent uczniów należących do klubu stanowią dziewczynki?
b) W międzyszkolnych zawodach w tenisie stołowym uczestniczyło 37,5% wszystkich
dziewcząt z Tęczy. Ile dziewcząt należących do klubu nie brało udziału w zawodach?
c) W zawodach lekkoatletycznych wzięło udział 85% członków klubu Tęcza. Stanowili
oni 17% wszystkich uczestników zawodów. Ilu uczniów startowało w tych zawodach?
d) Do klubu Tęcza należy 10% wszystkich dziewcząt i 20% wszystkich chłopców w
szkole. Ilu uczniów jest w tej szkole? O ile procent mniej jest w tej szkole chłopców
niż dziewcząt?
e) Po sukcesie na zawodach liczba członków klubu wzrosła do 84 osób. O ile procent
wzrosła liczba członków Tęczy?
Opracowała: Agnieszka Tomalak ─ PG 6 Opole