Aleppo scenariusz 2

Transkrypt

Aleppo scenariusz 2
Opracowała: Anna Klimowicz
Temat: Dlaczego należy i w jaki sposób najlepiej pomóc mieszkańcom Syrii i Aleppo?
Etap edukacyjny: gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna
Przedmiot: godzina do dyspozycji wychowawcy
Czas: 1 godzina lekcyjna
Metody i techniki pracy:
- rozmowa, dyskusja, wspólne odczytanie informacji umieszczonych w Internecie
Pomoce dydaktyczne: Internet i materiały pomocnicze nr 1-3
Cele:
Po zajęciach uczeń:
 potrafi wyjaśnić, dlaczego należy pomóc Syryjczykom, ofiarom konfliktu zbrojnego;
 umie wymienić formy pomocy i wskazać najbardziej korzystne dla tych, którzy jej
potrzebują.
 umie wskazać polskie organizacje, które zareagowały pomocą na tragedię ogarniętej
wojną domową Syrii;
 zna i rozumie terminy solidarność międzyludzka, pomoc humanitarna;
 wie, że z dawnego berlińskiego lotniska Tempelhof wyruszył pokojowy marsz Civil
March for Aleppo i zna cele zorganizowania tego przedsięwzięcia;
 wyraża chęć zaangażowania się w pomoc dla Syrii.
Przebieg zajęć.
1. Powitaj uczniów. Powiedz, że chcesz porozmawiać na zajęciach o czymś, co jest
bardzo ważne dla wszystkich ludzi na całym świecie. Zapisz na tablicy terminy:
poczucie wspólnoty, braterstwo, bliskość, więź, powiązanie, przyjaźń, jednomyślność,
harmonia, współodpowiedzialność. Zapytaj, jakim jednym słowem można zastąpić
te terminy? (Solidarność). Zapytaj następnie uczniów, czy ich zdaniem faktycznie
istnieje takie zjawisko jak solidarność międzyludzka? Poproś o podanie przykładów.
Oczywiście, nie da się zaprzeczyć, że istnieje całe mnóstwo przykładów, które przeczą
takiej idei. Jednak człowiek, który w swojej hierarchii wartości jako priorytet stawia
dobro ludzkości, powinien zawsze działać na rzecz pomocy poszkodowanym.
2. Przedstaw teraz uczniom podstawowe informacje o sytuacji w Syrii i Aleppo.
(Materiał pomocniczy nr 1). Zaprezentuj też kilka fotografii przedstawiających
1
zrujnowane miasto Aleppo. (wystarczy wpisać w wyszukiwarkę nazwę Aleppo,
a następnie kliknąć opcję "grafika").
3. Zapytaj, jakie polskie miasto przychodzi im na myśl, kiedy widzą zrujnowane
Aleppo? Czy porównanie sytuacji, w jakiej znalazło się miasto Aleppo z sytuacją
Warszawy ogarniętej powstaniem w 1944 r. jest trafne? Dlaczego?
4. Zainicjuj dyskusję na temat tego, co jest najbardziej potrzebne ocalałym mieszkańcom
zrujnowanego miasta? Następnie porównajcie własne opinie z informacjami, które
zostały opracowane przez specjalistów pracujących w Polskiej Akcji Humanitarnej
oraz dziennikarzy i odczytajcie informacje ze stron podanych w materiale
pomocniczym nr 2.
5. Powiedz, że podczas II wojny światowej polskim tułaczom wojennym pomagali ludzie
z wielu krajów, m.in. z Iranu (wówczas ten kraj nazywał się Persją), Libanu,
Meksyku, Australii, Indii. Właśnie dlatego tak liczna jest Polonia w wielu krajach na
świecie. Kiedy w latach 80. w Polsce wprowadzony został stan wojenny i duża liczba
działaczy "Solidarności" została internowana, to ich rodziny otrzymały wsparcie
od różnych całkiem nieznanych mieszkańców Francji, Niemiec, USA. Po każdym
kryzysie w naszym kraju wzbierała fala uchodźców W samym tylko 1982 roku
z Polski do Austrii uciekło 30 tys. naszych rodaków, wielu znalazło miejsce do życia
w Niemczech, Szwecji, Norwegii, Australii. Blisko 2 miliony naszych rodaków
przebywa na emigracji. Z różnych powodów.
6. Poproś, aby uczniowie zastanowili się nad tym, w jaki sposób chcieliby, aby ich
rodacy i oni sami byli traktowani za granicą. Porozmawiajcie o tym wspólnie przez
chwilę. Wyjaśnij uczniom termin "pomoc humanitarna". Taką pomocą nazywamy
działania mające na celu wsparcie dla innych ludzi, w regionach gdzie odpowiedzialne
władze nie chcą lub nie mogą takiej pomocy udzielić. Możesz zachęcić uczniów do
odwidzenia
strony:
http://wyborcza.pl/7,75399,21082999,pomoc-dla-syrii-jest-
moralnym-obowiazkiem-kazdego-z-nas.html
7. Poinformuj uczniów o inicjatywie warszawskich radnych z grudnia 2016 r.
Z inicjatywy radnego PO, pana Pawła Lecha, warszawscy radni przeprowadziliśmy
wśród siebie zbiórkę pieniędzy na pomoc dla najmłodszych mieszkańców miasta
Aleppo w Syrii. Udało się im zebrać 2.570 zł oraz zainicjować zbiórkę publiczną
w Warszawie na rzecz dzieci z Aleppo oraz odbudowy i wyposażenia szkoły dla
dzieci z Syrii tam, gdzie szkoła będzie potrzebna. Dodatkowo Prezydent stolicy Hanna
Gronkiewicz-Waltz zadeklarowała, że Warszawa będzie mogła gościć dzieci
2
z Aleppo. Powiedz również o koncercie charytatywnym w Muzeum POLIN, który
miał miejsce 6 stycznia i z którego całkowity dochód został przeznaczony na pomoc
ofiarom wojny w Syrii. Możesz wspólnie z uczniami przeczytać informacje lub
zachęcić
uczniów
do
samodzielnego
zajrzenia
na
strony:
http://www.um.warszawa.pl/aleppo/;
http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,warszawa-wesprze-dzieci-z-syrii-jestzbiorka-na-budowe-szkoly,219680.html
8. Zwróć uwagę uczniów na pokojowy marsz Civil March for Aleppo, który z inicjatywy
mieszkającej w Berlinie Polki, Anny Alboth, wyruszył 26 grudnia 2016 r. Zachęć ich
do śledzenia tej inicjatywy:
https://www.facebook.com/CivilMarchForAleppo/?fref=ts. Każdy kto ma ochotę,
może dołączyć do idących w kierunku Aleppo, choćby tylko na godzinę czy na jeden
dzień.
9. Powiedz również, że każdy, kto tylko chce, może chociaż w minimalnym stopniu
zaangażować się w pomoc ludziom, którzy znaleźli się w tragicznej sytuacji zupełnie
bez swojej winy, przez przypadek, tylko dlatego, że po prostu urodzili się w miejscu,
w którym ktoś zdecydował się rozpętać wojnę. Rozdaj uczniom kserokopie lub
podyktuj, aby uczniowie zapisali nazwy działających na terenie Polski organizacji,
które zajmują się niesieniem pomocy humanitarnej poszkodowanym przez wojnę
mieszkańcom Syrii.
10. Poproś, aby uczniowie zastanowili się nad sposobami, w jakie można zaangażować
całą szkolną społeczność - w tym i rodziców, jak i
reprezentantów środowiska
lokalnego - w pomoc dla mieszkańców zrujnowanego miasta Aleppo. Najciekawsze
pomysły możecie wprowadzić w życie.
Materiał pomocniczy nr 1
Podstawowe informacje o Syrii i Aleppo
Syria jest krajem ogarniętym wojną domową od 2011 r. Trwa walka pomiędzy siłami
autorytarnego rządu Baszszara al_Asada a zbrojną opozycją. Ponadto do wojny włączyli się
Ekstremiści, w tym członkowie sprzymierzonego z Al-Kaidą Frontu Al Nusra (inne
ugrupowania radykalne: Ahrah Al-Sham, Islamskie Państwo Iraku i Syrii), walczą i z
Assadem i czasami z umiarkowaną opozycją. Prowadzą swój dżihad, wojnę z niewiernymi,
tak jak robili to do niedawna w Afganistanie. Na północnym wschodzie Syrii walkę prowadzą
też Kurdowie (prowincja: Al Hasaka). Oni z kolei biją się ze wszystkimi: z władzą, z tzw.
3
umiarkowaną opozycją i z radykalistami. Stawką jest autonomia, jaką chcą stworzyć sobie
tuż przy granicy z Turcją. Walczą też bojownicy libańskiego Hezbollahu i Irańczycy. Jako
szyici, sojusznicy alawickiego (odłam szyizmu) prezydenta Assada, wspomagają reżim w
wojnie domowej. W wyniku zaciekłych walk zginęły miliony cywilów, zrujnowane zostały
miasta i wsie. W czerwcu 2013 roku, kiedy reżim al-Assada po raz kolejny został oskarżony
o stosowanie broni chemicznej, rząd USA zdecydował o udzieleniu rebeliantom
"bezpośredniej pomocy militarnej". To jednak tylko lekka broń, która nie pomaga choćby
w walce z siłami powietrznymi reżimu. Głównymi dostawcami uzbrojenia dla rebelii jest
Katar i Arabia Saudyjska. Po drugiej stronie są zaś Rosja i Iran, strategiczni sojusznicy Al
Assada. Syria stała się przystanią dla terrorystów, którzy walczą tam w sile co najmniej
sześciu tysięcy. Dominują wśród nich Czeczeńcy, Pakistańczycy, Egipcjanie, ale również
obywatele państw europejskich, np. Belgowie i Holendrzy. Są lepiej uzbrojeni niż inni
rebelianci – sponsorują ich kraje Zatoki Perskiej.
Wkrótce po wybuchu wojny domowej rozpoczęła się trwająca kilka lat bitwa o Aleppo najstarsze i największe miasto w Syrii, ośrodek kultury i nauki z licznymi zabytkami.
Od 2016 trwały ciężkie walki o miasto - jego wschodnie dzielnice - pomiędzy wojskami Sił
Zbrojnych Syrii a oddziałami antyrządowymi. W grudniu 2016 roku wojska rządowe
odzyskały nad Aleppo pełną kontrolę,
Materiał pomocniczy 2
Jak można najlepiej pomóc?
Linki do informacji na temat najkorzystniejszych form pomocy dla ocalałych z wojennej
tragedii:

http://wyborcza.pl/7,75399,21024224,jak-pomoc-aleppo-wystarczy-niewielkaregularnie-wplacana-kwota.html

http://www.pah.org.pl/m/4183/FACTSHEET_%C5%9Awiatowy_Dzie%C5%84_Pom
ocy_Humanitarnej.pdf
Materiał pomocniczy nr 3
Organizacje niosące pomoc Syryjczykom działające w Polsce
Fundacja Wolna Syria
Fundacja Wolna Syria skupia ludzi, którzy pragną nieść pomoc osobom poszkodowanym w
konflikcie w Syrii, realizują oni projekty pomocowe dla Syryjczyków od 2011 roku.
4
Początkowo takie akcje były podejmowane w ramach inicjatyw prywatnych, później w
ramach Fundacji, którą zrejestrowano 6 sierpnia 2013 roku. Fundacja wysłała sześć
transportów z pomocą humanitarną - ok. 57 ton, które dotarły do prowincji Idlib, Hama,
Aleppo i Damaszku,
uczestniczyła w finansowaniu dwóch ambulansów ze środkami
medycznymi, wysłała ponad 1000 opakowań leków i 6160 środków opatrunkowych do
punktów medycznych w prowincji Idlib i Aleppo. Brała też udział w zbiórce środków
pieniężnych na różne cele pomocowe - m.in. budowę szpitala przy granicy turecko-syryjskiej
i przeprowadzenie operacji medycznych dla rannych uchodźców w Libanie. Pomaga również
innym organizacjom w dotarciu z pomocą do Syryjczyków. Fundacja Wolna Syria jest
otwarta na współpracę ze wszystkimi osobami i organizacjami, które chcą nieść pomoc
Syryjczykom.
http://www.wolnasyria.org/o-nas
Polska Akcja Humanitarna
Polska Akcja Humanitarna pomaga Syryjczykom od 2012 roku. W ramach pomocy
humanitarnej zapewnia dostęp do wody, żywności, opieki zdrowotnej. Jej działania kierowane
są do cywilnej ludności w północnej części kraju (prowincje Idlib i Hama).
http://www.pah.org.pl/naszedzialania/218/5515/pomoc_dla_dzieci_syryjskich_i_irackich_uchodzcow_w_turcji
http://www.pah.org.pl/zaangazuj-sie/461/dzialaj_w_szkole
Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl
Fundacja powstała w 2008 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego
Prowincji Chrystusa Króla. Działa w duchu św. Wincentego Pallottiego – założyciela
pallotynów. Głównym celem Fundacji jest wspieranie dzieła misyjnego na świecie,
angażowanie ludzi świeckich w działalność misyjną Kościoła, promocja dzieła misji w Polsce
oraz prezentacja dorobku pracy polskich misjonarzy. Współpracuje ze szkołami w całej
Polsce poprzez adopcje serca, darowizny pieniężne, zbieranie znaczków i starych telefonów
komórkowych.
http://salvatti.pl/causes/pomoc-dla-syrii/
Stowarzyszenie UNICEF Polska
Organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci w 190 krajach. Od ratujących
życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski
humanitarnej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko,
niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i
bezpiecznego dzieciństwa. UNICEF nie jest finansowany przez ONZ i dlatego potrzebuje
5
wsparcia Darczyńców, aby nieść pomoc dzieciom. W Polsce działa Komitet Narodowy
UNICEF. Każda szkoła może dołączyć do Klubu Szkół UNICEF i brać udział w
proponowanych projektach edukacyjnych.
https://www.unicef.pl/nmaction/akcja/pomocdladziecizsyrii/61
Open Doors Polska
Międzywyznaniowa i międzynarodowa organizacja udzielająca pomocy chrześcijanom,
którzy są prześladowani za wiarę w Jezusa Chrystusa w ponad 50 krajach.
https://www.opendoors.pl/przesladowania/wojna_syriaa/
Salezjański Wolontariat Misyjny – Młodzi Światu
Powstał w 1997 roku i od tego czasu pracuje na rzecz krajów najbardziej potrzebujących
wsparcia. Celem jest przywrócenie człowiekowi godności i zapewnienie każdemu takich
narzędzi, dzięki którym będzie mógł wziąć odpowiedzialność za siebie, swoją rodzinę
i społeczeństwo. Oprócz projektów pomocowych realizowanych na czterech kontynentach,
prowadzimy w Polsce rozbudowany program edukacji globalnej, poprzez który pokazujemy
innym jak mądrze nieść wsparcie najbardziej potrzebującym.
https://swm.pl/
Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej
PCPM powstała w roku 2006. Jest organizacją pożytku publicznego (KRS 0000259298),
specjalizującą się w dziedzinie międzynarodowej pomocy:

humanitarnej (pomoc ofiarom klęsk żywiołowych, kryzysów lub konfliktów);

rozwojowej (wspieranie rozwoju społecznego i ekonomicznego);

ratunkowej (udzielanie pomocy medycznej, ratowniczej w sytuacji katastrof naturalnych i
antropogenicznych).
http://pcpm.org.pl/pomoc-humanitarna/liban-pomoc-dla-uchodzcow-syryjskich
Caritas
Caritas Polska jest instytucją charytatywną Konferencji Episkopatu Polski. Została
reaktywowana 10 października 1990 roku. Caritas Polska pełni rolę reprezentacyjną
(występując w imieniu Caritas w Polsce na szczeblu krajowym i międzynarodowym),
formacyjno-informacyjną (prowadząc szkolenia, sympozja, rozpoznając obszary i skalę
ubóstwa w Polsce), operacyjną (inicjując ogólnopolskie zbiórki funduszy dla Polski i
zagranicy, organizując transporty humanitarne, udzielając pomocy doraźnej i długofalowej,
materialnej, psychologicznej, prawnej i finansowej osobom bezrobotnym, bezdomnym,
chorym, starszym, dzieciom z rodzin ubogich, a także imigrantom i uchodźcom).
http://rodzinarodzinie.caritas.pl/
6