Szablon dla tlumaczy

Transkrypt

Szablon dla tlumaczy
Lekcja 13
Materiał z podręcznika: Rozdział 8. Przyszłość przekazu informacji
Konspekt lekcji „Przyszłość przekazu informacji”
Temat: Przyszłość przekazu informacji.
Czas: 45 minut
Uczeń powinien znać pojęcia: technika informacyjna, społeczeństwo informacyjne
Uczeń powinien posiadać umiejętności: przeglądania stron WWW, wyszukiwania informacji na stronach WWW
Cele lekcji:
Uczeń:
• rozumie, dlaczego przewidywanie procesów społecznych dotyczy również jego.
• potrafi wymienić nowe możliwości i ograniczenia związane z usługami elektronicznymi.
• rozumie zależności pomiędzy oczekiwaniami użytkowników systemów TI i rozwiązaniami technicznymi,
które je zaspokajają.
• wymienia wady i zalety TI.
• wymienia bariery stojące na drodze do zwiększenia popularności TI oraz sposoby ich pokonywania.
• rozumie wpływ TI na funkcjonowanie społeczeństwa, podaje przykłady z najbliższego otoczenia.
• potrafi wyjaśnić, na jakich podstawach można przewidywać kierunki rozwoju źródeł informacji.
• w logiczny sposób uzasadnia tendencje rozwojowe.
Formy pracy: praca indywidualna, praca ze wszystkimi uczniami jednocześnie.
Metody pracy: metoda praktycznego działania; pokaz — obserwacja; dyskusja.
Środki dydaktyczne: stanowisko komputerowe.
Przebieg lekcji:
1. Część organizacyjna
 Sprawdzenie obecności.
 Zapisanie tematu w dzienniku.
Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji
 Co to jest licencja? Podaj wady i zalety licencji OEM.
 Co to jest prawo autorskie? Jakie warunki musi spełnić utwór, aby podlegać jego ochronie?
Podanie tematu i zapoznanie uczniów z celami lekcji
 Celem lekcji jest poznanie tendencji rozwojowych TI i jej wpływu na życie poszczególnych obywateli.
Podanie nowego materiału
• Wyjaśnienie wpływu procesów społecznych na życie jednostek.
•
Przedstawienie różnic pomiędzy tradycyjnymi i elektronicznymi odmianami pracy, nauki i handlu.
•
Podkreślenie wad i zalet usług internetowych.
•
Sformułowanie oczekiwań użytkowników i tendencji rozwojowych TI.
•
Wyjaśnienie, że TI ma nie tylko zalety, ale i wady.
•
Omówienie barier blokujących zwiększenie popularności TI.
•
Wyjaśnienie społecznych aspektów rozwoju TI.
•
Wyjaśnienie przesłanek umożliwiających przewidywanie kierunków rozwoju źródeł informacji.
• Wskazanie kierunków rozwoju źródeł informacji.
Zdefiniowanie ćwiczeń do wykonania
• Wymień przedmioty, które można i których nie można opanować za pomocą e-nauki.
• W wyszukiwarce znajdź strony dotyczące hasła e-nauka. Zapoznaj się z ofertami.
• W wyszukiwarce znajdź strony dotyczące hasła nauczanie zdalne. Wybierz oferty, które Cię najbardziej
interesują.
• Wymień wady i zalety e-nauki.
• Wymień zadania, które pracownik może wykonywać zdalnie.
• W wyszukiwarce znajdź strony dotyczące hasła telepraca. Zapoznaj się z ofertami.
• Wymień wady i zalety telepracy.
• Wymień dziedziny życia, które radykalnie zmieniło upowszechnienie Internetu.
• Zaproponuj czynności, których wykonywania można usprawnić za pomocą Internetu.
• Wymień czynności, których nie można wykonać za pośrednictwem sieci.
• Wymień usługi, które są świadczone za pomocą SMS-ów.
• Opisz sposób pobierania opłaty za ogłoszenie umieszczone w prasie, które zostało przesłane SMS-em.
• Sprawdź jakie usługi są świadczone za pomocą SMS-ów. Podaj ich wady i zalety.
W kolejności określonej przez nauczyciela uczniowie wykonują ćwiczenia:
• Uczniowie sporządzają listę przedmiotów nauczania, których można i nie można opanować za pomocą enauki. Dla każdego przedmiotu podaj w jednym zdaniu uzasadnienie klasyfikacji.
• Uczniowie w wyszukiwarce (np. www.google.com) wpisują hasło e-nauka. Zapoznają się z ofertą.
Porównują wachlarz oferowanych przedmiotów z własną listą. Na wykonanie ćwiczenia należy poświecić
maksymalnie 10 minut.
• Uczniowie w wyszukiwarce (np. www.google.com) wpisują hasło nauczanie zdalne. Wybierają ofertę, która
ich najbardziej interesuje. Podają kryteria wyboru. oferty, które Cię najbardziej interesują. Na wykonanie
ćwiczenia należy poświecić maksymalnie 10 minut.
• Uczniowie wymieniają wady i zalety e-nauki. Ćwiczenie można wykonać w grupach. Kryterium oceny
może być wieloaspektowość oceny e-nauki.
• Uczniowie wymieniają zadania, które pracownik może wykonywać zdalnie. Ćwiczenie można wykonać w
grupach. Kryterium oceny może być liczba prac, które można wykonywać zdalnie.
• Uczniowie w wyszukiwarce (np. www.google.com) wpisują hasło telepraca. Zapoznają się z ofertą.
Porównują wachlarz prac z własną listą. Na wykonanie ćwiczenia należy poświecić maksymalnie 10 minut.
• Uczniowie wymieniają wady i zalety telepracy.
• Uczniowie wymieniają dziedziny życia, które radykalnie zmieniło upowszechnienie Internetu.
• Uczniowie wymieniają czynności, których wykonywania można usprawnić za pomocą Internetu.
Ćwiczenie można wykonać w grupach. Kryterium oceny może być liczba czynności.
• Uczniowie wymieniają czynności, których nie można wykonać za pośrednictwem sieci. Ćwiczenie można
wykonać w grupach. Kryterium oceny może być liczba czynności.
• Uczniowie wymieniają usługi, które są świadczone za pomocą SMS-ów. Podają nazwy serwisów, adresy
internetowe itp. Kryterium oceny może być liczba czynności.
• Uczniowie opisują sposób pobierania opłaty za ogłoszenie umieszczone w prasie, które zostało przesłane
SMS-em.
• Uczniowie wymieniają jakie usługi są świadczone za pomocą SMS-ów. Podaj ich wady i zalety.
Czynności końcowe
 Rozmowa na temat problemów napotkanych podczas wykonywania ćwiczeń.

Ocena pracy uczniów.

Samoocena uczniów.
Omówienie najciekawszych spostrzeżeń.
Zakończenie lekcji
 Podanie tematu następnej lekcji.

Ćwiczenia
Ćwiczenie 8.1
Wymień 5 zawodów, w których pracownicy są najbardziej poszukiwani. Wejdź na stronę http://www.pracuj.pl.
Sprawdź ile jest ofert pracy w zawodach: ślusarz, sekretarka, programista. Jak wytłumaczysz liczbę ofert w
każdym z zawodów?
Ćwiczenie 8.2
Podaj znaczenie słowa marketing. Wejdź na stronę http://www.e-marketing.pl/. Czym różni się marketing
klasyczny od elektronicznego?
Ćwiczenie 8.3
Wymień trzy dziedziny, w których prowadzenie działalności w Polsce zapewnia osiąganie najwyższych zysków?
Wejdź na stronę http://100najbogatszych.wprost.pl/. Sprawdź w jakich branżach działa 10 najbogatszych ludzi w
Polsce. Porównaj wymienione przez siebie trzy dziedziny z wynikami raportu.
Ćwiczenie 8.4
Wymień trzy dziedziny, w których prowadzenie działalności na świecie zapewnia osiąganie najwyższych
zysków? Wejdź na stronę http://www.forbes.com/. Sprawdź w jakich branżach działa 10 najbogatszych ludzi na
świecie. Porównaj wymienione przez siebie trzy dziedziny z wynikami raportu.
Ćwiczenie 8.5
Wymień pięć wskaźników, które są miarą rozwoju informatycznego społeczeństwa? Wejdź na stronę
http://www.stat.gov.pl//. Znajdź raport na temat społeczeństwa informacyjnego. Wyszukaj wskaźniki
analizowane w raporcie. Porównaj je z swoimi propozycjami.
Ćwiczenie 8.6
W jakim kierunku w zakresie informatyzacji zmierzają zmiany w Polsce? Wejdź na stronę
http://www.stat.gov.pl//. Znajdź raport na temat społeczeństwa informacyjnego. Porównaj je z swoimi
odpowiedziami.
Ćwiczenie 8.7
Prowadzisz internetowe biuro tłumaczeń. Narysuj w formie grafu wymianę danych pomiędzy: zleceniodawcą,
biurem, a tłumaczem. Uwzględnij poprawianie wykonanej pracy oraz wypłatę wynagrodzeń.
Ćwiczenie 8.8
Podaj pięć przykładów działalności gospodarczej, którą można wykonywać przez Internet. Narysuj w formie
grafu wymianę danych pomiędzy: zleceniodawcą, pracodawcą, a wykonawcą. Uwzględnij poprawianie
wykonanej pracy oraz wypłatę wynagrodzeń.
Ćwiczenie 8.9
Wejdź na stronę sklepu internetowego http://www.merlin.com.pl/. Odczytaj, ilu w danej chwili przebywa w nim
klientów. Narysuj w postaci grafu drogę od umieszczenia oferty w sklepie internetowym do dostawy
zamówionego towaru do klienta. Uwzględnij zwroty, reklamacje. Wskaż miejsca grafu, które wymagają
zatrudniania największej liczby pracowników lub dysponowania największą powierzchnią.
Ćwiczenie 8.10
Wyjaśnij co oznacza termin program partnerski. Wejdź na stronę http://wapacz.pl/. Zapoznaj się z informacjami
o możliwościach współpracy z serwisem. W jaki sposób umożliwia on generowanie zysków.
Sprawdziany i system oceniania
Ocena „2”
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Wymień 3 przedmioty,
które mogą być nauczane
przez Internet.
Wymień 3 przedmioty,
które nie mogą być
nauczane przez Internet.
Wymień 3 prace, które
mogą być wykonywane
przez Internet.
Wymień 3 prace, które
nie mogą być
wykonywane przez
Internet.
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Podaj 3 wady e-nauki.
Podaj 3 zalety e-nauki.
Podaj 3 wady telepracy.
Podaj 3 zalety telepracy.
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Podaj 3 dziedziny życia,
które radykalnie zmieniło
pojawienie się Internetu.
Podaj 3 dziedziny życia,
na które nie miało
wpływu pojawienie się
Internetu.
Podaj 3 zawody, na które
jest mniejsze
zapotrzebowanie po
upowszechnieniu się
Internetu.
Podaj 3 zawody, na które
jest większe
zapotrzebowanie po
upowszechnieniu się
Internetu.
Ocena „3”
Ocena „4”
Ocena „5”
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Jakie są ograniczenia
usług świadczonych za
pośrednictwem SMSów?
Jakie są zalety usług
świadczonych za
pośrednictwem SMSów?
Wejdź na stronę
http://www.wakaty.com.pl/.
Wejdź na stronę
http://www.pracuj.pl/.
Wypisz nazwy zawodów,
w których poszukiwani są
specjaliści. Którą z prac
można wykonywać
zdalnie?
Znajdź oferty pracy w
kategorii podanej przez
nauczyciela. Którą z prac
można wykonywać
zdalnie?
Ocena „6”
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Prowadzisz szkołę
języków obcych.
Zaproponuj układ strony
WWW która umożliwi
prowadzenie nauki na
odległość.
Prowadzisz firmę
kurierską. Zaproponuj
układ strony WWW która
umożliwi zamawianie i
śledzenie realizacji usług
przez Internet.
Prowadzisz firmę
dostarczającą potrawy
pod wskazany adres.
Zaproponuj układ strony
WWW która umożliwi
zamawianie i śledzenie
realizacji usług przez
Internet.
Prowadzisz kursy obsługi
komputera. Zaproponuj
układ strony WWW która
umożliwi prowadzenie
nauki na odległość.

Podobne dokumenty