Inteligencja emocjonalna a funkcjonowanie w grupie

Transkrypt

Inteligencja emocjonalna a funkcjonowanie w grupie
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
1. Temat zajęć: Inteligencja emocjonalna a funkcjonowanie w grupie
2. Czas trwania warsztatów/zajęć: 5 godzin (2 h wykładu +2 h warsztaty + 1h dyskusji)
3. Cel
główny:
Uświadomienie
związku
między
inteligencją
emocjonalną
a
funkcjonowaniem w grupie.
4. Cele szczegółowe:
 Rozbudzenie samoświadomości emocjonalnej.
 Dostrzeganie związku między swoimi zachowaniami a odczuwanymi
emocjami.
 Ćwiczenie rozumienia uczuć innych ludzi i doskonalenia umiejętności
empatycznych.
5. Wskazanie praw i obowiązków wynikających z pełnienia ról przez różne osoby
Metody realizacji zajęć (warsztaty, gra symulacyjna, itp.)
 Wykład
 Warsztaty
 Dyskusja
6. Środki dydaktyczne:
 Prezentacja multimedialna, komputer, rzutnik ( wykład)
 Pudełko z przykładami niedokończonych zdań ( warsztaty)
 Sala , w której krzesła można ustawić w kręgu ( warsztaty, dyskusja)
7. Przebieg szkolenia:
WYKŁAD: Inteligencja emocjonalna a funkcjonowanie w grupie i podejmowanie ról
(2h)
1) Inteligencja emocjonalna a kompetencje społeczne.
 Czym jest inteligencja emocjonalna? Charakterystyka głównych jej
przejawów.
 Znaczenie kompetencji społecznych.
 Społeczne i emocjonalne uczenie się.
2) Jak rozwijać inteligencję emocjonalną nie tracą umysłowej?
 Kiedy mądry jest głupi?
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
 Koszty analfabetyzmu emocjonalnego.
 Kierowanie własnym rozwojem.
3) Podejmowanie ról w grupie ( poziom satysfakcji a świadomość wpływu).
WARSZTATY: Inteligencja emocjonalna a funkcjonowanie w grupie i podejmowanie ról (2h)
Treści
kształcenia
Metody
realizacji
Istota
inteligencji
emocjonalnej
(IE),
samoświadom
ość
emocjonalna
Określanie
przyczyn i
skutków
własnych
emocji.
Związek emocji
z
zachowaniem.
Technika
niedokończonych
zdań
Metoda
sytuacyjna
Praca całą
grupą
Czas
trwania
Materiały
do zajęć
30 min
Pudełko z
przykładami
zdań
wymagających
dokończenia
(kolorowe
kartki
oznaczające
emocje
pozytywne –
cieszę się…..;
negatywnedenerwują
mnie
ludzie….;
20
min
Czynności
prowadzącego
i uczestników
Uczestnicy siadają
w kręgu razem z
prowadzącym.
Uczestnicy przy
pomocy
prowadzącego
przypominają sobie
umiejętności
składające się na
IE.
Prowadzący
podkreśla
znaczenie
samoświadomości
w pracy nad
samorozwojem.
Uwagi
realizacyjne
Każdy
uczestnik
ma prawo
odstąpić od
dokończeni
a zdania.
Prowadzący
też bierze
udział.
Nie
oceniamy
wypowiedzi
uczestnikó
w.
W
podsumow
Wybrana osoba
aniu
losuje zdanie
prowadzący
wymagające
może
dokończenia.
wskazać na
Pozostali
rolę rodziny
uczestnicy kończą
i uprzednich
wylosowane zdanie doświadcze
w kolejności
ńw
zgodnej z ruchem
dokonywani
wskazówek zegara. u wyborów
dokończeni
a zdania
Wszyscy uczestnicy
wspólnie
zastanawiają się
nad przyczynami
dokonywania
wyborów w ćw.
poprzednim lub
podając inne
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
Budzenie
motywacji do
pracy nad
rozwojem IE u
siebie
przykłady.
Wszyscy określają
związek między
odczuwanymi
emocjami a
zachowaniami
człowieka.
Świadomość
pełnienia
zróżnicowanyc
h ról
społecznych.
Prawa i
obowiązki
wynikające z
roli.
Oczekiwania
społeczne a
sposób
pełnienia
różnych ról
Praca w
grupach (3)
40
min
Losy z
przykładami
różnych ról
społecznych,
Prowadzący
nakłania do
poszukiwani
a
przykładów
tych
związków
Uczestnicy w
grupach zapisują
prawa i obowiązki
wynikające z danej
roli.
Zależnie od wieku
uczestników
prowadzący
powinien zadbać o
uświadomienie
proporcji między
prawami i
obowiązkami
każdej roli.
Pod kierunkiem
prowadzącego,
uczestnicy
uświadamiają
sobie absurdalność
oczekiwań braku
zmian przy
podejmowaniu
nowych ról.
Znaczenie
skuteczności
pełnienia roli od
umiejętności z
zakresu IE
DYSKUSJA: Inteligencja emocjonalna a funkcjonowanie w grupie i podejmowanie
ról (1 h)
Dyskusja występuje po wykładzie i warsztatach. Umożliwia uogólnianie doświadczeń
z aktywnej pracy uczestników na zajęciach. Ułatwieniem dla tego procesu uogólniania
jest wykład.
 Dlaczego warto rozwijać inteligencję emocjonalną i jak to robić?
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
 Jakie znaczenie ma inteligencja emocjonalna (wszystkie składające się na nią
umiejętności) dla pełnienie roli ( ……………..……….. )? Uczestnicy wskazują role,
o których będą dyskutować.
 W jaki sposób można wykorzystać wiedzę na temat inteligencji emocjonalnej
w życiu codziennym?
8. Sposób ewaluacji / autoewaluacji szkolenia:
 Lista pytań dla prowadzącego, który w trakcie zajęć – aktywności
uczestników formułuje swoje uwagi, z możliwością uzupełnienia ich po
zajęciach.
1.
a) Jaka była gotowość uczestników
do
udziału w ćwiczeniach
niedokończonych zdań?
b) Ilu uczestników rezygnowało z udziału?
c) Jaka część grupy brała udział w dyskusji?
2.
a) Jaka była gotowość do ujawniania własnych emocji?
b) Jaki poziom autorefleksji przejawiali uczestnicy?
c) Czy dostrzegali związki przyczynowo-skutkowe? Czy dotyczyły one
ich doświadczeń czy raczej opierali się na przykładach podawanych
przez innych?
3.
a) Jaka była gotowość uczestników do wyodrębniania praw i
obowiązków wynikających z wylosowanej roli.
b) Czy uczestnicy starali się obiektywizować swoje wypowiedzi?
c) Czy ćwiczenie wpłynęło na większą świadomość skutków
podejmowania nowych ról?
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
Załącznik: Ankieta dla uczestników
Drodzy Uczestnicy!
Mamy nadzieję, ze dzisiejsze spotkanie było pomocne. Zależy nam na
otrzymaniu od Państwa informacji zwrotnych, dlatego prosimy o wypełnienie
poniższej ankiety. Ankieta jest anonimowa.
1.Czy spotkanie pozwoliło Pani/ Panu uzyskać odpowiedzi na istotne dla
Pani/Pana pytania?
a)
zdecydowanie tak
b)
raczej tak
c)
raczej nie
d)
zdecydowanie nie
2. Czy spotkanie dostarczyło Pani/Panu użytecznych wskazówek dotyczących
sposobów radzenia sobie w różnych sytuacjach w codziennym życiu?
a)
zdecydowanie tak
b)
raczej tak
c)
raczej nie
d)
zdecydowanie nie
3. Czy spotkanie dostarczyło Pani/Panu użytecznych wskazówek, które
pomogą zrozumieć i zmieniać relacje z innymi osobami?
a)
zdecydowanie tak
b)
raczej tak
c)
raczej nie
d)
zdecydowanie nie
4. Która część spotkania podobała się Pani/Panu najbardziej? Dlaczego?
.........................................................................................................................................
.........................................................................................................................................
.........................................................................................................................................
.........................................................................................................................................
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego