Metadane scenariusza

Transkrypt

Metadane scenariusza
Nadchodzi wiosna
1. Cele lekcji
a. Wiadomości
Uczeń:
•
zna rośliny zakwitające wczesną wiosną
•
zna cechy marcowej pogody
•
wie, kiedy rozpoczyna się kalendarzowa wiosna
b. Umiejętności
Uczeń:
•
umie wymienić zmiany zachodzące w przyrodzie wiosną
•
umie wymienić ptaki zwiastujące wiosnę
2. Metoda i forma pracy
Metody: pogadanka, opowiadanie, obserwacja, zajęcia praktyczne, instrukcja, wykład, gry i zabawy
dydaktyczne
Formy: praca indywidualna, zbiorowa
3. Środki dydaktyczne
Fotografie kwiatów i zwierząt, nagranie Czterech pór roku Vivaldiego, krzyżówka.
4. Przebieg lekcji
a. Faza przygotowawcza
Nauczyciel wybiera się z uczniami na spacer po okolicy, którego celem jest obserwacja zmian
zachodzących w przyrodzie w związku z nadejściem wiosny.
b. Faza realizacyjna
1. Po powrocie ze spaceru nauczyciel inicjuje pogadankę na temat oznak wiosny i zmian
w przyrodzie (kwitnienie drzew, kwiatów, cieplejsze podmuchy wiatru, zmienna, kapryśna
pogoda, wiosenne prace na działkach). Uczniowie wypowiadają się na temat tego, co
zaobserwowali.
2. Nauczyciel mówi, że to kwiaty pierwsze zwiastują nam nadejście wiosny, dlatego nazywamy je
zwiastunami wiosny. Pyta, czy uczniowie potrafią wymienić wiosenne kwiaty. Prezentuje
zdjęcia pierwiosnka, przebiśniegu, krokusa, sasanki, zawilca, forsycji. Uczniowie wymieniają
charakterystyczne cechy każdego kwiatka, a prowadzący dopowiada ciekawe informacje na ich
temat.
3. Nauczyciel mówi, że już w lutym i marcu wracają do nas ptaki, które odleciały jesienią.
Najwcześniej wracają skowronki, szpaki, bociany, pliszki. Nieco później jaskółki i kukułki.
Powrót zajmuje ptakom około miesiąca. Pokonują one w tym czasie wiele tysięcy kilometrów.
Nauczyciel pyta uczniów, czy wiedzą, jak wyglądają poszczególne ptaki. Następnie prezentuje
fotografie skowronka, bociana, jaskółki itp., udzielając na ich temat informacji.
4. Zabawa muzyczna. Nauczyciel prosi uczniów, aby wyobrazili sobie, że są wiosną. Włącza
fragment Czterech pór roku Vivaldiego – Wiosnę i zachęca uczniów do naśladowania ruchem
rozkwitających roślin, podmuchów wiatru, spadających kropli deszczu.
c. Faza podsumowująca
Jako podsumowanie nauczyciel rozdaje uczniom do rozwiązania krzyżówkę (załącznik 1).
5. Bibliografia
1. Kitlińska-Pięta H., Orzechowska Z., Stępień M., Z Ekoludkiem w szkole. Podręcznik
z ćwiczeniami do nauczania zintegrowanego w klasie II, Wydawnictwo Edukacyjne Zofii
Dobkowskiej, Warszawa 2002.
2. Związek Nauczycielstwa Polskiego, Nauczanie początkowe nr 4/5 (1975/88), Wydawnictwo
Pedagogiczne w Kielcach.
6. Załączniki
a) Karta pracy ucznia
Załącznik 1
P
S
R Z
D
S Ł
P T
K O W R
K A C
E
Z
O
A
O
Z
B
I
Ń
K
N
E
K
W
I
E
C
I
E
Ń
R O K U S
I O S N A
Ś N I E G
Ń
E
K
C E
1. Kwitnie wiosną w górach
2. Zaczęła się 21 marca
3. Kwiat, który przebija się przez śnieg
4. Wiosną jest coraz dłuższy
5. Wracają z ciepłych krajów
6. Ptak, który umila rolnikowi pracę w polu
7. Kwitną żółto na łące
7. Czas trwania lekcji
2 x 45 minut
8. Uwagi do scenariusza
brak