Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I 7.04.2014 r.

Transkrypt

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I 7.04.2014 r.
Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I
7.04.2014 r.
Prowadzący: Lucyna Wolnik
Blok tematyczny: Tropiciele wiosny
Temat dnia: Wiosenne prace w ogrodzie - Poznajemy rośliny cebulkowe
Cele:
a) Wiadomości
Uczeń:
• wie kiedy rozpoczyna się wiosna i zna wiosenne miesiące,
• zna oznaki wiosny,
• zna wiosenne rośliny cebulkowe,
• zna przysłowia o wiośnie i potrafi je interpretować.
b) Umiejętności
Uczeń:
• pełnym zdaniem odpowiada na pytania nauczyciela,
• przelicza poprawnie elementy,
• rozpoznaje liczby parzyste i nieparzyste,
• poprawnie kojarzy kolory ze zwiastunami wiosny,
• śpiewa znaną melodię na podanych sylabach, realizuje ruchem
akcent,
• potrafi zagrać melodię na flecie,
• potrafi wykonać pracę techniką orgiami zgodnie z instrukcją
nauczyciela,
• potrafi posadzić cebulki mieczyków na rabatce szkolnej.
a) Postawy
Uczeń:
• dostrzega piękno wiosennej przyrody,
• rozumie konieczność ochrony niektórych gatunków roślin,
• zachowuje ład i porządek na stanowisku pracy,
• zachowuje zasady bezpieczeństwa podczas użycia niebezpiecznych
narzędzi ( nożyczki, wykałaczki, klej na gorąco ).
Metody: oglądowa ( pokaz , obserwacja), słowna, praktyczna działalność
uczniów, gry i zabawy
Formy: zbiorowa, indywidualna jednolita.
Środki dydaktyczne: Film z zasobów Scholaris ,, Jedna jaskółka wiosny nie
czyni”, prezentacja multimedialna, kolorowe koła, różne gatunki cebuli,
cebulki kwiatowe, bukiet żonkili, materiały papiernicze do wykonania
żonkili.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie ,, Tropicieli” – integracja grupy
2. Obejrzenie filmu o wiośnie ,, Jedna jaskółka wiosny nie czyni”.
3. Rozmowna temat filmu:
- Kiedy rozpoczęła się wiosna?
- Jaki mamy teraz miesiąc ?
- Skąd się wzięła nazwa tego miesiąca?
- Jakie zapachy kojarzą się z wiosną?
- Zabawa dydaktyczna ,,Jakie kolory kojarzą się nam z wiosną?” - dzieci
wybierają kolor ( kolorowe koła), określają ten kolor oraz podają wiosenne
skojarzenia z wybranym przez siebie kolorem.
4. Zapachy i smaki wiosny – Uczniowie wąchając i smakując cebulę,
zgadują nazwę prezentowanego warzywa, zapisują ją na kartkach i
przyklejają do tablicy.
5. Rozmowa na temat cebuli połączona z prezentacją różnych jej
odmian.
- Co to jest cebula ?
- Do czego służy to warzywo?
- Jakie ma właściwości ?- Nawiązanie do wcześniejszych doznań
smakowych i zapachowych oraz własnych doświadczeń z kontaktów z
cebulą.
– W jakim sklepie kupujemy cebulę ?
- Kiedy sadzimy to warzywo?
- W jakim sklepie można jeszcze kupić cebule – nawiązanie do sklepu
ogrodniczego. ( Zaprezentowanie cebulek kwiatowych )
6. Obejrzenie prezentacji multimedialnej na temat wiosennych kwiatów,
które wyrastają z cebulek – odgadywanie ich nazw. Zwrócenie uwagi
na rośliny znajdujące się pod ochroną. Zwrócenie uwagi na narcyze i
żonkile . Każdy żonkil jest narcyzem, nie każdy narcyz jest żonkilem.
7. Zabawa z kolorami ,,Klaszczemy – tupiemy”.
Nauczyciel podaje określony rytm na 2 oraz pokazuje kolor zielony (
klaszczemy ten rytm) oraz żółty ( tupiemy ten rytm )
8. Nawiązanie do nazwy miesiąca, poznanie przysłowia o kwietniu
rozmowa na temat jego treści. Szukanie sposobu na zmienną
kwietniowa pogodę – ubranie się na cebulkę.
9. Utrwalenie piosenki ,, Wyszły w pole kurki 3”
- Zgadywanie tytułu usłyszanej melodii
- Zabawa muzyczna na kanwie melodii - Śpiewanie piosenki na
wyrazie : Ce –bu- la
- Zagranie melodii, rozpoznanie dźwięków: sol, mi
10. Wykonanie żonkila technika orgiami .
- Wykonanie składanki z kwadratów wg instrukcji Nauczyciela.
- Prezentacja wykonanych prac- utrwalenie nazw : żonkil, narcyz.
11. Zabawa integracyjno – ruchowa ,,Cebulka”
12. Zadanie pracy domowej – ugotowanie jajka w łupinkach cebuli.
13. Wyjście do ogrodu szkolnego - sadzenie cebulek w rabatce szkolnej.