Zajęcia dla dzieci: zdrowe odżywiania- bento

Transkrypt

Zajęcia dla dzieci: zdrowe odżywiania- bento
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Planowany czas trwania lekcji: 135 min.
Temat: Zdrowe odżywianie- Technika bento- sposób na zdrowe i smaczne drugie
śniadanie.
I.


I.






II.


Cele lekcji
Ogólny:
Kształtowanie dobrych przyzwyczajeń związanych ze zdrowym odżywianiem.
Operacyjne:
uczeń potrafi:
 zna zasady prawidłowego żywienia się,
 dostrzega zależność pomiędzy ożywianiem się, a zdrowiem człowieka,
 zna produkty szkodliwe dla zdrowia
Metody nauczania:
pogadanka utrwalająca,
wypełnianie krzyżówki i kolorowanki,
prezentacja multimedialna,
analiza Piramidy żywienia,
„burza mózgów”
praktyka- przygotowanie posiłku.
Zasady nauczania:
samodzielności,
efektywności.
III.


Formy organizacji pracy uczniów:
praca indywidualna,
praca z całą klasą.
IV.










Środki dydaktyczne:
prezentacja multimedialna,
kartki samoprzylepne
kolorowanki,
krzyżówka,
przepiśnik,
kredki,
pojemniki,
deski,
noże,
produkty żywnościowe.
V.



Tok lekcji:
czynności organizacyjno porządkowe,
omówienie przebiegu lekcji,
podsumowanie lekcji.
PRZEBIEG LEKCJI:
I. Czynności organizacyjno – porządkowe:
II. Omówienie tematu lekcji, z pokazem zdjęć, połączonej z zadawaniem pytań kierowanych
do uczniów, celem zorientowania się jaką wiedzą dysponują:
 uświadomienie uczniom celów lekcji,
 wyjaśnienie pojęć: odżywianie, zdrowe odżywianie,
 Ćwiczenie 1. Co lubię jeść?
- Uczniowie zapisują na kartkach samoprzylepnych co lubią jeść, a czego nie.
Kartki przyczepiamy do tablicy w odpowiednich kategoriach- LUBIĘ i NIE
LUBIĘ
- Prowadzący zadaje pytanie czy jedząc tylko to co lubicie zdrowo byście się
odżywiali.
 prezentacja multimedialna: piramida żywienia
 Ćwiczenie 2- rozwiązywanie krzyżówki:
 Pogadanka z uczniami na temat zdrowego stylu życia, niedowagi, nadwagi,
 prezentacja multimedialna:
 wyjaśnienie pojęcia bento- rodzaj posiłku kuchni japońskiej, mający postać pojedynczej
porcji na wynos, zachowujący odpowiednie proporcje składników odżywczych, utrzymany
w odpowiedniej estetyce:
 prowadzący zadaje uczniom pytania dotyczących drugiego śniadania zabieranego do
szkoły,
- uczniowie podają swoje propozycję,
 pogadanka na temat: Co i w jakich proporcjach powinny jeść dzieci w wieku
szkolnym,
 prezentacja multimedialna: pokaz zdjęć.
 Ćwiczenie 3- kolorowanie okładki przepisników:
 Zapoznanie uczniów z produktami, z których mogą przygotować 2 śniadanie,
 warzywa i owoce,
 białko: mięso, sery, jajka,
 węglowodany: pieczywo, ryż, kasze, makaron, zboża
 Zapoznanie uczniów z estetycznym i zachęcającym do jedzenia wyglądem potraw,
 uczniowie szykują swoje drugie śniadania, prowadzący i nauczyciel pomagają
 pogadanka,
 prezentacja multimedialna: pokaz zdjęć.
III. Podsumowanie lekcji
 podsumowanie ogólnej problematyki lekcji:
 Prowadzący kontroluje co uczniowie zapamiętali po przeprowadzonej lekcji za
pomocą pytań:
Jaki wpływ na człowieka ma zdrowe odżywianie?
Jakie produkty należy jeść codziennie aby być zdrowym?
Po lekcji uczeń dostaje:
- przepiśnik: z przepisami na różne propozycje 2 śniadania
Między innymi: muffinki jajeczne na słono, wędlina domowego wyrobu(pieczona i gotowana),
domowe batoniki zbożowe, kasza jaglana z warzywami, makaron z sosem pomidorowym.
Stanowisko dziecka będzie wyposażone w:
Deskę do krojenia
Mały nóż
Ściereczkę
Cennik:
Pojemnik na śniadanie + foremki silikonowe 15zł/ osoba
Zajęcia+ materiały dydaktyczne+ jedzenie- 25zł/ osoba
Dodatkowo:
Fartuszek kuchenny 15zł/szt
Fartuszek kuchenny z haftem- imię dziecka 25zł/szt

Podobne dokumenty