patrz scenariusz

Transkrypt

patrz scenariusz
Ruch w przedszkolu (obszar nr 1)
Zestaw ćwiczeń gimnastycznych prowadzonych Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki
Sherborne z udziałem rodziców dzieci z grupy Motylki prowadzonych przez Janinę S.
Data: 21.03.2014r.
Miejsce: mała sala korekcyjna
Cele:
- wykorzystanie różnych sytuacji do poznania i wyczucia własnego ciała i jego zachowania,
- poznanie otoczenia, zdobycie pewności siebie i poczucia bezpieczeństwa w otoczeniu,
- tworzenie możliwości przeżycia wspólnego wysiłku fizycznego,
- rozładowanie napięcia i emocji,
- zintegrowanie się rodziców i dzieci.
Cele szczegółowe:
- dziecko uczy się jak umiejętnie i świadomie kontrolować ruchy swojego ciała, a także
swoje zachowanie
- dziecko zdobywa pewność w działaniu, aby łatwiej nawiązywać kontakt z innymi,
- dziecko uczy się współpracy w grupie i współdziałania z innymi,
- dziecko rozwija się i uczy koncentracji
- dziecko nawiązuje kontakt wzrokowy z rodzicem,
- dziecko uczy się koordynacji w grupie.
Metody: zabawowo-naśladowcza, ruchowej ekspresji twórczej.
Formy: indywidualna, grupowa, w parach.
Przebieg zajęć :
Dzieci wraz z rodzicami ustawiają się w kole wokół, przesyłają sobie "iskierkę przyjaźni"
"Ludzie do ludzi"- witamy się różnymi częściami ciała.
Ćwiczenia prowadzące do poznania własnego ciała
- chodzenie i bieganie razem z rodzicem w parach na "sztywnych i miękkich" nogach,
- dotykanie palcami i stopami podłogi,
- uderzanie piętami o podłogę,
- dotykanie łokciami kolan,
- leżenie na plecach napinanie i rozluźniani mięśni,
- turlanie się po materacu.
Ćwiczenia kształtujące świadomość swojego ciała:
-" Moje - twoje"- wszyscy siedzą parami naprzeciwko siebie i wykonują polecenia typu:
poklep prawe kolano partnera, pokaż lewą rękę, itp.
- "Koncert":- dziecko siedzi przed rodzicem, rodzic wystukuje rytm na plecach (potem
zmiana ról).
Ćwiczenia kształtujące świadomość przestrzeni:
- "Wiatraczek"- wirowanie w parach wokół własnej osi,
- Raczkowanie"- pokonywanie przeszkód ( okrągłe gąbki) leżących na podłodze.
Ćwiczenia ułatwiające nawiązywanie kontaktu i współpracy z partnerem i grupą.
Ćwiczenia w parach:
- Rodzic robi „ mostek” klęk podparty, a dziecko obchodzi go na czworakach, przechodzi
pod, przez, nad, dookoła, następnie zmiana.
- " Taczki"- dziecko chodzi na rękach, a rodzic trzyma go za nogi w kostkach,
- Paczka" rodzic jest zwinięty w kłębek, a dziecko próbuje ją rozwinąć, (zmiana ról),
- "Zabawa"- w parach rodzic i dziecko podskakują, wykonują przysiady, itp.
- "Naleśnik"- leżenie na plecach, próby przewrócenia na drugą stronę,
- kołysanie w pozycji siedzącej " fotelik" dla ćwiczącego ",rodzic obejmuje dziecko i kołysze
do przodu, na boki,
- prowadzenie "ślepca" - rodzic prowadzi dziecko, które ma zamknięte oczy.
Ćwiczenia w grupie:
- Czołganie się w "tunelu" - rodzice stoją w rzędzie jeden za drugim dzieci przechodzą w
utworzonym tunelu, lub tworzą tunel z dużych obręczy,
- " Wycieczka" - rodzic ciągnie po całej sali dziecko leżące na ręczniku,
- Ciągniecie za przeguby rąk lub łokcie ćwiczącego leżącego na plecach (mijamy inne pary),
- "Kołysanie" : dwoje rodziców siedzi naprzeciwko, pomiędzy nimi dziecko, kolana lekko
ugięte i rozsunięte, ręce wyciągnięte do przodu, dziecko w środku jest kołysane na boki przez
partnerów,
-" Ławeczka":- dwoje rodziców niesie na "krzesełku" dziecko,
- dwóch rodziców wspomaga skaczące dziecko, trzymając je za dłonie i łokcie.
Ćwiczenia twórcze:
- Wszyscy naśladują ruchem spadające piłki, czy gazety (ruchy wolne i szybkie),
- dowolne zabawy piłkami.
Literatura:
Marta Bogdanowicz, Bożena Kisiel, Maria Przasnyska "Metoda Weroniki Sherborne w
terapii i wspomaganiu rozwoju dziecka", Warszawa 1994r.WSZiP