Beata Cendrowicz Nauczyciel w SOSW nr 6 w Łodzi Scenariusz

Transkrypt

Beata Cendrowicz Nauczyciel w SOSW nr 6 w Łodzi Scenariusz
Konkurs „Nomalizacja i ja“
Beata Cendrowicz
Nauczyciel w SOSW nr 6 w Łodzi
Scenariusz lekcji
TEMAT: Normalizacja w życiu osób niepełnosprawnych.
TYP SZKOŁY/KLASA: Klasa 2 Technikum Masażu.
PRZEDMIOT: Podstawy przedsiębiorczości.
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 2 x45 minut
CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z wymogami norm w przypadku urządzeń i
sprzętu dla osób niepełnosprawnych
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń potrafi:
•
zdefiniować pojęcie: norma, normalizacja
•
wymienić cechy norm
•
wymienić normy projektowe dla osób z niepełnosprawnością
•
wie w jaki sposób normy ułatwiają życie osobom niepełnosprawnym
•
potrafi wymienić najczęstsze niezgodności z wymogami norm w przypadku
urządzeń i sprzętu dla osób niepełnosprawnych
METODY :
mini wykład, dyskusja, metoda ćwiczeniowa, mataplan
FORMY
Indywidualna, grupowa, zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: przygotowany przez nauczyciela metaplan, film
edukacyjny. Stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu, arkusz dużego
papieru, flamastry
Konkurs „Nomalizacja i ja“
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności, wpisanie tematu lekcji,
przedstawienie celów lekcji
2. Emisja krótkiego filmu pt „Integracja osoby z niepełnosprawnością ruchową”
https://www.youtube.com/watch?v=90YGkSe-Cro
3. Nauczyciel powtarza materiał z lekcji poprzedniej zadając pytania uczniom:
„Co rozumieją przez pojęcie norma?”, „jakie są cechy norm”? Uczniowie w
formie lużnej dyskusji odpowiadają na pytania
4. Nauczyciel wprowadza uczniów w temat norm projektowych dla osób
niepełnosprawnych oraz pomocy technicznych dla niepełnosprawnych
(miniwykład)
http://pkn.pl/oswiata-artykuly
5. Nauczyciel dzieli uczniów na 2 grupy i rozdaje arkusze papieru z
narysowanym schematem metaplanu zawierającym pytanie: Czy sprzęt dla
osób niepełnosprawnych jest zgodny z polskimi normami. Uczniowie
uzupełniają schemat a następnie liderzy grup omawiają zagadnienia.
Podsumowanie ćwiczenia– prezentacja rozwiązań przez wybranych uczniów.
Konkurs „Nomalizacja i ja“
Przykładowe odpowiedzi uczniów:
Jak jest: Wóżki i sprzęt dla osób niepełnosprawnych nie spełniają wymogów
normalizacji
Dlaczego nie jest tak jak powinno być: wysokie koszty, brak kompetencji
i znajomość norm przez producentów
Jak Powinno być; producenci powinni być szkoleni , powinni znać normy,
powinno być więcej pieniędzy od Państwa na tego typu sprzęty lub dotacje na ich
zakup.
6. Uczniowie przy stanowiskach komputerowych korzystając z programu TAGXEDO
Wypisują wszystkie słowa związane z niepełnosprawnością, normami, które nasuwają
im się po zapoznaniu z materiałem.
7. Podsumowanie lekcji – dyskusja na temat „Czy osoby niepełnosprawne czują się
dobrze w życiu społecznym i czy widzą zasadność stosowania norm w stosowaniu
barier technicznych.? Nauczyciel prowokuje uczniów do dyskusji.

Podobne dokumenty