konspekt Jak byc zdrowym
Transkrypt
konspekt Jak byc zdrowym
KONSPEKT ZAJĘĆ Czas trwania: 2 godz. Klasa I-II szkoły podstawowej specjalnej licząca 9 uczniów Osoba prowadząca : Olga Dutka Temat ośrodka szerszego: Zdrowie Temat ośrodka dziennego: Spotkanie z pielęgniarką - Jak być zdrowym Formy pracy: * formy organizacji nauczania - zajęcia w klasie - zajęcia na świeżym powietrzu, - praca domowa * formy organizacji pracy ucznia - praca indywidualna jednolita, zróżnicowana - praca zbiorowa jednolita, zróżnicowana CELE SZCZEGÓŁOWE: Uczeń: - posługuje się pojęciami "higiena", "higiena osobista", - wymienia czynności związane z higiena osobistą, - rozróżnia i nazywa przybory higieniczne i zna ich przeznaczenie, - opowiada o pracy pielęgniarki, - zna zasady zdrowego odżywiania, - wymienia produkty wpływające na nasze zdrowie, - wie jakie produkty żywnościowe są szkodliwe dla naszego zdrowia - układa zdania z rozsypanki wyrazowej, - dodaje i odejmuje w zakresie 10, - wie jak dbać o higienę ciała, jamy ustnej, - współpracuje w grupie, - potrafi być odpowiedzialnym za efekt działań artystycznych własnego zespołu, Metody kształcenia: ośrodków pracy uwzględniająca pokaz, pogadankę, metodę ćwiczebną, konkretne działanie Środki dydaktyczne: podręcznik, zeszyty ćwiczeń, przybory szkolne, rozsypanka wyrazowa, liczmany, ilustracje produktów żywnościowych, arkusze papieru. PRZEBIEG ZAJĘĆ I. ZAJĘCIA WSTĘPNE * Powitanie w przyjaznej atmosferze * Obserwacja stanu pogody – Ustny opis pogody. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela, - Czy niebo jest pochmurne? - Czy świeci słońce? - Czy wieje wiatr? - Czy jest mróz? - Jak ubrani są ludzie? - Czy pada śnieg? - Jaka pogoda była wczoraj a jaka jest dziś? Jedno dziecko (ochotnik) dokonuje opisu pogody. * Ćwiczenia kalendarzowe – ustalenie dnia tygodnia, miesiąca, pory roku, ustalenie pełnej daty i zaznaczenie na kalendarzu ściennym, a następnie zapis jej na tablicy i w zeszycie. * Sprawdzenie listy obecności, * Sprawdzenie pracy domowej, * Przypomnienie i powtórzenie poprzedniego tematu zajęć. II. UŚWIADOMIENIE TEMATU. - rozdanie rozsypanki – zadaniem dzieci jest ułożenie cyfr malejąco i odczytanie zdania które utworzą sylaby im towarzyszące. Odczytanie zdania będącego tematem zajęć – Jak być zdrowym?. - Powitanie zaproszonego gościa- (pielęgniarki higieny szkolnej) Przerwa śródlekcyjna – zabawa ciepło – zimno. III. PRACA POZNAWCZA przedstawienie ilustracji przedstawiających czynności związanych z dbaniem o higienę ciała, zdrowie odczytanie zagadek dla dzieci i ich rozwiązanie, a następnie pokaz różnych przyborów toaletowych * obserwacja dowolna - dzieci zaspokajają swoją ciekawość wypływającą z zaistniałej sytuacji, * obserwacja kierowana – omówienie ilustracji, wyglądu przyborów toaletowych ich budowy, nazywanie, dobieranie etykietek z właściwą nazwą, nazywanie przyborów toaletowych, * praca z tekstem - głośna odczytanie wiersza pt.:,, Kotek brudasek” przez nauczyciela, - głośne odczytanie tekstu przez uczniów – z podziałem na role - omówienie treści przeczytanego tekstu – budowanie odpowiedzi na pytania związane z czytanką, Co trzeba zrobić z kotkiem? - Jakie przybory higieniczne pomogą kotkowi doprowadzić się do porządku? IV. EKSPRESJA ODERWANA * działalność polonistyczna - Praca zbiorowa (zróżnicowana) – - Przeprowadzenie wywiadu z pielęgniarką higieny szkolnej: Oto zestaw pytań pierwszaków: 1)Na czym polega pani praca? 2)Z jakimi dolegliwościami najczęściej zgłaszają się dzieci do gabinetu? 3)Jakie zabiegi wykonuje się w gabinecie? 4)Co to jest higiena osobista? 5)Jak należy dbać o higienę osobistą? 6)Co trzeba robić, żeby być zdrowymi silnym człowiekiem? Jak należy się odżywiać? 7)Jakimi cechami powinna być obdarzona osoba, która chce zostać pielęgniarką? 8)Czy ten zawód wykonują również mężczyźni? 9)Jaką szkołę trzeba ukończyć, żeby zostać pielęgniarką? 10)Czy ta praca sprawia pani przyjemność? Dzieci dobierają wyrazy do ilustracji przyborów toaletowych, niektórzy układają wyrazy z rozsypani literowej. - Praca indywidualna (zróżnicowana) – Wpisywanie rzeczowników podanych w ramce do odpowiedniej rubryki – nazwy osób, nazwy zwierząt, nazwy rzeczy. Niektóre dzieci naklejają gotowe wyrazy. * działalność matematyczna - dodawanie i odejmowanie w zakresie10, przeliczanie zbiorów. EKSPRESJA KONKRETNA. *Zabawa z piosenką - wysłuchanie piosenki pt.: ,,Witaminki” i omówienie jej treści. - próba odpowiedzi na pytanie co oprócz dbania o higienę wpływa na nasze zdrowie? - wybieranie na ilustracji produktów które sprzyjają naszemu zdrowiu, - wykonanie grupowych plakatów na temat - ,,Co lubią twoje zęby, a czego powinny unikać”. V. ZAJĘCIA KOŃCOWE - Podsumowanie wiadomości zdobytych na lekcji, - Czynności porządkowe, - Pożegnanie w przyjaznej atmosferze piosenką ,,Na pożegnanie..."