Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku

Transkrypt

Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku
Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku
Smoki, książki i my
Opracowanie: Emilia Wenta, Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku
Smoki, książki i my.
Konspekt zajęć dla dzieci przedszkolnych.
Cele:
- uczestnicy uważnie słuchają czytanego tekstu,
- potrafią odpowiadać na zadawane pytania,
- pobudzanie i rozwijanie twórczej wyobraźni i aktywności uczestników,
- kształtowanie zdolności wczuwania się w rolę bohatera,
- prawidłowo wykonują polecenia.
Metody:
- słowne – przeczytanie bajki,
- oglądowe – prezentacja książek,
- praktyczne – zapoznanie się ze zbiorami biblioteki,
- ruchowe
Środki dydaktyczne:
- tekst, pt. „Bajka o smoku” (załącznik 1)
- arkusze do pomiaru nastroju (uśmiechnięta buzia , w średnim nastroju :I , smutna ),
- kolorowe bilety dla dzieci w celu podzielenia na grupy,
kolorowy tunel,
- książki,
- maskotka,
- piłeczka jeżyk
Formy:
- grupowa – wszyscy słuchają czytanego tekstu,
- indywidualna – każde dziecko dopowiada zdanie „Na dzisiejszych zajęciach podobało mi się najbardziej…”
Przebieg zajęć:
A. Część wstępna
1. Powitanie:
wprowadzenie dzieci do Działu dla Dzieci, zaprezentowanie formy pracy z najmłodszymi czytelnikami, w kilku
słowach omówienie reguł zapisu do biblioteki i korzystania z wypożyczeń oraz innych atrakcji proponowanych
przez bibliotekę.
2. Prośba:
ustawcie się pod jedną z tablic (pomiar nastrojów).
3. Podział na grupy:
dzieci otrzymują kolorowe bileciki i przechodzą przez kolorowy tunel animacyjny do „Świata Bajek” i siadają w
rozsypce na podłodze.
B. Część główna
1. Prezentacja najciekawszych książek dla najmłodszych( książki z magnesami, z
Puzzlami, do kąpieli itp.)
2 Bajka o smoku z podziałem na role:
strona 1/3
Żółci to królowie
Różowi to królewny
Zieloni to smoki
Niebiescy to rycerze
Na 4 słowa kluczowe ( król, królewna , smok , rycerze)odpowiednie dzieci wstają i pokazują charakterystyczny
gest np. królowie zdejmują koronę i się kłaniają, rycerze wyjmują szablę , królewny machają rączką a smoki
machają skrzydłami. Na koniec zbieramy bileciki do koszyka!
3. Zabawa z książka
Prowadzący wybiera 5 osób , które kładą na głowę książkę i starają się jak najdłużej ją utrzymać.
4. Zabawa z dużymi książkami.
Przez przygotowany wcześniej labirynt z dużych książek trzeba dotrzeć do maskotki, z zawiązanymi oczami, przy
pomocy wskazówek wyznaczonej osoby.
5. Zabawa z tunelem animacyjnym.
Osoba . która znalazła maskotkę w poprzedniej zabawie wchodzi pierwsza do tunelu , zostawia ją w tunelu ,
kolejna osoba wchodzi i odnajduje zabawkę.
6. Czarodziejska książeczka.
Prowadząca ‘zamienia w czarodziejski sposób’ książeczkę w mysz , dzieci przekazują książeczkę – myszkę
każdemu po okręgu.
Wyrażamy uczucie związane z tą zamianą. W trakcie przekazywania można
książkę zaczarować w coś innego np. pieska, kotka itp.
7. Worek ze skarbami (tunel animacyjny)
W worku wkładamy małe książeczki z ulubionymi zwierzęcymi postaciami. Pytamy się dzieci: książka lub jej
główny bohater , jak się nazywa , jakiego jest koloru? Następnie prosimy dzieci o położenie tej książki na polu
tunelu tego samego koloru.
8. Pytania do grupy.
Czy książką można się bawić?
Czy będziecie przychodzić do nas po czarodziejskie książki?
C. Zakończenie
1. Ewaluacja:
uczestnicy podają sobie piłeczkę - jeżyka i kończą zdanie: "Na dzisiejszych zajęciach podobało mi się
najbardziej..."
2. Ponowny pomiar nastrojów:
ustawicie się pod odpowiednimi znakami, które oddadzą wasz nastrój w tym momencie
3. Pożegnanie uczestników zajęć.
Załącznik 1:
Bajka o smoku
Dawno , dawno temu za górami, za lasami, za siedmioma morzami na wysokiej górze stał zamek , którego wieża
sięgała , niemal chmur. Był bardzo niedostępny , a ogromne mury ukrywały toczące się tam życie. Dlatego też
króla nie odwiedzało zbyt wielu gości. Wystarczała mu obecność królewny-półsieroty , dworzan, rycerzy i
wścibskiego smoka. Smok ten słynął w całym królestwie z tego , że dymił przez całe dnie. Próbowano na różne
sposoby uspokoić tego nicponia , ale król stracił sporą część skarbca , rycerze cierpliwość, królewna radość
życia, a smok -nic nie stracił i dymił dalej.
Aż w końcu król zwołał naradę , na którą zaprosił królewnę , rycerzy , dworzan ...I smok chciał wejść nieproszony
, na szczęście udało się zamknąć przed nim drzwi sali tronowej. Po burzliwych naradach król, królewna, rycerze i
reszta uradzili, by smoka zjeść na najbliższy obiad. Pomysł może i ciekawy, tylko czy w państwie znajdzie się ktoś
, kto potrafi złapać smoka? No, oczywiście znaleźli się śmiałkowie , kto nie chciałby pozostałości po skarbcu króla
, ręki królewny i armii dobrych rycerzy. Niestety , szczęście im nie dopisywało. Król wysłał więc heroldów z wieścią
do państw sąsiednich
Pewnego kwietniowego popołudnia król, królewna, rycerze, a nawet smok stanęli przed zamkiem niezwykle
zdziwieni. Otóż drogą jechał chłopak - nie rycerz, nie rolnik, nie królewicz- po prostu chłopak i wiózł na wozie coś
przykrytego szmatą... Pozdrowił króla, królewnę, rycerzy i skierował się do smoka. Przedstawił mu się i oznajmił,
że ma dla niego prezent. Piotrek, bo tak było mu na imię, odkrył plandekę i oczom wszystkich ukazała się śliczna
smoczyca zamknięta w klatce. Pierwsza krzyknęła królewna, uderzył się w czoło król, machali rękami rycerze, a
smok., o mało nie zamienił się w słup soli i oczy zrobiły mu się wielkości arbuza. Widocznie smoczyca była
strona 2/3
piękna.
Pierwszy raz od niepamiętnych chwil (lat, wieków!) smok zapomniał kim jest, jaki jest, gdzie jest i NIE ZADYMIŁ!
Szybko zaadoptowano jaskinie w której smoki znalazły idealne warunki, a rycerze przynieśli im słomę i jedzenie.
Królewna zakochała się w chłopcu, król dał mu majątek i królewnę, a smok sprawił, że nigdy już temu królowi,
królewnie, rycerzom, dworzanom i chłopcu nie zabrakło świeżego powietrza do końca istnienia królestwa. A
smok? No cóż... przestał dymić, gdyż smoczyca nie lubiła przebywać w strefie dla ziejących. No tak... miłość
zmusza do poświęceń.
Lista załączników:
1. smoki.doc
strona 3/3
Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)

Podobne dokumenty