Wiosenne podróże po Europie

Transkrypt

Wiosenne podróże po Europie
Agnieszka Olek
Kamila Raźniewska
Grupa wiekowa 6-9 lat
Scenariusz zajęć przeprowadzonych w Dniu Wiosny
Temat: Wiosenne podróże po Europie
Cele:
Dzieci:
poznają państwa Unii Europejskiej (Francję, Wielką Brytanię, Hiszpanię,
Niemcy, Finlandię), ich flagi, stolice, niektóre zwyczaje, język,
używają zwrotów grzecznościowych w językach obcych,
określają kolory flag,
uczestniczą w zabawach zmierzających do rozwijania procesów
poznawczych,
rozumieją, na czym polega przyjacielski stosunek do innych narodów.
Metody pracy:
czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych,
słowne: rozmowa, opis,
oglądowe: obserwacja, pokaz.
Formy pracy:
z całą grupą, zespołowa i indywidualna.
Środki dydaktyczne:
1
flagi krajów UE i Polski,
mapa Europy,
kasety magnetofonowe z melodiami krajów UE, magnetofon,
piosenka „Jedzie pociąg z daleka”, „Podróże w wyobraźni”,
chusty,
kredki, karty pracy, paszport,
list od Przyjaciela Podróżnika,
plansze z nazwami odwiedzanych państw,
książki z bajkami napisanymi przez sławnych Europejczyków (La Fontaine,
Hoffmana, braci Grimm).
Przebieg zajęć
1. Zaproszenie do podróży
Słuchajcie, dotarł dzisiaj do szkoły list, i wyobraźcie sobie, że jest adresowany
do was. Posłuchajcie:
Gratuluję!
Komputer losowo wybrał waszą szkołę i w nagrodę wyruszycie dzisiaj na
ciekawą wycieczkę. Odwiedzicie i poznacie niektóre kraje europejskie.
Życzę Wam przyjemnych wrażeń!
Przyjaciel Podróżnik
2. Wspólne podjęcie decyzji o wybraniu się w podróż
3. Wręczenie dzieciom kart pracy i wypełnienie pierwszej strony paszportu
4. Podróż do krajów europejskich
Dzieci ustawiają się w pociąg i ze śpiewem wyruszają w podróż.
5. W każdym kraju wita dzieci nauczyciel-przewodnik.
Przedstawienie każdego kraju przebiega według schematu:
informacje przewodników o odwiedzanym kraju,
zabawa ruchowa przy muzyce,
2
wysłuchanie bajki,
wypełnienie karty pracy-paszportu,
zaproszenie do dalszego etapu podróży.
I stacja – FRANCJA
Oto flaga tego państwa.
To właśnie do Francji przyjeżdżają zimą turyści, którzy w Alpach uprawiają
sporty zimowe. Dzieci witają się ze sobą i z rodzicami, mówiąc „Bon jour”.
Tutaj mieszkał i tworzył piękne bajki La Fontaine.
Francja to kraj artystów: muzyków i pisarzy, ale przede wszystkim malarzy.
Dzieci dobierają się parami, jedno z nich maluje obraz, a drugie naśladuje
ruchy pierwszego jakby było odbiciem lustrzanym, w tle muzyka francuska.
We Francji, a zwłaszcza w Paryżu – stolicy, odbywają się też pokazy mody.
Dzieci zamieniają się w modeli i spacerują w rytm muzyki.
II stacja – WIELKA BRYTANIA
W Wielkiej Brytanii wszyscy mówią w języku angielskim, witamy się mówiąc
„Hello” lub „Good morning!”. Tak wygląda flaga. Z tego kraju pochodzi twórca
baśni „Dziadek do orzechów”.
W Londynie jest sławny, duży zegar o nazwie Big Ben. Anglicy są bardzo
punktualni i zawsze o godzinie piątej piją herbatę.
Dzieci przy muzyce naśladują picie herbaty.
III stacja – HISZPANIA
Oto flaga Hiszpanii.
Jesteśmy w Madrycie – stolicy Hiszpanii, witamy się mówiąc „Buenos dias”.
Hiszpania to ciepły kraj, rzadko gości tu zima. Natomiast latem upały są
ogromne i dlatego rosną tu owoce cytrusowe, daktyle, banany i winorośle.
3
Ulubioną rozrywką Hiszpanów jest corrida, czyli walka byków z torreadorem,
a najbardziej znanym tańcem flamenco.
Dzieci w rytmie muzyki hiszpańskiej przedstawiają walkę torreadora z bykiem.
IV stacja – FINLANDIA
To kraj, w którym na północy zima trwa nawet pół roku, a w porze zimowej
niemal przez całą dobę panują tu ciemności, natomiast latem – dzień polarny.
Tak wygląda flaga Finlandii.
Tu w Laponii mieszka św. Mikołaj. W Finlandii wymyślono również śmieszne
stworki, przypominają trochę misie, trochę hipopotamy – są to muminki.
V stacja – NIEMCY
„Guten tag!” Witamy w naszym kraju. Niemcy to zachodni sąsiad Polski. To
jest nasza flaga. Stolicą Niemiec jest Berlin. Czy wiecie, że to Niemcy
wymyślili zwyczaj ubierania choinki i stamtąd przywędrował on do Polski.
W tym kraju pisali piękne bajki dla dzieci bracia Grimm.
W Niemczech tworzył wielki kompozytor niemiecki Jan Sebastian Bach.
Zapraszamy was teraz do tańca w takt jego pięknej muzyki.
6. Powrót do domu, w tle piosenka „Podróże w wyobraźni”.
Sprawdziliście się w roli podróżników, w nagrodę możecie zatrzymać
paszporty. Opowiedzcie rodzicom o swojej podróży na niby.
4