Lekcja otwarta

Transkrypt

Lekcja otwarta
Scenariusz zajęć zintegrowanych przeprowadzonych w klasie III SP 5
przez Małgorzatę Lesiewicz w dniu 31 marca 2008 r.
Krąg tematyczny: Uczymy się pięknie i mądrze Ŝyć
Temat dnia: śyjemy z innymi w zgodzie i w przyjaźni
Zapis tematu w dzienniku lekcyjnym: Wypowiedzi na temat zgodnego współŜycia
sąsiedzkiego na podstawie wiersza Aleksandra Fredry pt. „Paweł i Gaweł". Ocena
zachowania bohaterów utworu oraz wskazanie ich cech charakteru krytykowanych
w wierszu. Wyszukiwanie w tekście czasowników. Ustalenie myśli przewodniej utworu.
Odszyfrowanie i zapisanie przysłów dotyczących postępowania bohaterów.
Cele ogólne:
•
Doskonalenie umiejętności wypowiadania się i argumentowania swojej
wypowiedzi.
•
Budzenie zdolności do samooceny własnych zachowań i oceny zachowań
innych w odniesieniu do przyjętych norm poprawnych zachowań sąsiedzkich.
•
Kształtowanie umiejętności wyraŜania emocji w scenach.
Cele operacyjne:
Uczeń:
•
Wyjaśnia znaczenie wyrazów, które uŜywało się w czasach kiedy Ŝył A. Fredro.
•
Wypowiada się na temat wysłuchanej recytacji wiersza.
•
Dokonuje prób ustnej oceny zachowań bohaterów.
•
WyróŜnia w tekście czasowniki.
•
Czyta cicho tekst, wskazując fragmenty argumentujące wypowiedź.
•
Zapisuje odszyfrowane hasło.
•
Czyta tekst wiersza z podziałem na role.
Metody wg W. Okonia
•
Praca z tekstem
•
Rozmowa, pogadanka
•
Waloryzacyjne
•
Ekspresyjne
•
Praktyczne, ćwiczebne
Formy pracy:
•
Zbiorowa jednolita i zróŜnicowana
•
Indywidualna jednolita i zróŜnicowana
•
Grupowa zróŜnicowana
Środki dydaktyczne:
• Tekst wiersza Aleksandra Fredry w podręczniku s. 66 - 67, nagranie wiersza,
wybieranka ortograficzna na tablicy, paski z napisami (sąsiad, sąsiadka,
ogrodzenie, mieszkaniec, sąsiedztwo, sąsiedni, sąd, domostwo, sąsiadować),
informacje o Ŝyciu i twórczości A. Fredry, portret pisarza, karta pracy nr 1
(wypisywanie wyrazów oceniających bohaterów), nagranie piosenki pt. „PapuŜki
nierozłączki", plansza z wyrazami uŜywanymi dawniej i dziś, szablon domu
z imionami bohaterów: parter – Paweł, piętro – Gaweł, karta pracy nr 2
(zaszyfrowane przysłowia dotyczące treści wiersza),
Przebieg zajęć
I. Wstęp
1. Wprowadzenie do zajęć – zbiorowa recytacja wyuczonej zwrotki.
Sprawdzenie pracy domowej.
A) Powiedz jakie masz kłopoty -
B) Jestem twoją przyjaciółką
Ja wysłucham i zrozumiem,
A ty moim przyjacielem
Potem dam Ci dobrą radę
Razem pokonamy wszystko
I przytulę tak jak umiem
Choćby trudów było wiele
Jakie przesłanie zawiera wybrana zwrotka ?
2. Wybieranka ortograficzna. Uczniowie uzupełniają wyrazy właściwymi literami
i zakreślają literę napisaną drukiem obok wybranej litery. Odczytują hasło: sąsiad
C
u
ch…r
ó
S
Y
rz
łó…ko
Ŝ
Ą
S
h
…uk
ch
W
Z
h
…rapie
ch
I
U
Ŝ
…eśki
rz
A
D
u
tr…d
ó
Ł
• Kogo moŜna nazwać sąsiadem?
3. Rozmowa o sąsiadach i o kontaktach sąsiedzkich: Odwołanie się do doświadczeń
i przeŜyć dzieci:
Skoro wiemy kogo moŜna nazwać sąsiadem:
• W jaki sposób odzywasz się do sąsiadów?
• O czym musisz pamiętać będąc sąsiadem?
• Od której godziny obowiązuje cisza nocna?
• Jak mogą pomagać sobie sąsiedzi? - kiedy sąsiedzka pomoc moŜe okazać
się pomocna, co pomaga w kontaktach sąsiedzkich, co przeszkadza, jak
zachowujemy się wobec sąsiadów, czy ich znamy?
4. Z wyrazów zgromadzonych na tablicy wybieranie tych, które naleŜą do rodziny
wyrazów „sąsiad”: sąsiad, sąd, sąsiadka, sąsiedni, ogrodzenie, sąsiadować,
sąsiadujący, mieszkaniec, domowisko, sąsiedztwo.
II. Część główna
Nawiązanie do tematu: A. Fredro doskonale, w sposób humorystyczny, opisywał kontakty
między dwoma sąsiadami w wierszu pt. „Paweł i Gaweł"
1. Prezentacja przez uczniów wiadomości przygotowanych w domu na temat: śycia i
twórczości A. Fredry (Wyszukiwanie w przygotowanych materiałach w domu
odpowiedzi na pytania nauczyciela.
• Kim był A. Fredro?
• W jakim latach Ŝył, który to wiek?
• Jakie utwory pisał?
• Wymień tytuły?
• Co szczególnie było jego pasją?
Aleksander Fredro ( 1793 - 1876) największy komediopisarz polski. Autor ok. 40
utworów. W swoich utworach ośmieszał wady i słabostki społeczeństwa, kontakty między
ludźmi. Jego utwory to: „Zemsta", „Śluby panieńskie", „Pan Jowialski",
„MąŜ i Ŝona", „Damy i Huzary”.
2. Przygotowanie do odbioru nagranego na kasecie wiersza pt. „Paweł i Gaweł"
Wyjaśnienie wyrazów, których juŜ nie uŜywa się w języku współczesnym.
(Współczesne wyrazy są zakryte, uczniowie sami próbują określić znaczenie
wyrazów uŜywanych w czasach gdy Ŝył A. Fredro).
nie wadził - nie przeszkadzał
swawole - psikusy, figle, psoty
waćpan - zwrot grzecznościowy proszę pana, szanowny panie
wolność - mam swobodę, robię co chcę
z powały - z sufitu
komoda - szafka, skrzynia
do znoju - aŜ się zmęczy
mospanie - miły panie, proszę pana
3. Słuchanie nagrania wiersza „Paweł i Gaweł" poprzedzone pytaniem:
• Kto jest bohaterem i o jakich zdarzeniach opowiada utwór? (na tablicy)
4. Rozmowa na temat treści wiersza. (Przypięcie na tablicy szablonu domu wraz
z imionami bohaterów: parter – Gaweł, piętro – Paweł)
• Gdzie mieszkał Paweł, a gdzie Gaweł?
• Jak zachowywali się sąsiedzi w swoich mieszkaniach?
• O co prosił Paweł sąsiada?
• Jak Gaweł zareagował na tę prośbę?
• Co wydarzyło się następnego dnia?
5. Czytanie wiersza z podziałem na role.
6. Praca samodzielna uczniów - wypisywanie wyrazów oceniających bohaterów
Wyszukiwanie w zgromadzonym materiale słownikowym czasowników.
Napisz jacy byli i jak postępowali Paweł i Gaweł. Skorzystaj z podanego słownictwa:
spokojny, wymyślał dzikie psoty, nie przeszkadzał nikomu, polował, gonił, prosił pokornie
o ciszę, uciekał, wywracał koziołki, nic nie mówił, obmyślał zemstę, strzelał, trąbił,
krzyczał.
PARTER - GAWEŁ
PIĘTRO - PAWEŁ
7. Zabawa integracyjna przyjacielski krąg:
Stoimy ramię przy ramieniu, (Dzieci w kole trzymają się za ręce)
MoŜemy być wielcy w okamgnieniu, (Unoszą złączone ręce)
MoŜemy być teŜ mali, (Opuszczają ręce, kucają)
Ale nigdy nie będziemy sami. (Przekazują uścisk dłoni sąsiadowi)
(Sytuacje i zdarzenia opisane w wierszu wyraŜamy przez: gesty, mimikę twarzy, ruch,
nie moŜna mówić). Nauczyciel czyta wybrane fragmenty wiersza np. „...Spogląda
przez dziurę i widzi...".
8. Wracamy do wiersza, proszę znaleźć i odczytać ostatnie zdanie. Odczytanie morału i
wyjaśnienie przy współpracy ze słownikiem języka polskiego.
• Co to jest morał?
• Odczytanie morału?
• Jak to rozumiecie?
9. Odszyfrowanie i zapisanie przysłów dotyczących zachowań między ludźmi.
Gr. I
„Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe"
Gr. II „ Kto dołki pod kimś kopie, sam w nie wpada"
Gr. III „ Zgoda buduje, niezgoda rujnuje"
Gr. IV „ Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie"
10. Odczytanie rozszyfrowanych przysłów.
III. Zakończenie
1. Wspólny śpiew piosenki pt. „PapuŜki nierozłączki".
2. Podsumowanie zajęć
Załączniki:
Paweł i Gaweł
Paweł i Gaweł w jednym stali domu,
Paweł na górze, a Gaweł na dole;
Paweł spokojny, nie wadził nikomu.
Gaweł najdziksze wymyślał swawole.
Ciągle polował po swoim pokoju:
To pies, to zając - między stoły, stołki,
Gonił, uciekał, wywracał koziołki,
Strzelał i trąbił, i krzyczał do znoju.
Znosił to Paweł, nareszcie nie moŜe;
Schodzi do Gawła i prosi w pokorze:
„Zmiłuj się waćpan; poluj ciszej nieco,
Bo mi na górze szyby z okien lecą!"
A na to Gaweł: „Wolnoć, Tomku,
w swoim domku".
CóŜ było mówić? Paweł ani pisnął,
Wrócił do siebie i czapkę nacisnął.
Nazajutrz Gaweł jeszcze smacznie chrapie,
Atu z powały coś mu na nos kapie.
Zerwał się z łóŜka i pędzi na górę.
Stuk, puk ! - zamknięto.
Spogląda przez dziurę
I widzi... CóŜ tam? Cały pokój w wodzie,
A Paweł z wędką siedzi na komodzie.
„Co waćpan robisz?" „Ryby sobie łowię".
„AleŜ mospanie, mnie kapie po głowie!"
A Paweł na to: „Wolnoć, Tomku, w swoim domku".
Z tej to powiastki morał w tym sposobie:
Jak ty komu, tak on tobie.
Aleksander Fredro
A
Ą
B
C
Ć
D
E
Ę
F
G
H
I
J
K
L
Ł
$
&
@
£
¢
§
©
®
¥
¶
♣
♥
◙
Ø
Ώ
∆
M
N
Ń
O
P
R
S
Ś
T
U
W
Y
Z
Ź
ś
Σ
Ψ
Д
ф
╬
▓
۞
€
№ ▬
☼
☻ ♫
♀
♂
Ψ ♥
£ ф
©
£ ♫ ☻ Д
№ ф @ ♥ ©
§
▓ ▬ ¶
№ ♥
© Σ
Σ ▬
♥
©
♥
∆ ©
A
Ą
B
C
Ć
D
E
Ę
F
G
H
I
J
K
L
Ł
$
&
@
£
¢
§
©
®
¥
¶
♣
♥
◙
Ø
Ώ
∆
M
N
Ń
O
P
R
S
Ś
T
U
W
Y
Z
Ź
ś
Σ
Ψ
Д
ф
╬
▓
۞
€
№ ▬
☼
☻ ♫
♀
♂
ф
∆
Ø
♥
╬
Ø № ф
§
Ø ф ╬
♥
©
☼ ╬
§
$
$
۞ $
Σ
ф
§
☼
Ø
Ψ
♥ Σ
♥
€
©
A
Ą
B
C
Ć
D
E
Ę
F
G
H
I
J
K
L
Ł
$
&
@
£
¢
§
©
®
¥
¶
♣
♥
◙
Ø
Ώ
∆
M
N
Ń
O
P
R
S
Ś
T
U
W
Y
Z
Ź
ś
Σ
Ψ
Д
ф
╬
▓
۞
€
№ ▬
☼
☻ ♫
♀
♂
♫
¶
ф
Ψ
♥
©
♫
§
¶
$
ф
@ ▬ § ▬ ◙
§
$
▓ ▬ ◙
©
Ψ ▬ ◙
©
A
Ą
B
C
Ć
D
E
Ę
F
G
H
I
J
K
L
Ł
$
&
@
£
¢
§
©
®
¥
¶
♣
♥
◙
Ø
Ώ
∆
M
N
Ń
O
Ó
P
R
S
Ś
T
U
W
Y
Z
Ź
ś
Σ
Ψ Д
ф
▲
╬
▓
۞
€
№ ▬
☼
☻ ♫
♀
♂
◙
$
Ø
№ $
Ø
Ø ▬ @ $
@ ▲ ¶
@ ф
¶ ▬
Ø ▬ @ ♥
©