15. What`s wrong with the browser ( Co się stało z tą wyszukiwarką)

Transkrypt

15. What`s wrong with the browser ( Co się stało z tą wyszukiwarką)
Scenariusz lekcji języka angielskiego z wykorzystaniem elementów oceniania
kształtującego
Moduł: 351203.M1 Prowadzenie przedsiębiorstwa i posługiwanie się językiem angielskim w
branży informatycznej
Jednostka modułowa: M1.J3 Posługiwanie się językiem angielskim w branży informatycznej
Autor: Monika Bukowska
Temat: What’s wrong with this browser? (Co się stało z tą wyszukiwarką?)
Cele lekcji nauczyciela:
Uczeń:




umie posługiwać się słownictwem na temat stron internetowych;
potrafi opisać problem związany z wyszukiwarką internetową;
rozumie opisany przez inną osobę problem, dotyczący wyszukiwarki internetowej;
prawidłowo posługuje się czasami: present simple i present continuous.
Cele lekcji sformułowane w języku ucznia:



opiszę, jakie czynności wykonuję w Internecie?
opiszę problem, dotyczący wyszukiwarki internetowej;
utrwalę zastosowanie i użyję poprawnie form czasu teraźniejszego prostego i ciągłego.
Metody i formy pracy: praca w parach, praca grupowa, słuchanie nagrania, praca ze słownikiem
angielsko-polskim i polsko-angielskim
„Nacobezu”: uczniowie po lekcji będą potrafili: wskazać problem, dotyczący wyszukiwarki
internetowej i opisać go z zastosowaniem czasów teraźniejszych (present simple i present
continuous)
Pomoce dydaktyczne: klepsydra, patyczki, zestaw świateł, rzutnik, tablica, odtwarzacz CD, kartki z
wyrazami, podręcznik, zeszyt, arkusz papieru z początkami zdań;
Pytanie kluczowe:
Co ma wspólnego Google Chrome ze zwierzętami żyjącymi w Afryce?
Przebieg lekcji (metody i aktywności):
Faza wstępna:


Nauczyciel grupuje uczniów w pary losowo (patyczki), rozdaje zestaw świateł i podaje zasady
ich użycia,
Nauczyciel poleca, aby uczniowie w parach zadali sobie pytania wyświetlone przy użyciu
rzutnika i odpowiedzieli na nie (3 pytania, dotyczące stron www) czas – 5 minut, nauczyciel

przysłuchuje się dialogom w trakcie rozmów prowadzonych w parach, udziela na bieżąco
wskazówek;
Nauczyciel poleca, aby uczniowie w parach dopasowali 6 wyrazów do 6 elementów
przykładowej strony www, wyświetlonej na tablicy, czas – 1 minuta, wybrani losowo
uczniowie następnie przyklejają kartki z nazwami na tablicy, w celu sprawdzenia zadania.
Faza zasadnicza:





Nauczyciel dokonuje podsumowania fazy wstępnej, a następnie wraz z uczniami określa
temat lekcji i zapisuje go na tablicy oraz podaje cele lekcji językiem ucznia;
Nauczyciel poleca uczniom przetłumaczenie wyrazów dotyczących czynności wykonywanych
w Internecie i połączenie ich w zwroty (pierwsza grupa wyrazów: follow, take part in, stream,
update, post download, browse, enter; druga grupa wyrazów: video, a password, your status,
a webinar, photo, Web pages, a comment, a link) czas – 4 minuty, uczniowie prezentują
nauczycielowi rezultaty pracy w zeszytach/ odczytują głośno (chętni); pierwsza para, która się
zgłosi – odczytuje, druga para – dokonuje oceny ich pracy (ocena koleżeńska);
Nauczyciel odtwarza nagranie, w którym dwie osoby rozmawiają na temat problemu z
wyszukiwarką internetową i prosi uczniów, aby po wysłuchaniu nagrania odpowiedzieli na
dwa pytania. Polecenie: wysłuchajcie rozmowy, a następnie odpowiedzcie na pytania: „Does
the IT specialist solve the problem?”, „What does the admin assistant like about the
browser?” Pierwsza osoba, która się zgłosi (lub osoba wybrana losowo) odpowiada, druga
osoba (wybrana losowo) dokonuje oceny (ocena koleżeńska);
Nauczyciel raz jeszcze odtwarza nagranie i poleca uczniom zapisanie ( całymi zdaniami ) w
zeszytach trzech problemów, które wymienia administrator. Uczniowie zapisują zdania w
parach, a po zakończeniu nagrania pierwsza para, która się zgłosi – zapisuje zdanie na tablicy,
druga para – dokonuje oceny (ocena koleżeńska);
Nauczyciel inicjuje dyskusję: na czym polega różnica w zastosowaniu obu czasów
teraźniejszych, obecnych w zapisanych zdaniach. Czy dany czas gramatyczny wyraża
czynność, która powtarza się, czy czynność, która ma miejsce w chwili mówienia? Nauczyciel
wspólnie z uczniami przypomina strukturę zdań w obu czasach.
Faza podsumowująca:


Nauczyciel wywiesza duży arkusz papieru z początkami zdań:
Na tej lekcji języka angielskiego poznałem ……………………………………………………..
Najbardziej podobało mi się, że ……………………………………………………………………………………..
Najbardziej nie podobało mi się, że ……………………………………………………………………….
i prosi uczniów o przemyślenie, jak dokończą zdania, a następnie losowo wskazuje, kto na nie
odpowie….
Nauczyciel zadaje pracę domową:” Przygotuję trzy dialogi, dotyczące problemów wskazanych
w podręczniku”, podaje „nacobezu” do zadania domowego:
1. Wykorzystam zwroty poznane na lekcji.
2. Zastosuję w każdym dialogu oba poznane czasy.
* nauczyciel dokonuje ewaluacji zajęć: uczniowie wychodząc z lekcji mają położyć na ławce przy
drzwiach każdy jedno światło: zielone – jeśli lekcję oceniają dobrze, żółte – jeśli średnio, a czerwone
– jeśli oceniają źle.

Podobne dokumenty