Konspekt zajęć świetlicowych Prowadząca: Radosława Langer

Transkrypt

Konspekt zajęć świetlicowych Prowadząca: Radosława Langer
Konspekt zajęć świetlicowych
Prowadząca: Radosława Langer- Skorupa
Grupa : Dzieci upośledzone w stopniu umiarkowanym i znacznym
Temat: „ Bawimy się wesoło”- zabawy muzyczno- ruchowe
Cel ogólny: Rozwijanie indywidualnych uzdolnień ruchowych, inwencji ruchowej,
poczucia rytmu, płynności ruchów
Cele operacyjne: Dziecko:
-
potrafi poruszać się w rytm muzyki
prawidłowo wykonuje polecenia nauczyciela
poprawnie wykonuje ćwiczenia
Metody: słowna, czynna, oglądowa
Formy: zajęcia z całą grupą, indywidualna
Środki dydaktyczne: magnetofon, płyty, głośnik, kolorowe chusty, tamburyno, trójkąt,
bębenek
Przebieg zajęcia:
I
1. Powitanie się w ruchu- ręka do ręki, noga do nogi, plecy do pleców itp.- kształtowanie
umiejętności współdziałania z partnerem.
2. „ Budzimy swoje ciało”- rozgrzewanie całego ciała przy muzyce.
3. Zaproszenie do wspólnej zabawy, zabawa integracyjna w kole: „ Pokaż swój ruch”w oparciu o elementy choreoterapii- doskonalenie umiejętności poruszania się w rytm muzyki,
poznawania możliwości własnego ciała- dzieci powtarzają ruch za osobą znajdującą się
w środku koła, następnie następuje zmiana.
II
1. „ Marsz zabawek”- dzieci zamieniają się w zabawki, które właśnie przyjechały ze sklepu
do szkoły. Podczas szybkiej gry na tamburynie przez nauczyciela dzieci naśladują jazdę
samochodem, gdy gra zmienia się w rytm marszu, dzieci przestają biegać
i maszerują po sali, naśladując przybycie zabawek do szkoły. Na przerwę w muzyce
dzieci siadają w wybranych przez siebie miejscach- zabawki zostały położone na półkę.
2. „
Pada
deszczyk”-
akompaniament
trójkąta-
dzieci
biegają
na
palcach
( naśladują padający deszczyk), akompaniament bębenka- dzieci skaczą obunóż
( naśladują skoki przez kałuże);
3. „Le Bastringlo” PSPiA KLANZA- francuski taniec ludowy w parach- integracja grupy.
Dzieci ustawiają się w parach twarzami do siebie:
Wstęp muzyczny:
Część 1: 5 razy uderzamy dłońmi o uda- 3 razy uderzamy dłonie partnera
( powtarzamy to wszystko 4 razy)
Cześć 2: łapiemy partnera pod ramię ( haczyk) i podskokami kręcimy się
w kółko. Następnie szybko szukamy nowego partnera.
4. „Kasztany” PSPiA KLANZA - zabawa kołowa ze śpiewem- doskonalenie umiejętności
śpiewania wraz z pokazywaniem:
Uczestnicy stoją w kole. W takt muzyki na 2/4 wykonują
ruchy i gesty pokazywane przez prowadzącego.
Rytmicznie machamy rękami nad głową raz w prawo, raz w lewo –
naśladując gałęzie kasztanowca wyginające się na wietrze. (1 – 8)
Kolistymi ruchami, płasko ułożonymi przed sobą dłońmi, zaczynając
od poziomu oczu w dół – naśladujemy liście kasztanowca opadające powoli
na ziemię. (9 – 14)
Następnie wykonujemy dwa klaśnięcia w dłonie tuż nad podłogą obrazując
spadające z drzew kasztany, które spadając na ziemię pękają. (15 –16)
(25 –24) powtarzamy (9 – 16)
(25 – 32) chodząc wśród liści, które spadły z drzew, rytmicznie
i jednocześnie wykonujemy wymach jedną nogą i gest obu rąk naśladujący
podrzucanie liści z ziemi w górę – to samo wykonujemy drugą nogą.
5. Swobodny taniec do muzyki z kolorowymi chustami- rozwijanie inwencji twórczej dzieci.
6. Swobodny taniec przy muzyce. Gdy melodia „ urywa się”, dzieci zatrzymują się
w takiej pozycji, w jakiej akurat się znajdowały- doskonalenie płynności ruchu, wyczucia
ciężaru ciała oraz przestrzeni i czasu.
III
1. Zakończenie zajęć- siad w kole- wypowiedzi dzieci, która zabawa najbardziej im się podobała.
2. Podziękowanie za udział w zajęciach.

Podobne dokumenty