Bo˝e Narodzenie na Źwiecie

Transkrypt

Bo˝e Narodzenie na Źwiecie
C.2.11.qxd
10/30/08 11:43 AM
Page 1
(Black plate)
Dziedzictwo kulturowe
C 2.11
Bo˝e Narodzenie na Êwiecie
Joanna Bienia-Fijas, Danuta Pyrdo∏
Pomys∏ na ciekawà lekcj´
Cele
Uczeƒ:
●
wymienia tradycje i zwyczaje zwiàzane ze Êwi´tami Bo˝ego
Narodzenia, piel´gnowane w wybranych paƒstwach
●
wyjaÊnia, dlaczego trudno by∏o ustaliç prawid∏owà dat´
obchodzenia Bo˝ego Narodzenia
●
okazuje szacunek dla obcych tradycji i zwyczajów
Kszta∏cone umiej´tnoÊci
●
●
U111108
●
●
Metody/techniki
●
●
●
Ârodki dydaktyczne
●
●
●
●
Czas trwania zaj´ç
wyszukiwanie informacji w tekÊcie
praca w zespole
odpowiedzialnoÊç za swojà cz´Êç grupowego zadania
argumentowanie i wnioskowanie
pogadanka
praca z tekstem êród∏owym
praca w grupach
kserokopie kart pracy (M1–M2)
kserokopie tekstów êród∏owych (T1–T8)
kartki do losowania grup (Za∏àcznik 1)
6 arkuszy brystolu albo kart z bloku flipchart, flamastry, kredki,
kolorowe kartki A4, klej, masa mocujàca albo taÊma klejàca,
no˝yczki, pude∏ko
1 godzina lekcyjna
Historia i spo∏eczeƒstwo. Efektywne lekcje – kszta∏cenie umiej´tnoÊci
s. 1
Scenariusz lekcji
Spo∏eczeƒstwo na tle dziejów
Scenariusz lekcji
C.2.11.qxd
10/30/08 11:43 AM
Page 2
(Black plate)
Spo∏eczeƒstwo na tle dziejów
C 2.11
Dziedzictwo kulturowe
Przebieg zaj´ç
Przed lekcjà poproÊ kilku uczniów, aby zestawili po dwie ∏awki,
a wokó∏ nich ustawili krzese∏ka. Liczba zespo∏ów zale˝y od liczebnoÊci klasy. Najlepiej jest utworzyç 5-osobowe grupy. PoproÊ
uczniów, ˝eby oznaczyli sto∏y niedu˝ymi kartkami z cyfrà od 1 do 6.
Niech ka˝dy uczeƒ wylosuje jednà karteczk´ z nazwà paƒstwa
(Za∏àcznik 1, s. 16). Cyfra oznacza grup´ i stolik, przy którym majà
pracowaç uczniowie. PoproÊ uczniów, aby zaj´li miejsca zgodnie
z wylosowanymi karteczkami.
Wprowadzenie
Opowiedz, ˝e dzisiejsza lekcja odbywa si´ w specyficznym czasie
przygotowaƒ do Êwiàt Bo˝ego Narodzenia. W szkole troch´ mniej
myÊlimy o nauce, ocenach, dekorujemy sal´, ubieramy choink´.
W tym czasie dobrze b´dzie przyjrzeç si´, jakie tradycje Êwiàteczne piel´gnowane sà w innych krajach.
K∏opoty z datami
WyjaÊnij uczniom, ˝e zanim dowiedzà si´, jak obchodzone sà
najwa˝niejsze, obok Wielkanocy, chrzeÊcijaƒskie Êwi´ta, zastanowicie si´ wspólnie nad tym, kiedy majà one miejsce, czy zawsze
by∏y obchodzone w tym samym czasie. Rozdaj uczniom tekst
êród∏owy (T1, s. 6) i poproÊ kolejno kilkoro uczniów o jego
g∏oÊne odczytanie. Nast´pnie niech ka˝dy uczeƒ samodzielnie
wykona zadanie 1. Po okreÊlonym czasie poproÊ uczniów, aby
w swoich grupach sprawdzili jego poprawnoÊç. G∏oÊno odczytajcie prawid∏owe odpowiedzi. Nast´pnie wspólnie odpowiedzcie
na pytania (zadanie 2).
Jak to jest w innych
krajach?
Powiedz uczniom, ˝e za chwil´ b´dà pracowaç w grupach. Rozdaj
ka˝demu zespo∏owi tekst (T3–T8, s. 10–12) oraz po jednym
arkuszu brystolu, flamastry, klej, kolorowe kartki. WyjaÊnij,
˝e zadaniem ka˝dej z grup jest wybranie z tekstu najciekawszych
– ich zdaniem – zwyczajów zwiàzanych ze Êwi´tami Bo˝ego
Narodzenia, a nast´pnie zapisanie ich w formie równowa˝ników
zdaƒ na kolorowych paskach. Tak przygotowane informacje nale˝y nakleiç na wyci´ty z arkusza papieru du˝y kszta∏t prezentu,
choinki lub bombki. Nast´pnie poproÊ uczniów o wykonanie
zadania. W trakcie pracy grup sprawdzaj poprawnoÊç informacji
zapisywanych przez uczniów.
s. 2
Historia i spo∏eczeƒstwo. Efektywne lekcje – kszta∏cenie umiej´tnoÊci
U111108
Przygotowania
C.2.11.qxd
10/30/08 11:43 AM
Page 3
(Black plate)
Dziedzictwo kulturowe
C 2.11
Rozdaj grupom mas´ mocujàcà i poproÊ, aby przedstawiciele
zespo∏ów przyczepili wykonane prace do Êciany. Ca∏oÊç prac
mo˝ecie ozdobiç podczas nast´pnej lekcji, doczepiajàc ∏aƒcuchy
i wykonane samodzielnie ozdoby choinkowe. PoproÊ uczniów,
którzy przyczepiali prace, o odczytanie zapisów. Zapowiedz, ˝e
prace b´dà wisieç przez kilka dni, aby wszyscy uczniowie, równie˝ z innych klas, mogli si´ z nimi zapoznaç. Podsumowujàc t´
cz´Êç lekcji, poproÊ uczniów o zapoznanie si´ z wypowiedziami
dzieci pochodzàcych z ró˝nych paƒstw. Zadaniem uczniów jest
odgadni´cie, skàd ka˝de dziecko pochodzi (M1, s. 4).
Na co najbardziej
czekajà dzieci?
JeÊli na lekcj´ przeznaczysz wi´cej czasu, zapytaj uczniów, na co
najbardziej czekajà dzieci, kiedy zbli˝ajà si´ Êwi´ta Bo˝ego Narodzenia. Zaproponuj zapoznanie si´ z tekstem, który pomo˝e
rozwiaç wàtpliwoÊci dotyczàce postaci przynoszàcej dzieciom
prezenty. Rozdaj uczniom tekst êród∏owy (T2, s. 8) i poproÊ
o uwa˝ne zapoznanie si´ z nim. Niech uczniowie w parach wykonajà znajdujàce si´ pod nim polecenia. Na zakoƒczenie poproÊ
kilku uczniów o odczytanie odpowiedzi. Zadanie to mo˝e byç
równie˝ pracà domowà.
U111108
Bo˝e Narodzenie
w skrócie
Ciekawostki
Kol´da to pieʃ religijna o tematyce zwiàzanej z Bo˝ym Narodzeniem.
Wed∏ug tradycji pierwszà kol´d´ stworzy∏ Êw. Franciszek z Asy˝u.
Poczàtkowo pieʃ ta by∏a Êpiewana tylko w koÊciele, jednak szybko zacz´to
Êpiewaç kol´dy tak˝e w domach.
Âwi´ty Franciszek z Asy˝u jest równie˝ twórcà pierwszej szopki bo˝onarodzeniowej. Nast´pnie tradycja ustawiania szopek pow´drowa∏a z franciszkaƒskich klasztorów do w∏oskich miast, a póêniej wraz z franciszkanami
rozprzestrzeni∏a si´ na inne kraje europejskie.
Podsumowanie
Zach´ç uczniów do zbierania informacji, zdj´ç na temat tradycji
bo˝onarodzeniowych w ró˝nych, nawet bardzo od nas oddalonych krajach. WyjaÊnij, ˝e cenne informacje mo˝na uzyskaç od
osób, które sp´dzi∏y Êwi´ta poza granicami Polski albo w towarzystwie kogoÊ, kto przyby∏ z innego kraju. PoproÊ uczniów, aby
w ramach pracy domowej porozmawiali z najbli˝szymi osobami
na ten temat (M2, s. 5).
Na nast´pnej lekcji mo˝esz przeprowadziç krótki sprawdzian
(s. 13–14), aby skontrolowaç poziom opanowania podstawowych wiadomoÊci przez uczniów.
Historia i spo∏eczeƒstwo. Efektywne lekcje – kszta∏cenie umiej´tnoÊci
s. 3
Scenariusz lekcji
Spo∏eczeƒstwo na tle dziejów
C.2.11.qxd
10/30/08 11:43 AM
Page 4
(Black plate)
Spo∏eczeƒstwo na tle dziejów
Dziedzictwo kulturowe
C 2.11
PomyÊl i wykonaj
jak najbli˝sze Êwi´ta sp´dzà dzieci przedstawione na ilustracjach. Wpisz nazw´ paƒstwa, z którego pochodzi ka˝de dziecko.
M
Materia∏y
dydaktyczne
M1. Przeczytaj,
Po pasterce pójdziemy na festyn odbywajàcy si´ na deptaku
naszego miasteczka. Zosta∏ on ozdobiony choinkami.
B´dà taƒce i wspólne Êpiewanie kol´d. Feliz Navidad.
Jose – ...........................
Lato w tym roku jest pi´kne. Przyjemnie b´dzie na pla˝y
przy wspólnym grillu. Ciekawe, czy Êw. Miko∏aj znowu
b´dzie mia∏ swojà desk´ windsurfingowà. Marry Christmas.
Sarah – ...........................
Rosita – ...........................
Czas nakrywaç do sto∏u. Jak zwykle znajdà si´ na nim
m.in. fasola z boczkiem oraz kasza ry˝owa z mlekiem,
migda∏ami i cynamonem. A wieczorem prezenty! God Jul.
Benjamin – ...........................
DziÊ o pó∏nocy pójdziemy na msz´ Êw., a po powrocie
b´dziemy ucztowaç. Mama ju˝ upiek∏a pyszny mi´sny
placek, a tata – czekoladowe ciasto. Joyeux Noe..l.
Xavier – ...........................
Od wielu dni rano m´˝czyêni z naszej miejscowoÊci dmà
w du˝e drewniane rogi. To znak, ˝e ju˝ nied∏ugo Êwi´ta.
Zalig Kerstefest.
Sanne – ...........................
s. 4
Historia i spo∏eczeƒstwo. Efektywne lekcje – kszta∏cenie umiej´tnoÊci
U111108
Mój ma∏y braciszek dobrze si´ sprawi∏ jako Dzieciàtko
w przygotowanej przez nas szopce bo˝onarodzeniowej.
Teraz mama piecze chleb, którym b´dziemy si´ dzieliç.
Ciekawe, kto w tym roku znajdzie figurk´ Pana Jezusa.
Felices Navidades.
C.2.11.qxd
10/30/08 11:43 AM
Page 5
(Black plate)
Spo∏eczeƒstwo na tle dziejów
Dziedzictwo kulturowe
C 2.11
M2. WÊród
bliskich i znajomych znajdê osob´, która sp´dzi∏a Êwi´ta Bo˝ego
Narodzenia poza granicami Polski albo w towarzystwie kogoÊ, kto przyby∏ z innego kraju. Porozmawiaj z nià na temat zwyczajów i tradycji
zwiàzanych ze Êwi´tami. Mo˝esz wykorzystaç poni˝sze pytania.
M
Materia∏y
dydaktyczne
Bo˝e Narodzenie w …………………………
1. Kiedy rozpoczynajà si´ Êwi´ta w tym paƒstwie?
.................................................................................................
U111108
2. Jak wyglàdajà przygotowania?
.................................................................................................
.................................................................................................
3. Czy ludzie otrzymujà prezenty? JeÊli tak, to kiedy i gdzie je
znajdujà?
.................................................................................................
.................................................................................................
4. Jakie sà tradycyjne potrawy Êwiàteczne?
.................................................................................................
.................................................................................................
5. Jak ludzie w tym paƒstwie sp´dzajà Êwi´ta?
.................................................................................................
.................................................................................................
Historia i spo∏eczeƒstwo. Efektywne lekcje – kszta∏cenie umiej´tnoÊci
s. 5
C.2.11.qxd
10/30/08 11:43 AM
Page 6
(Black plate)
Spo∏eczeƒstwo na tle dziejów
C 2.11
Dziedzictwo kulturowe
Co mówià êród∏a?
T1.
Przeczytaj uwa˝nie poni˝szy tekst i wykonaj zadania znajdujàce si´
pod nim.
T
Pierwsi chrzeÊcijanie nie interesowali si´ chronologià ˝ycia Jezusa Chrystusa. Nie przekazali wi´c informacji, w którym roku si´ urodzi∏, ile lat ˝y∏ ani
jak datowaç jego Êmierç. Mo˝na okreÊliç jedynie rok, w którym zaczà∏ swà
kaznodziejskà dzia∏alnoÊç po przyj´ciu chrztu z ràk Jana Chrzciciela – nastàpi∏o to w 15. roku panowania cesarza Tyberiusza, czyli mi´dzy 1 wrzeÊnia 27 r.
a 1 paêdziernika 28 r. n.e. Znamy dat´ chrztu, poniewa˝ Chrzciciel by∏
postacià uwik∏anà w wydarzenia polityczne Palestyny i pisano o nim w tekstach niechrzeÊcijaƒskich.
Na prze∏omie II i III wieku zacz´to ustalaç kalendarz Êwiàt chrzeÊcijaƒskich.
Trzeba by∏o ustaliç, kiedy obchodziç narodziny Jezusa Chrystusa. Poczàtkowo proponowano kilka dat. Zwyczaj uroczystego Êwi´cenia 25 grudnia
jako dnia narodzin Jezusa powsta∏ w Rzymie u schy∏ku III lub na poczàtku
IV wieku. W IV wieku Bo˝e Narodzenie obchodzono w zale˝noÊci od
regionu 25 grudnia lub 6 stycznia. Jednak ju˝ w V wieku Bo˝e Narodzenie,
obchodzone 25 grudnia, sta∏o si´ jednym z najwa˝niejszych Êwiàt chrzeÊcijaƒskich.
E. Wipszycka, Bo˝e Narodzenie. Dlaczego Êwi´cimy je 25 grudnia,
„Mówià Wieki” nr 12, 2001.
1. Na podstawie tekstu oraz posiadanej wiedzy zapisz:
a) wiek, w którym Jezus Chrystus zosta∏ ochrzczony – ..............................
b) dwie proponowane daty obchodzenia Bo˝ego Narodzenia –
.................................
lub
.................................
c) ostatni rok III wieku – ................................
d) pierwszy rok IV wieku – ..............................
e) dat´ rocznà V wieku – .................................
s. 6
Historia i spo∏eczeƒstwo. Efektywne lekcje – kszta∏cenie umiej´tnoÊci
U111108
Teksty êród∏owe
Dlaczego Bo˝e Narodzenie obchodzimy 25 grudnia?
C.2.11.qxd
10/30/08 11:43 AM
Page 7
(Black plate)
Spo∏eczeƒstwo na tle dziejów
Dziedzictwo kulturowe
C 2.11
2. Odpowiedz na pytania.
a) Dlaczego nie znamy dok∏adnej daty narodzin Jezusa Chrystusa?
........................................................................................................
........................................................................................................
........................................................................................................
........................................................................................................
b) Dlaczego na prze∏omie II i III wieku chciano ustaliç dok∏adnà dat´
narodzin Jezusa Chrystusa?
........................................................................................................
........................................................................................................
........................................................................................................
........................................................................................................
T
U111108
Teksty êród∏owe
Historia i spo∏eczeƒstwo. Efektywne lekcje – kszta∏cenie umiej´tnoÊci
s. 7
C.2.11.qxd
10/30/08 11:43 AM
Page 8
(Black plate)
Spo∏eczeƒstwo na tle dziejów
C 2.11
T
Przeczytajcie uwa˝nie tekst. Na jego podstawie wykonajcie zadania
z nim zwiàzane.
Âwi´ty Miko∏aj jest patronem m.in. ˝eglarzy, rybaków,
wi´êniów, piekarzy, krawców, z∏odziei, dziewczàt pragnàcych wyjÊç za mà˝. W religii prawos∏awnej jest wielkim
Êwi´tym.
Âwi´ty Miko∏aj ˝y∏ w IV wieku. By∏ biskupem Miry
w Azji Mniejszej. Zmar∏ oko∏o 350 r. Kiedy w XI wieku
Mira zosta∏a zaj´ta przez muzu∏manów, relikwie Êwi´tego
przeniesiono do Bari we W∏oszech. Mia∏o to miejsce
9 maja 1087 roku. Na pamiàtk´ tego wydarzenia w KoÊciele wschodnim obchodzi si´ Êwi´ta ku czci Miko∏aja cudotwórcy 6 grudnia i w∏aÊnie 9 maja. Stàd Miko∏aj zimowy i wiosenny.
Od czasu przeniesienia relikwii do W∏och kult Êwi´tego zaczà∏ si´ szybko
szerzyç po Europie. Obecne wyobra˝enie Êwi´tego Miko∏aja jest mieszankà
elementów ró˝nych kultur ludowych.
Wizerunek Miko∏aja – grubego, pyzatego, z d∏ugà brodà, w z∏otych
okularach pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Obdarowuje on prezentami
nie tylko 6 grudnia, ale tak˝e 24 lub 25 grudnia, w Wigili´ lub Bo˝e Narodzenie. Wtedy k∏adzie je pod choink´.
Gdzieniegdzie jeszcze próbuje si´ rozró˝niç „Miko∏ajów” przynoszàcych
prezenty. W niektórych regionach Polski, np. w Wielkopolsce i na Kaszubach, 24 grudnia prezenty przynosi Gwiazdor lub Gwiazdka. Holendrzy przynoszàcego prezenty w Bo˝e Narodzenie nazywajà Kerstmann (Kerst – Bo˝e
Narodzenie, mann – m´˝czyzna).
T. Lewiƒska, Tajemnice Âwi´tego Miko∏aja, „Wiedza i ˚ycie” nr 12, 1999.
1. Pe∏nym zdaniem odpowiedzcie na pytania.
a) Dlaczego relikwie Êw. Miko∏aja zosta∏y przeniesione do W∏och?
........................................................................................................
........................................................................................................
........................................................................................................
s. 8
Historia i spo∏eczeƒstwo. Efektywne lekcje – kszta∏cenie umiej´tnoÊci
U111108
Teksty êród∏owe
T2.
Dziedzictwo kulturowe
C.2.11.qxd
10/30/08 11:43 AM
Page 9
(Black plate)
Spo∏eczeƒstwo na tle dziejów
Dziedzictwo kulturowe
C 2.11
b) W jakie dni w ró˝nych cz´Êciach Êwiata Êw. Miko∏aj obdarowuje ludzi
prezentami?
........................................................................................................
........................................................................................................
c) Jak inaczej w Polsce nazywa si´ m´˝czyzn´ przynoszàcego prezenty
w Wigili´?
........................................................................................................
........................................................................................................
........................................................................................................
U111108
Teksty êród∏owe
biskup
Bari we
W∏oszech
biskup
Miry w Azji
Mniejszej
patron
Gwiazdora
i Gwiazdki
T
2. Âwi´ty Miko∏aj pomiesza∏ prezenty, które mia∏ dostarczyç dzieciom 6 grudnia, z prezentami przygotowanymi na 24 grudnia przez Gwiazdora.
Pokolorujcie te prezenty, które zawierajà prawdziwe informacje o Êwi´tym Miko∏aju. Dzi´ki temu wska˝ecie mu paczki, które musi zabraç.
˝y∏ w XI w.
˝y∏ w IV w.
zmar∏
9.05.1807 r.
patron
np. piekarzy,
krawców, z∏odziei, ˝eglarzy
Historia i spo∏eczeƒstwo. Efektywne lekcje – kszta∏cenie umiej´tnoÊci
zmar∏
oko∏o 350 r.
s. 9
C.2.11.qxd
10/30/08 11:43 AM
Page 10
(Black plate)
Spo∏eczeƒstwo na tle dziejów
C 2.11
T3.
Przeczytajcie uwa˝nie tekst. Wybierzcie z niego najciekawsze – waszym
zdaniem – zwyczaje Êwiàteczne. Zapiszcie je w formie równowa˝ników
zdaƒ na kolorowych paskach. Nast´pnie z arkusza papieru wytnijcie
du˝y kszta∏t prezentu. Na tak przygotowane t∏o przyklejcie wasze kartki.
Pami´tajcie, aby prezent ozdobiç.
Teksty êród∏owe
Bo˝e Narodzenie w Meksyku
Na dwa tygodnie przed Êwi´tami rozpoczynajà si´ przygotowania. Tradycjà jest
w Meksyku „˝ywa” szopka bo˝onarodzeniowa. Osoby przebrane za Matk´
Boskà, Êw. Józefa i Dzieciàtko pukajà do drzwi i proszà o schronienie. Na
12 dni przed Êwi´tami odbywajà si´ uroczyste procesje do koÊcio∏ów, gdzie
odprawiana jest msza Êwi´ta, a nast´pnie odbywa si´ uroczysta uczta. W nocy
23 grudnia Meksykanie wychodzà na rynek, kupujà bo˝onarodzeniowe
ozdoby rzeêbione z ogromnych rzodkwi. Nast´pnie odbywa si´ pokaz sztucznych ogni. 25 grudnia rodzina dzieli si´ specjalnie upieczonym chlebem,
w Êrodku którego ukryta jest laleczka – symbol narodzonego Jezusa. Kto znajdzie figurk´, urzàdza 2 lutego przyj´cie dla wszystkich.
Oprac. na podst.: „èród∏o” nr 51 (312).
✄
T4.
Przeczytajcie uwa˝nie tekst. Wybierzcie z niego najciekawsze – waszym
zdaniem – zwyczaje Êwiàteczne. Zapiszcie je w formie równowa˝ników
zdaƒ na kolorowych paskach. Nast´pnie z arkusza papieru wytnijcie
du˝y kszta∏t choinki. Na tak przygotowane t∏o przyklejcie wasze kartki.
Pami´tajcie, aby choink´ ozdobiç.
Bo˝e Narodzenie w Szwecji
Pod koniec paêdziernika na ulicach i w sklepach pojawiajà si´ udekorowane choinki. Âwi´ta obchodzone sà w gronie rodzinnym, zaczynajà si´
obiadem w wigilijne po∏udnie. Tradycyjne potrawy to mi´dzy innymi: chleb
moczony w wodzie, w której uprzednio gotowa∏o si´ mi´so, szynka pieczona
z musztardà, fasola z boczkiem, chleby, pierniki, kasza ry˝owa z mlekiem,
migda∏ami i cynamonem, grzane wino. Prezenty zostawiane sà pod choinkà,
ka˝dy opatrzony jest specjalnà dedykacjà. Dwa dni Êwiàt obchodzone sà
w gronie rodzinnym, czas sp´dza si´ na jedzeniu i odwiedzinach. Nie brakuje
równie˝ wyjazdów i zabaw na Êwie˝ym powietrzu.
Oprac. na podst.: „èród∏o” nr 51 (312).
s. 10
Historia i spo∏eczeƒstwo. Efektywne lekcje – kszta∏cenie umiej´tnoÊci
U111108
T
Dziedzictwo kulturowe
C.2.11.qxd
10/30/08 11:43 AM
Page 11
(Black plate)
Spo∏eczeƒstwo na tle dziejów
Dziedzictwo kulturowe
T5.
C 2.11
Przeczytajcie uwa˝nie tekst. Wybierzcie z niego najciekawsze – waszym
zdaniem – zwyczaje Êwiàteczne. Zapiszcie je w formie równowa˝ników
zdaƒ na kolorowych paskach. Nast´pnie z arkusza papieru wytnijcie
du˝y kszta∏t bombki. Na tak przygotowane t∏o przyklejcie wasze kartki.
Pami´tajcie, aby bombk´ ozdobiç.
Bo˝e Narodzenie w Hiszpanii
Specjalnie na t´ okazj´ przygotowywany jest turron. To rodzaj cha∏wy,
którym – jak w Polsce op∏atkiem – dzielà si´ Hiszpanie. Tradycyjnà wigilijnà
potrawà jest pieczona morska ryba. W koÊcio∏ach odbywajà si´ pasterki, po
których ludzie spotykajà si´ na ulicznych festynach, Êpiewajà kol´dy i taƒczà.
Mo˝na powiedzieç, ˝e Êwi´ta sp´dzane sà na ulicach i placach. Wokó∏ ustawionych tam choinek ozdobionych mnóstwem Êwiate∏ek ludzie taƒczà,
bawià si´ i Êpiewajà. Szczególnie uroczyÊcie w Hiszpanii obchodzone jest Êwi´to
Trzech Króli. Odbywa si´ wówczas pochód magów, którzy rozdajà s∏odkoÊci.
U111108
T6.
Przeczytajcie uwa˝nie tekst. Wybierzcie z niego najciekawsze – waszym
zdaniem – zwyczaje Êwiàteczne. Zapiszcie je w formie równowa˝ników
zdaƒ na kolorowych paskach. Nast´pnie z arkusza papieru wytnijcie
du˝y kszta∏t choinki. Na tak przygotowane t∏o przyklejcie wasze kartki.
Pami´tajcie, aby choink´ ozdobiç.
Bo˝e Narodzenie w Kanadzie
Kraj ten jest wielonarodowoÊciowy. Najbardziej widoczny jest podzia∏ na
cz´Êç francuskà i angielskà. W cz´Êci francuskiej najuroczyÊciej obchodzona
jest Wigilia. Pod choinkà ustawiany jest ˝∏óbek, o pó∏nocy odbywa si´
uroczysta msza Êw., a po niej w domu rozpoczyna si´ uczta, na którà sk∏adajà
si´ mi´dzy innymi mi´sny placek i czekoladowe ciasto. Prezenty umieszcza
Êw. Miko∏aj w specjalnie przygotowanych, Êwiàtecznych skarpetach.
W cz´Êci angielskiej obchody Êwiàt zaczynajà si´ rano, 25 grudnia, od rozpakowywania prezentów. Nast´pnie po uroczystoÊciach w koÊciele rozpoczyna si´ równie uroczysty obiad. Musi si´ na nim znaleêç pieczony indyk
albo wo∏owina i oczywiÊcie pudding. Zawieszone w domu ga∏àzki jemio∏y
z przyczepionymi do niej dzwoneczkami sà oznakà pomyÊlnoÊci.
Oprac. na podst.: „èród∏o” nr 51 (312).
Historia i spo∏eczeƒstwo. Efektywne lekcje – kszta∏cenie umiej´tnoÊci
s. 11
Teksty êród∏owe
✄
T
Oprac. na podst.: „èród∏o” nr 51 (312).
C.2.11.qxd
10/30/08 11:43 AM
Page 12
(Black plate)
Spo∏eczeƒstwo na tle dziejów
Dziedzictwo kulturowe
C 2.11
T7.
Przeczytajcie uwa˝nie tekst. Wybierzcie z niego najciekawsze – waszym
zdaniem – zwyczaje Êwiàteczne. Zapiszcie je w formie równowa˝ników
zdaƒ na kolorowych paskach. Nast´pnie z arkusza papieru wytnijcie
du˝y kszta∏t prezentu. Na tak przygotowane t∏o przyklejcie wasze kartki.
Pami´tajcie, aby prezent ozdobiç.
Oprac. na podst.: „èród∏o” nr 51 (312).
✄
T
T8.
Przeczytajcie uwa˝nie tekst. Wybierzcie z niego najciekawsze – waszym
zdaniem – zwyczaje Êwiàteczne. Zapiszcie je w formie równowa˝ników
zdaƒ na kolorowych paskach. Nast´pnie z arkusza papieru wytnijcie
du˝y kszta∏t bombki. Na tak przygotowane t∏o przyklejcie wasze kartki.
Pami´tajcie, aby bombk´ ozdobiç.
Bo˝e Narodzenie w Holandii
Przygotowania rozpoczynajà si´ 6 grudnia. Wówczas to Êw. Miko∏aj przynosi dzieciom prezenty i wk∏ada je do butów. Dopiero od niedawna dzieci
dostajà podarunki równie˝ pod choink´. Adwent to czas zdobienia domów
i oczekiwania. Codziennie rano, stojàc nad studnià, farmerzy dmà w du˝e
drewniane rogi. Wydobywajàcy si´ groêny dêwi´k zwiastuje nadejÊcie Zbawiciela. Holenderskie Êwi´ta trwajà dwa dni. Pierwszego dnia rodzina zapala
Êwiate∏ka na choince, idzie do koÊcio∏a, a nast´pnie zasiada do sto∏u przybranego w ozdoby w kolorach zielonym, czerwonym i bia∏ym. Tradycyjne
potrawy to: mi´so z zajàca, indyka, g´si, specjalny Êwiàteczny chleb, puddingi.
Po kolacji Êpiewane sà kol´dy i czytane przypowieÊci.
Oprac. na podst.: „èród∏o” nr 51 (312).
s. 12
Historia i spo∏eczeƒstwo. Efektywne lekcje – kszta∏cenie umiej´tnoÊci
U111108
Teksty êród∏owe
Bo˝e Narodzenie w Australii
Âwi´ta przypadajà latem. Tam, gdzie to mo˝liwe, obchodzone sà na pla˝y
przy wspólnym grillu. Spo˝ywa si´ owoce morza i delikatne przekàski
z szynki i mi´sa indyka. Dla dzieci Êwi´ta sà poczàtkiem letnich wakacji.
Prezenty przynosi Êw. Miko∏aj, który pojawia si´ w stroju p∏etwonurka,
niekiedy nawet wyposa˝ony w desk´ windsurfingowà. Choinkà jest tam
australijski krzaczek, roÊlina specjalnie na t´ okazj´ ubierana girlandami.
Specyficznà tradycjà Australijczyków jest wychodzenie w wigilijny wieczór
przed dom i wspólne Êpiewanie kol´d.
C.2.11.qxd
10/30/08 11:43 AM
Page 13
(Black plate)
Spo∏eczeƒstwo na tle dziejów
Dziedzictwo kulturowe
C 2.11
.........................................................................
imi´ i nazwisko
Wersja A
Sprawdê, jak sobie poradzisz
U111108
1.
W poni˝szej rozsypance wyrazowej odszukaj i zakreÊl ukryte s∏owa
(w pionie, w poziomie i na skos). U∏ó˝ z nich has∏o. Dla u∏atwienia podano
niektóre litery poszczególnych s∏ów has∏a.
C
P
A
E
R
M
O
K
E
S
M
P
W
G
H
M
Z
T
B
I
C
B
I
T
I
R
I
R
R
B
N
A
N
K
H
G
C
R
O
E
K
U
Z
S
C
U
M
O
O
W
E
H
T
Z
O
D
E
D
C
A
¸
Y
M
I
I
P
O
E
B
N
Â
F
B
I
K
A
N
Z
W
C
¸
D
R
I
C
U
P
O
L
J
K
Z
Â
H
U
N
Z
A
I
J
W
I
¢
K
S
Z
O
Â
å
U
O
I
J
S
I
P
F
C
O
K
I
I
2
T
Z
S
A
W
O
B
S
H
D
U
G
N
5
N
A
A
N
A
R
O
D
Z
E
N
I
E
M
P
J
D
S
E
U
˚
U
O
N
G
O
R
P
R
E
Z
E
R
T
E
D
R
Z
W
P
I
C
H
A
B
has∏o:
S
¢
Sprawdzian
1 2 3 4 5 6 7 8 9
C H
10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
N
C
Â
23 24
25 26 27 28 29
D Z
I
37 38 39 40 41 42 43 44
30 31 32 33 34 35 36
B
45 46 47 48
A
49 50 51 52 53 54 55 56 57 58
2 5
A
59 60
61 62 63 64 65 66 67
Historia i spo∏eczeƒstwo. Efektywne lekcje – kszta∏cenie umiej´tnoÊci
s. 13
C.2.11.qxd
10/30/08 11:43 AM
Page 14
(Black plate)
Spo∏eczeƒstwo na tle dziejów
Dziedzictwo kulturowe
C 2.11
Wersja B
.........................................................................
imi´ i nazwisko
Sprawdê, jak sobie poradzisz
1.
W poni˝szej rozsypance wyrazowej odszukaj i zakreÊl ukryte s∏owa
(w pionie, w poziomie i na skos). U∏ó˝ z nich has∏o. Dla u∏atwienia podano
niektóre litery poszczególnych s∏ów has∏a.
H
M
Z
T
B
I
C
B
I
T
I
R
I
R
R
B
N
A
N
K
H
G
C
R
O
E
K
U
Z
S
C
U
M
O
O
W
E
H
T
Z
O
D
E
D
C
A
¸
Y
M
I
I
P
O
E
B
N
Â
F
B
I
K
A
N
Z
W
C
¸
D
R
I
C
U
P
O
L
J
K
Z
Â
H
U
N
Z
A
I
J
W
I
¢
K
S
Z
O
Â
å
U
O
I
J
S
I
P
F
C
O
K
I
I
2
T
Z
S
A
W
O
B
S
H
D
U
G
N
5
N
A
A
N
A
R
O
D
Z
E
N
I
E
M
P
J
D
S
E
U
˚
U
O
N
G
O
R
P
R
E
Z
E
R
T
E
D
R
Z
W
P
I
C
H
A
B
2 5
A
1 2
3 4 5 6 7 8 9
¢
10 11 12 13 14 15 16 17 18
R Z
N
19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
32 33
S
Sprawdzian
has∏o:
C
34 35 36 37 38
Â
39 40 41 42 43 44 45
O B
B
46 47 48 49 50 51 52 53
54 55 56 57
N
E
58 59 60 61 62 63 64 65 66 67
s. 14
Historia i spo∏eczeƒstwo. Efektywne lekcje – kszta∏cenie umiej´tnoÊci
U111108
C
P
A
E
R
M
O
K
E
S
M
P
W
G
C.2.11.qxd
10/30/08 11:43 AM
Page 15
(Black plate)
Spo∏eczeƒstwo na tle dziejów
Dziedzictwo kulturowe
C 2.11
Klucze do çwiczeƒ i zadaƒ
R1. Rozwiàzania do materia∏ów dydaktycznych
M1.
Jose – Hiszpania; Sarah – Australia; Rosita – Meksyk; Benjamin – Szwecja; Xavier – Kanada;
Sanne – Holandia
R2. Rozwiàzania zadaƒ do tekstów êród∏owych
T1.
1. a) I w. n.e.; b) 25 XII, 6 I; c) 300 r.; d) 301 r.; e) np. 456 r.
2. a) Pierwsi chrzeÊcijanie nie przekazali informacji, w którym roku urodzi∏ si´ Jezus Chrystus,
ile lat ˝y∏ ani kiedy zmar∏.
b) Na prze∏omie II i III wieku chciano ustaliç dok∏adnà dat´ narodzin Jezusa Chrystusa,
poniewa˝ zacz´to wówczas ustalaç kalendarz Êwiàt chrzeÊcijaƒskich.
U111108
T2.
1. a) Relikwie Êw. Miko∏aja zosta∏y przeniesione do W∏och, poniewa˝ miasto Mira, w którym by∏
pochowany, zosta∏o zaj´te przez muzu∏manów.
b) Âwi´ty Miko∏aj obdarowuje ludzi prezentami np. 6 i 25 grudnia oraz 9 maja.
c) W ró˝nych regionach Polski m´˝czyzn´ przynoszàcego prezenty w Wigili´ nazywa si´ Gwiazdorem, Gwiazdkà lub Miko∏ajem.
2. powinny byç pokolorowane: biskup Miry w Azji Mniejszej; ˝y∏ w IV wieku; patron np. piekarzy, krawców, z∏odziei, ˝eglarzy; zmar∏ oko∏o 350 roku
R3. Rozwiàzania sprawdzianu
Wersja A
1. has∏o: Wi´kszoÊç chrzeÊcijan na ca∏ym Êwiecie obchodzi Bo˝e Narodzenie 25 grudnia
Wersja B
1. has∏o: 25 grudnia wi´kszoÊç chrzeÊcijan na ca∏ym Êwiecie obchodzi Bo˝e Narodzenie
Punktacja
Numer
zadania
0–3
Rozwiàzania
za odnalezienie wszystkich s∏ów – 2 pkt
za odnalezienie ponad 6 s∏ów – 1 pkt
za poprawnie wpisane has∏o – 1 pkt
Liczba
punktów
R
1
Kryteria oceniania
Uczeƒ mo˝e uzyskaç maksymalnie 3 punkty.
Historia i spo∏eczeƒstwo. Efektywne lekcje – kszta∏cenie umiej´tnoÊci
s. 15
C.2.11.qxd
10/30/08 11:43 AM
Page 16
(Black plate)
C 2.11
Za∏àcznik 1. Materia∏ do losowania dla grup
✄
5. Australia
3. Hiszpania
2. Szwecja
6. Holandia
4. Kanada
3. Hiszpania
1. Meksyk
5. Australia
4. Kanada
2. Szwecja
6. Holandia
5. Australia
3. Hiszpania
1. Meksyk
6. Holandia
4. Kanada
2. Szwecja
1. Meksyk
5. Australia
3. Hiszpania
2. Szwecja
6. Holandia
4. Kanada
3. Hiszpania
1. Meksyk
5. Australia
4. Kanada
2. Szwecja
6. Holandia
U111108
1. Meksyk
s. 16

Podobne dokumenty