Zabawki małych Pigmejów

Transkrypt

Zabawki małych Pigmejów
KONSPEKT „WARSZTATÓW”
DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Opracowała:
Urszula Markowska-Manista, CChW Solidarni, www.solidarni.sma.pl
e-mail: [email protected]
Fot. U.Markowska, Prezentacja zabawek
wykonanych przez dzieci z Monasao, RŚA, II.2004.
Temat:
W KRAINIE PIGMEJÓW BAYAKA.
/ZABAWKI MAŁYCH PIGMEJÓW/
Miejsce, data:
Warszawa, dn.03.IX.2008.
CELE OGÓLNE:
-
Zdobywanie i poszerzanie wiedzy na temat codziennego życia Pigmejów Bayaka, ich
tradycji, kultury i współczesnych problemów związanych z życiem na granicy dwóch
cywilizacji,
-
Wykorzystanie zdobytej podczas warsztatów wiedzy w praktyce,
-
Uświadomienie różnorodności kulturowej i społecznej, wśród dzieci i młodzieży.
-
Kształtowanie postaw otwartości na inne kultury, poszanowanie dla innych tradycji i
uwrażliwiania na Innego kulturowo poprzez zabawę,
-
Poznawanie różnorodnych gier, zabaw i sposobów pozyskiwania zabawek w
kontekście zderzenia cywilizacji,
-
Rozwój kreatywnego myślenia i wyobraźni (tworzenie zabawek z „niczego”),
CELE OPERACYJNE:
Uczestnik/uczestniczka warsztatu:
-
potrafi wskazać na mapie politycznej i fizycznej rejony zamieszkiwane przez
Pigmejów w Afryce,
-
wie, gdzie/na jakim terenie zamieszkują Pigmeje Bayaka - bohaterowie warsztatu
-
umie wyjaśnić pojęcia: Pigmej, Pigmejka, Pigmeje Bayaka, plemię,
-
zna podstawowe problemy życia na skraju afrykańskiej dżungli,
-
wie, jak wygląda codzienne życie małych Pigmejów w wiosce,
-
zna system wartości jakimi kierują się Pigmeje Bayaka w swym plemiennym życiu,
-
posiada podstawową wiedzę dotyczącą Ich filozofii życia, tradycji, wierzeń, sposobu
odżywiania,
-
umie wskazać podobieństwa i różnice pomiędzy szkołą polską a szkołą do której
uczęszczają mali Pigmeje,
-
umie wymienić afrykańskie gry i zabawy,
-
zna sposoby wyrabiania zabawek przez małych Pigmejów,
METODY PRACY:
Podające: pogadanka, wykład informacyjny + prezentacja, praca z mapą,
Eksponujące: krótki film DVD, ekspozycja (obrazków namalowanych przez dzieci Bayaka
oraz rzeczy używanych na co dzień przez Pigmejów),
Praktyczne: gry i zabawy, burza mózgów,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
MAPA FIZYCZNA AFRYKI, MAPA POLITYCZNA AFRYKI,
PREZENTACJA POWER POINT, FILM DVD, PLIK MUZYCZNY,
KAMYKI, NASIONA FASOLI I INNYCH ROŚLIN STRĄCZKOWYCH, PESTKI
OWOCÓW, FOLIA ALUMINIOWA, KAWAŁKI GUMY, WORKI FOLIOWE, PATYKI,
GAŁĄZKI, LIŚCIE, SZNUREK (RÓŻNEJ GRUBOŚCI), NICI, KAWAŁKI - ŚCINKI
MATERIAŁÓW, PAPIER, TEKTURA, GAZETY, PLOK TECHNICZNY, PUSZKI PO
COLI, KAPSLE, WIECZKA OD SŁOIKÓW, MAZAKI, KREDKI, OŁÓWKI, KREDA
SZKOLNA, PLASTELINA, NOŻYCZKI, KLEJ.
(podczas warsztatu uczniowie będą siedzieć na podłodze w kucki, wiec jakieś maty, poduszki,
materace,... będą mile widziane)
FORMY PRACY:
indywidualna, zbiorowa, grupowa
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
-
Prowadząca wita uczestników i uczestniczki powitaniem w języku, którym posługują
się Pigmeje Bayaka i tłumaczy jego znaczenie. Uczestnicy i uczestniczki powtarzają
słowo „BOMBOOMA KOO”, witają się wzajemnie i zapamiętują pigmejskie
powitanie na „dzień dobry”.
-
Uczestnicy i uczestniczki warsztatu proszeni są o przypomnienie sobie, co wiedzą o
Pigmejach. Przy pomocy techniki „burza mózgów” następuje weryfikacja, ocenianie i
rozdział podanych informacji na prawdziwe i stereotypowe.
-
Prowadząca pyta o ich wiedzę dotyczącą miejsc w Afryce, w których zamieszkują
Pigmeje a następnie weryfikuje i uzupełnia podane informacje.
-
Prowadząca prosi uczestników i uczestniczki o wskazanie na mapie politycznej Afryki
a następnie na mapie fizycznej miejsc, w których ich zdaniem mogą zamieszkiwać
Pigmeje. Następnie sama wskazuje na mapie fizycznej - obszary i politycznej państwa, w granicach których zamieszkują Pigmeje. Prowadząca objaśnia kim są
tradycyjni Pigmeje i dlaczego w Afryce żyją w obszarach lasu równikowego.
-
Prowadząca dyskutując z uczestnikami i uczestniczkami warsztatu pokazuje region
zamieszkiwany przez Pigmejów Bayaka i przy pomocy filmu DVD objaśnia warunki
w jakich w Republice Środkowoafrykańskiej żyją Pigmeje Bayaka.
-
Prowadząca opowiada i za pomocą slajdów oraz przyniesionych eksponatów
prezentuje tradycje, sceny z życia dzieci i dorosłych Pigmejów Bayaka,
zamieszkujących w Republice Środkowoafrykańskiej. Prowadząca opisuje domostwa
Pigmejów, przybliża system ich wierzeń, omawia sposoby pozyskiwania żywności i
przygotowania posiłków, zasady polowania w dżungli, sposoby upraw, gry i zabawy,
wyrabianie zabawek oraz szkołę i czas wolny.
-
Podczas opowiadania prowadząca zadaje pytania aktywizujące, które dotyczą m.in.
podobieństw i różnic w zakresie polskiego i pigmejskiego:
*życia rodzinnego i warunków bytowych
*jedzenia
*budowy domu i jego wyposażenia
*czasu wolnego
*zabawek, gier i zabaw
* szkoły
-
Na podstawie uzyskanych informacji oraz przeglądu zdjęć, przedmiotów użytkowych
i obrazków namalowanych przez dzieci Bayaka uczestnicy i uczestniczki warsztatów
przy rytmach afrykańskiej muzyki, rozpoczynają konstruowanie zabawek z
materiałów, jakie zazwyczaj mają do dyspozycji dzieci pigmejskie w Afryce.
-
Po części praktycznej uczestnicy i uczestniczki prezentują swoje dzieła i dzielą się
trudnościami, na jakie napotkali przy własnoręcznym wyrabianiu zabawek.
-
Następnie prowadząca omawia i pokazuje zabawki wykonane przez małych Pigmejów
w Afryce i rozpoczyna zabawę „100 pytań do...”
-
Po skończonym warsztacie następuje krótkie podsumowanie.
-
Na koniec - przy rytmach afrykańskiej muzyki - prowadząca zapisuje na tablicy dwa
słowa w języku, którym posługują się Pigmeje Bayaka: dziękuję (SINGILA MINGI) i
do zobaczenia (NAPEKONI)! Uczestnicy i uczestniczki warsztatu uczą się je
wymawiać.