J.polski_konspekt_dobra prakt._narzędzie_poprawione

Transkrypt

J.polski_konspekt_dobra prakt._narzędzie_poprawione
ZADANIE NAUCZYCIELA W MODULE IV
Autor: Ilona Golda
Przedmiot/ rodzaj zajęć: język polski
Lekcja przeprowadzona 19.03.2013r.
Klasa: czwarta
Temat lekcji: Bawimy się przyjemnie i pożytecznie. Powtarzamy i utrwalamy zasady pisowni
„rz” i „ż”.
Cele uczenia się ucznia: utrwalisz zasady
Kryteria sukcesu dla ucznia:
pisowni wyrazów z „rz” i „ż”, będziesz
Ja – uczeń: wiem, kiedy napisać „rz” i „ż”,
kształcił umiejętność poprawnego
stosuję poprawnie zasady pisowni „rz” i „ż”,
zapisywania wyrazów z „rz” i „ż”,
wzbogaciłem swoje słownictwo o nowe wyrazy,
wzbogacisz swoje słownictwo o nowe
wyrażenia i zwroty.
wyrazy, wyrażenia i zwroty.
Dotychczasowa wiedza i umiejętności uczniów:
Uczniowie na wcześniejszych lekcjach poświęconych najpierw pisowni wyrazów z „rz”, w
następnej kolejności pisowni wyrazów z „ż” poznali zasady ortograficzne dotyczące pisowni
„rz” i „ż”, kształcili umiejętność poprawnego zapisywania wyrazów z „rz” i „ż”, korzystali z
różnych źródeł informacji, np. słownika ortograficznego, słowniczka „Słowa z uśmiechem”
oraz kształcili umiejętność poprawnego używania związków frazeologicznych.
Narzędzia TIK, które zamierzam wykorzystać na tej lekcji oraz cel ich zastosowania:
multibook dla nauczyciela, komputer, który posłuży uczniom do uzupełniania dyktand online,
strona: http://www.dyktanda.net/, edytor tekstów Word, który posłuży uczniom do zapisania
zasad pisowni wyrazów z „rz” i „ż”, program ITALC, który umożliwi nauczycielowi kontrolę
pracy uczniów, wykorzystanie przez chętnych uczniów programu Paint do zaprojektowania
ogrodu
Przebieg lekcji – aktywności uczniów prowadzące do osiągnięcia celów lekcji:
1. Uczniowie opowiadają o swoich zainteresowaniach, ulubionych zajęciach, mówią o swoich
osiągnięciach i sukcesach.
2. Następnie uczniowie notują wyrazy z „rz” i „ż”, które pojawiają się w wypowiedziach.
Sprawdzają ich pisownię w słowniku ortograficznym lub w słowniczku „Słowa z uśmiechem”.
3. Uczniowie utrwalają zasady pisowni „rz” i „ż”, zapisują je w formie notatki, np. w formie
mapy myślowej, w formie tabelki na komputerach (pisownia „rz” po spółgłoskach, gdy
wymienia się na „r”, w wielu wyrazach z „rz” niewymiennym, których pisownię trzeba
zapamiętać, w zakończeniach wyrazów –arz, -erz; „ż” piszemy, gdy wymienia się na „dz”, „g”,
„h”, „z”, „ź”, „s”, po spółgłoskach „l”, „ł”, „n”, „r”, w wielu wyrazach z „ż” niewymiennym,
których pisownię trzeba zapamiętać).
4. Nauczyciel przygotowuje siedem pojemników, na których nakleja zasady dotyczące
pisowni wyrazów z „rz” i „ż”. Następnie rozdaje uczniom zestaw karteczek z wyrazami , w
których należy uzupełnić „rz” i „ż”, np. …odkiewka, zag…ać, ma…ec, kominia…, …aba,
wzdłu…, in…ynier, p…ebój, kalenda…, potę…ny, …ółty, …ycie, …ęsa, m…awka, bu…a, b…ydki,
pa…ysty, zagro…enie, ni…ej, …adki.
5. Uczniowie wrzucają karteczki z uzupełnionymi wyrazami do pudełeczek z odpowiadającą
im zasadą ortograficzną, uzasadniają przy tym wybór danego pudełeczka.
4. Po utrwaleniu zasad ortograficznych uczniowie uzupełniają już samodzielnie dyktando
online pt. „Wrzosowisko” ze strony http://www.dyktanda.net/ortografia-23.php. Po
uzupełnieniu dyktanda uczniowie sprawdzają je, analizują błędy. Wyrazy, które napisali błędnie,
przepisują do zeszytów, dopisują do każdego wyrazu odpowiednią zasadę ortograficzną.
5. Nauczyciel przy pomocy programu ITALC przez cały czas kontroluje pracę uczniów, wskazuje
ewentualne błędy, motywuje do pracy.
Sposób podsumowania lekcji z uwzględnieniem celów:
6. Uczniowie na zakończenie jeszcze raz utrwalają zasady dotyczące pisowni „rz” i „ż”, podają
przykłady wyrazów
7. Nauczyciel objaśnia zadanie domowe, które ma polegać na zaprojektowaniu przez
uczniów ogrodu, w którym można wypocząć po trudach dnia. Na jego planie uczniowie mają
umieścić tylko rośliny z trudnością ortograficzną w zakresie pisowni „rz” i „ż”. Chętni
uczniowie mogą zaprojektować ogród w programie Paint.
POMYSŁ DOBREJ PRAKTYKI
autor/ szkoła / miejscowość
Ilona Golda
Szkoła Podstawowa w Tokarni
tytuł dobrej praktyki
Bawimy się przyjemnie i pożytecznie. Powtarzamy i
utrwalamy zasady pisowni „rz” i „ż”.
lead
Lekcja języka polskiego poświęcona utrwaleniu zasad
pisowni wyrazów z „rz” i „ż”, kształceniu umiejętności
poprawnego zapisywania wyrazów z „rz” i „ż”.
Wiedząc, jak ważna jest umiejętność pisania bez
błędów, staram się uczniom przygotowywać
różnorodne ćwiczenia językowe. W tym celu właśnie
wykorzystałam do powyższej lekcji stronę
http://www.dyktanda.net/ortografia-23.php.
Uczniowie mogli tam uzupełniać dyktando online,
sprawdzić je, znaleźć również potrzebne zasady
ortograficzne. Uzupełniając dyktando z lukami, uczeń
miał możliwość zastanowienia się, dopasowania
odpowiedniej litery oraz zastosowania zasady
ortograficznej. Jest to bardzo ciekawa forma pracy na
lekcji. Można ją również wykorzystać jako narzędzie
sprawdzające zastosowanie zasad ortograficznych w
praktyce.
przedmiot/ poziom nauczania (ew. klasa)
Język polski/ szkoła podstawowa/klasa IV
cele
Uczeń:
• wiem, kiedy napisać „rz” i „ż”;
• stosuję poprawnie zasady pisowni „rz” i „ż”;
• wzbogaciłem swoje słownictwo o nowe
wyrazy, wyrażenia i zwroty.
pomoce dydaktyczne
krótki opis pomysłu
•
komputer,
•
internet,
•
edytor tekstów Word,
•
tablica interaktywna,
•
multibook dla nauczyciela
•
program ITALC
•
program Paint
Przedstaw zwięźle swój pomysł tak, aby inni nauczyciele i nauczycielki mogli go wykorzystać w swojej pracy
1. Uczniowie opowiadają o swoich zainteresowaniach, ulubionych zajęciach, mówią o swoich osiągnięciach
i sukcesach.
2. Następnie uczniowie notują wyrazy z „rz” i „ż”, które pojawiają się w wypowiedziach. Sprawdzają ich
pisownię w słowniku ortograficznym lub w słowniczku „Słowa z uśmiechem”.
3. Uczniowie utrwalają zasady pisowni „rz” i „ż”, zapisują je w formie notatki, np. w formie mapy myślowej,
w formie tabelki na komputerach.
4. Nauczyciel przygotowuje siedem pojemników, na których nakleja zasady dotyczące pisowni wyrazów z
„rz” i „ż”. Następnie rozdaje uczniom zestaw karteczek z wyrazami , w których należy uzupełnić „rz” i „ż.
5. Uczniowie wrzucają karteczki z uzupełnionymi wyrazami do pudełeczek z odpowiadającą im zasadą
ortograficzną, uzasadniają przy tym wybór danego pudełeczka.
6. Po utrwaleniu zasad ortograficznych uczniowie uzupełniają już samodzielnie dyktando online pt.
„Wrzosowisko” ze strony http://www.dyktanda.net/ortografia-23.php. Po uzupełnieniu dyktand uczniowie
sprawdzają je, analizują błędy. Wyrazy, które napisali błędnie, przepisują do zeszytów, dopisują do każdego wyrazu
odpowiednią zasadę ortograficzną.
7. Uczniowie na zakończenie jeszcze raz utrwalają zasady dotyczące pisowni „rz” i „ż”, podają przykłady
wyrazów
8. Nauczyciel objaśnia zadanie domowe, które ma polegać na zaprojektowaniu przez uczniów ogrodu, w
którym można wypocząć po trudach dnia. Na jego planie uczniowie mają umieścić tylko rośliny z trudnością
ortograficzną w zakresie pisowni „rz” i „ż”. Chętni uczniowie mogą zaprojektować ogród w programie
Paint.
efekty pracy
Uczniowie utrwalili zasady pisowni wyrazów z „rz” i „ż”, wykształcili umiejętność poprawnego zapisywania
wyrazów, wzbogacili słownictwo. Wykorzystanie do tego celu komputera, Internetu zapewne uatrakcyjniło
zajęcia, myślę, że przyczyniło się do lepszego zapamiętania zasad ortograficznych i efektywniejszego
wykorzystania ich w praktyce.
Uwagi
Podobne działania można zaplanować przy każdej lekcji, która ma na celu utrwalenie poznanych zasad
ortograficznych oraz kształcenie umiejętności poprawnego zapisywania wyrazów. Uczeń, uzupełniając luki w
dyktandach ma możliwość dopasowania odpowiedniej litery, a także zastosowania w praktyce poznanych zasad.
Atrakcją dla uczniów jest również to, że mogą sami, wykorzystując odpowiednią funkcję, sprawdzić dyktando,
widzą wtedy popełnione błędy i to z pewnością pozwala im doskonalić umiejętność poprawnego pisania.
Załączniki: http://www.dyktanda.net/ortografia-23.php
MODUŁ IV
OPIS REKOMENDOWANEGO NARZĘDZIA TIK
PRZEDMIOT/ RODZAJ ZAJĘĆ
Język polski/klasa IV
Ja - uczeń:
- wiem, kiedy napisać „rz” i „ż”;
CEL/ CELE LEKCJI
- stosuję poprawnie zasady pisowni „rz” i „ż”;
- wzbogaciłem słownictwo o nowe wyrazy,
wyrażenia i zwroty;
NAZWA ZASTOSOWANEGO NARZĘDZIA
ADEKWATNOŚĆ NARZĘDZIA DO CELU ZAJĘĆ −
UZASADNIENIE
Dlaczego wybrane narzędzie pozwala skuteczniej
zrealizować cel zajęć niż inne metody/ techniki,
stosowane przez Ciebie dotychczas?
http://www.dyktanda.net/ortografia-23.php
Wybrane przeze mnie narzędzie z pewnością
uatrakcyjniło lekcję, było inną formą pracy nad
zagadnieniem ortografii. Uczeń dzięki
uzupełnianiu luk w dyktandach miał możliwość
dopasowania odpowiedniej litery, odtworzenia
w pamięci potrzebnej zasady ortograficznej
pasującej do pisowni danego wyrazu.
Dodatkowo ciekawym doświadczeniem dla
uczniów była możliwość samodzielnej korekty
dyktanda.
KORZYŚCI Z ZASTOSOWANIA NARZĘDZIA W PROCESIE UCZENIA
DLA UCZNIA
Po czym poznałaś/ poznałeś, że wybrane
narzędzie ułatwiło uczniom uczenie się?
DLA NAUCZYCIELA
W jaki sposób zastosowane narzędzie pomogło
Ci przygotować i przeprowadzić lekcję?
Uczniowie bardzo chętnie pracowali z
wybranym przeze mnie narzędziem,
wykazywali zainteresowanie na zajęciach
Zastosowane narzędzie sprawiło, że była to
inna lekcja ortografii niż dotychczas. Wybór
dyktand w zastosowanym przeze mnie
lekcyjnych. Powracanie i ciągłe utrwalanie
zasad ortograficznych przy uzupełnianiu luk w
dyktandach sprawiło, że uczniowie łatwiej je
zapamiętali , a przede wszystkim sami
wykorzystywali w praktyce.
narzędziu jest tak różnorodny, że mogłam jedno
dopasować do mojej konkretnej lekcji.
Wiedziałam, że uzupełnianie luk, ewentualna
poprawa błędów, szukanie w pamięci
odpowiednich zasad ortograficznych sprawi , że
uczniowie łatwiej przyswoją zasady
ortograficzne.