- 1 - Scenariusz konkursu czytelniczego dla klas I

Transkrypt

- 1 - Scenariusz konkursu czytelniczego dla klas I
-1Scenariusz konkursu czytelniczego
dla klas I- ch
Temat: „ Samochwała, Kłamczucha i inni.. ”- znajomość
twórczości Jana Brzechwy
Osoba odpowiedzialna: mgr Dorota Wilczek
Termin: 26 IV 2006 r.
Miejsce: świetlica szkolna
Cele:
• Dokładne zapoznanie uczniów klas I- ch z twórczością
wybitnego poety, tworzącego dla dzieci- Jana Brzechwy
• Nakłonienie uczniów do wcześniejszego przeczytania zbioru
wierszy „ Brzechwa dzieciom”, na którego bazie opracowano
pytania konkursowe.
• Poprawa techniki czytania uczniów w efekcie przeczytania ww.
książki.
• Zapoznanie uczniów z wieloma różnorodnymi nazwami
gatunków warzyw, owoców i zwierząt, występującymi
w wierszach Jana Brzechwy.
• Doskonalenie koncentracji i refleksu uczniów – w efekcie
konieczności udzielania szybkich ustnych odpowiedzi
na różnorodne pytania, sprawdzające znajomość wierszy poety.
Metoda: konkurs- ustne odpowiedzi na pytania
Przebieg:
1. Powitanie uczestników konkursu ( po pięcioro uczniów z każdej
klasy ) i zaproszonych gości: Panią Dyrektor, wychowawców klas
i pozostałych pierwszoklasistów ).
2. Przedstawienie członków Jury oraz regulaminu konkursu.
3. Rozpoczęcie konkursu.
• W I- ym etapie uczestnicy odpowiadali na trzy pytania.
• Uczniowie, którzy udzielili prawidłowych odpowiedzi
co najmniej na dwa z nich, przechodzili do drugiego etapu.
• W drugim etapie uczestnicy odpowiadali na dwa pytania.
-2• Na pytania uczniowie udzielali odpowiedzi indywidualnie,
gromadząc punkty również indywidualnie.
• Punkty poszczególnych uczestników zostały zsumowane i na tej
podstawie obliczono punkty, zdobyte przez poszczególne klasy.
4. Podsumowanie konkursu:
• Ogłoszenie wyników.
• Wręczenie dyplomów dla klas.
• Wręczenie nagród książkowych za zdobyte I- III miejsca.
Opracowała : mgr Dorota Wilczek
-3Konkurs czytelniczy dla klas I- ch: „ Samochwała, Kłamczucha i inni”
Etap I
Zadanie nr 1:
Odpowiedz na pytania, jakie to postacie.:
1. Kto traktował świat z wysoka i mówił z przekonaniem, że grunt to dobre wychowanie?
2. Kto wzywał wszystkie grzyby do wojny z muchami ? ( Król Borowik Prawdziwy)
3. Kto chciał spalić cały świat? ( zapałka )
4. Kto nie napoił Azorka, bo za daleko jest woda i nie nakarmił kanarka, bo czasu mu było
szkoda ? ( leń )
5. Kto był słodki, wiotki i powabny i miał rodzinę wyjątkową? (Samochwała)
6. Kto powiedział, że zamiast deszczu u sąsiada padała oranżada? ( Kłamczucha)
7. Kto wlazł na tyczkę i przedrzeźniał ogrodniczkę? ( Pomidor)
8. Kto był wielkim tchórzem i uciekał przed spotkaną na drodze stonogą, a potem przed
wiszącą na płocie chustką? ( Koziołeczek)
9. Jakie zwierzę martwiło się, że z nieba kiełbasa nie spada, że kura nie daje się złapać?
( pies )
10. Kto ma bardzo ostre kły, wszyscy przed nim zmykają na drzewo? (dzik )
11. Kto ciągnął za ogon cielę, które kopnęło Anielę i kto zbudował dom? ( Tom)
12. Kto zjadał tasiemkę starą i mówił, że to makaron? ( Kaczka Dziwaczka)
13. Kto chciał żabie motylki łapać i wozić ją na grzbiecie, jak w karecie, po świecie?
( Hipopotam )
14. Kto brzęczał w gąszczu i w Pszczynie? ( Chrząszcz)
15. Jaka to para przyjaciół, w której jeden ciągle robił drugiemu na złość? ( Prot i Filip )
16. Kto dopytywał się, na co łysym potrzebna łysina i kto indykom guziki zapina?
( Staś Pytalski )
-4Etap I
Zadanie nr 2:
Skąd pochodzą te fragmenty, z jakich wierszy J. Brzechwy?
1. „ Tatry nagle wywrócone, okazały się w dolinie, Wieprz popłynął w inną stronę i zawadził
aż o Gdynię”. („ Globus”)
2. „ Wybrał się Maichał z żoną do kina, lecz zawędrował do Radzymina, Chciał starszą córkę
odwiedzić w mieście, adres wiadomo- Złota 30”. ( „ Siedmiomilowe buty”)
3. „ Chcieli pracę skończyć w piątek, a to ledwie był początek. Zamyśliła się sobota- toż dopiero jest robota !” ( „Tydzień” )
4.. „ Porozlewał się po mapie, co leżała na katedrze. Tutaj cieknie, tam znów kapie, wnet do
różnych miast się wedrze ”. ( „ Atrament” )
5. „ W dni powszednie i niedzielę na życzenie mnoże, dzielę, odejmuję i dodaję, i pomyłek
nie uznaję ! ” ( „ Sum ” )
6. „ Oburzyło to fasolę: - A ja panu nie pozwolę! Jak pan może, panie ......” ( „ Pomidor)
7. „ Skoczył wietrzyk zamaszyście, podkurzał mchy i liście. Z bocznych dróżek, z polnych
powymiatał brudny śnieżek”. ( „ Wiosenne porządki” )
8. „ Ponoć pierwsza rzekła Warta, że jest Noteć nic niewarta. Warcie na to rzekła Odra, że
jest głupia i niedobra”. ( „ Kłótnia rzek” )
9. „ A ostatni smuteczek jest o to, że człowiek jedzie, a piesek musi biec piechotą”.
( „ Psie smutki” )
10. „ Kupiła raz maczku paczkę, by pisać list drobnym maczkiem . ”
( „ Kaczka Dziwaczka” )
11. „ Jak nie uciec, ojcze drogi , czyż jest słuszna kara twa? Chustka ma wszak cztery rogi,
a ja mam zaledwie dwa. ” ( „ Koziołeczek ” )
12. „ Wszystkich drażnią jego drwiny, a on mówi do cytryny: - Pani skąd jest? – Jestem
Włoszka. – Chociaż Włoszka, ale gorzka! . ” ( „ Arbuz ” )
13. „ Po co wasze swary głupie, wnet i tak zginiecie w zupie ” ( „ Na straganie ” )
14. „ Wskoczyło do ukropu z miną bardzo hardą i ugotowało się na twardo. ” ( „ Jajko ” )
15. „ Lecz nie zastał go w trzcinie, bo właśnie brzęczał w Pszczynie ” ( „ Chrząszcz ”)
16. „ Przybywajcie do mojej siedziby, przybywajcie orężnymi pułkami, wyruszamy na wojnę
z muchami ”. ( „ Grzyby ”)
-512. „ Wszystkich drażnią jego drwiny, a on mówi do cytryny: - Pani skąd jest? – Jestem
Włoszka. – Chociaż Włoszka, ale gorzka! . ” ( „ Arbuz ” )
13. „ Po co wasze swary głupie, wnet i tak zginiecie w zupie ” ( „ Na straganie ” )
14. „ Wskoczyło do ukropu z miną bardzo hardą i ugotowało się na twardo. ” ( „ Jajko ” )
15. „ Lecz nie zastał go w trzcinie, bo właśnie brzęczał w Pszczynie ” ( „ Chrząszcz ”)
16. „ Przybywajcie do mojej siedziby, przybywajcie orężnymi pułkami, wyruszamy na wojnę
z muchami ”. ( „ Grzyby ”)
-6Etap I
Zadanie 3 :
Odpowiedz na pytania :
1. Kto został zaproszony do Białej na pierogi? ( Stonoga )
2. Dokąd wybierała się sójka przez kilka lat z rzędu? ( za morze )
3. Co uszyły igła z nitką w wyniku swojego tańca? ( fartuch )
4. O co prosiły ciotki Jerzego w wierszu „ Grzebień i szczotka ” ? ( by się uczesał )
5. Co robił poniedziałek już od wtorku w wierszu „ Tydzień ” ?
6. Kto był złośliwy jak mucha, która ugryzła pastucha? ( Aniela z wiersza „ Tom ” )
7. W jakiej rzece mieszkał sum z wiersza „ Sum ” ? ( w Wiśle )
8. Kto zadał sumowi trudne zadanie- odjąć zero od dziesięciu ? ( ryba Lin )
9. Gdzie na dębach rosną jabłka w gronostajowych czapkach? ( na Wyspach Bergamutach )
10. Co Kaczka- Dziwaczka chciała kupić u fryzjera ? ( kilo sera )
11. Co chciał zjeść robaczek z wiersza „ Entliczek- Pentliczek” , bo miał już dosyć jabłek ?
( befsztyk )
12. Prot z wiersza „ Prot i Filip ” robił często Filipowi różne przykre psoty. Kiedyś zjadł
Filipowi...... ? ( rybki )
13. Gdy Filip z wiersza „ Prot i Filip ” gotował flaki, Prot wrzucił mu do garnka .....?..
( stary gumowy kalosz )
14. Filip dostał w spadku po dziadku piękny pozłacany fotel. Co zrobił Prot z tym fotelem?
( podciął mu nogi )
15. Jak Filip rozprawił się z Protem w zamian za wszystkie jego przykre psoty ?
( pobił go )
16. Co było mądrzejsze od kury ? ( jajko )
- 7Etap II
Zadanie nr 4 :
Popraw te zdania:
1. Na tapczanie siedzi miś, nic nie robi cały dzień .
( leń )
2. – Któż się ciebie o to pyta? - Nikt, ja jestem kłamczucha!
( skarżypyta )
3. Gdy tylko się obudzi, marzeniami dręczy ludzi. ( pytaniami )
4. Król Borowik Prawdziwy ze złości brunatny był cały, bo go pszczoły okrutnie kąsały.
( muchy )
5. Przyszła świnia prosto z błota, gęś złości się i miota. ( kwoka )
6. Kura powiada: - nie chodź na ulicę, bo zrobią z ciebie marmoladę. ( jajecznicę )
7. Groch po brzuszku marchewkę klepie: - Jak tam, marchewko, coraz lepiej? ( rzepę )
8. W owocarni burak leży i złośliwie pestki szczerzy. ( arbuz )
9. Posłał niedźwiedź niedźwiadka po bułeczki do miasteczka. ( kozioł koziołeczka )
10. Entliczek- pentliczek, czerwony stoliczek, a na tym stoliczku pleciony wianuszek.
( koszyczek )
11. Siwy ojciec, siwy dziadek, siwy ogon to mój spadek.
( rudy )
12. W Świebodzinie chrząszcz brzmi w trzcinie. ( w Szczebrzeszynie )
13. Skąd ty jesteś, żyrafo? – Ja? Znad Nilu. Wypuść mnie na kilka chwil, to zawiozę cię nad
Nil.
- 8Etap II
Zadanie nr 5:
Wymień:
1. Wymień trzy miasta, które odwiedziła sójka z wiersza „ Sójka”.
2. Wymień trzy nazwy rzek, które posprzeczały się w wierszu „ Kłótnia rzek .”
3. Wymień dwie potrawy lub napoje, w których kąpała się mucha z wiersza „ Mucha. ”
4. Wymień dwa powody smucenia się psa w wierszu „ Psie smutki ”
5. Wymień trzy gatunki zwierząt, które można spotkać na Wyspach Bergamutach.
6. Wymień cztery gatunki warzyw z wiersza „ Na straganie ”.
7. Wymień dwa gatunki zwierząt, które przyszły z wizytą do kwoki w wierszu „ Kwoka ”.
8. Wymień trzy gatunki grzybów z wiersza „ Grzyby ”.
9. Wymień trzy gatunki ptaków z wiersza „ Ptasie plotki ”.
10. Wymień trzy cechy, umiejętności, którymi przechwalała się Samochwała.